X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Rzeź Wołyńska

Wołyń. Ziemia dwóch serc, serce dwóch nacji [REPORTAŻ]

Stowarzyszenie Malta Służba Medyczna Oddział w Tarnowie od lat wozi na Ukrainę dary dla mieszkających tam Polaków. Nasz reporter dołączył do tej niezwykłej wyprawy, by spotkać się z kresowiakami. Jak dziś nasi rodacy żyją na Ukrainie? Jak kultywują tradycję i historię? Czy język polski jest wciąż żywy w ich domach? Zapraszamy w niezwykłą podróż po zachodniej Ukrainie.    
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Kresy Wołyń wołyń 2018 Rzeź Wołyńska Lwów historia Polski TYLKO U NAS

Rzeź wołyńska dzieli Polaków i Ukraińców

11 lipca obchodzimy uchwalony w 2016 roku przez sejm narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Szacunkowo przyjmuje się, że w tej tzw. rzezi wołyńskiej Ukraińcy zamordowali 100-130 tysięcy Polaków. Spośród 1145 polskich wsi i osiedli na Wołyniu po ukraińskiej akcji ocalał 90. Reszta została doszczętnie zniszczona. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA wołyń 2018 Wołyń Rzeź Wołyńska Małgorzata Gosiewska Marcin Święcicki Grzegorz Długi Marek Mądrzejewski

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska zbrodnie wojenne ludobójstwo Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Andrzej Duda Petro Poroszenko Ukraina

"Dobre relacje z Ukrainą musimy budować na prawdzie"

– Dobre, polsko-ukraińskie relacje musimy budować na prawdzie – powiedział w Rozmowie PR24 Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W niedzielę obchodzona była rocznica tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Ukraina ludobójstwo Andrzej Duda Petro Poroszenko Marek Jakubiak Piotr Zgorzelski wołyń 2018

Biskup Grzegorz Chomyszyn patronem pojednania polsko-ukraińskiego?

W Polsce trwają obchody 75. rocznicy rzezi wołyńskiej. Wydarzenie to przypomina o ogromie zbrodni, których ofiarami byli Polacy. Jest to również okazja do tego, by przywołać postać, która może być patronem pojednania polsko-ukraińskiego. W audycji „Życie z duszą, czy bez?” rozmowa o życiu i posłudze błogosławionego Grzegorza Chomyszyna, biskupa stanisławowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Ukraina wiara Kościół chrześcijaństwo

„Zostało tylko echo”. Książka o Wołyniu

„Zostało tylko echo. Wszystko inne zniknęło” - tak zaczyna się książka o miejscach, które zniknęły ze współczesnych map Wołynia na Ukrainie. „Echo” to spojrzenie na tragiczne wydarzenia sprzed 75 lat w autorskim ujęciu Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti. Opowiadali o tym w Polskim Radiu 24 autorzy książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura Wołyń Kresy Rzeź Wołyńska Ukraina historia Polski II wojna światowa

Spór o Ukrainę. "Bandera ma swoje pomniki na Ukrainie"

- W sprawie naszych porachunków i rozliczeń z Ukrainą, trzeba prowadzić twardy i cierpliwy dialog, ale nie można z tego powodu przekreślić szczerych, autentycznych, proeuropejskich dążeń większości ukraińskiego rządu, władz, społeczeństwa – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Gościem audycji był także Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja MSZ banderyzm rasizm Marcin Święcicki Rzeź Wołyńska

"Polityka Ukrainy bazuje na fundamencie UPA"

Polski Instytut Pamięci Narodowej nadal nie może prowadzić prac poszukiwawczych na terenie Ukrainy. Czy porozumienie jest możliwe? – Na dziś myślę, że nie – przyznał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. – Musimy jednak w przyszłości doprowadzić do kompromisu – zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  IPN Krzysztof Szwagrzyk Ukraina Rzeź Wołyńska UPA historia Polski HISTORIA