Polskie Radio
Section05

Rzeź Wołyńska

Pamięć o rzezi wołyńskiej i niepamięć o tzw. zbrodni pomorskiej

Rzeź wołyńska i tzw. zbrodnia pomorska - dwa wydarzenia, które określamy mianem ludobójstwa, którego ofiarą padli Polacy. Jak dziś kultywujemy pamięć o tych wydarzeniach? - Nie wolno zapomnieć, nie wolno zamilczeć tego rodzaju zbrodni. Trzeba głośno o tym mówić, jednoznacznie potępiać, wskazując na konsekwencje - zaznaczył w radiowej Jedynce historyk prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak ludobójstwo UPA

Ekshumacje na Ukrainie. Dworczyk: złożono szereg wniosków na kolejne miejsca poszukiwań polskich ofiar

- Przez ponad osiem lat był zakaz prowadzenia poszukiwań, ekshumacji i pochówków w Ukrainie - mówił w Radiu WNET minister w KPRM Michał Dworczyk. - Zakaz został odblokowany, poszukiwania trwają. Jest pierwsza zgoda na poszukiwania, jest złożonych szereg innych wniosków. Wierzę, że wkrótce zaczniemy ekshumować odnajdywane ofiary nacjonalistów ukraińskich - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-ukraińskie Michał Dworczyk Ukraina historia Polski POLSKA

TYLKO U NAS Rzeź wołyńska. Jarosław Kaczyński: prawo do ekshumacji, prawo do pochówków to kwestia zupełnie podstawowa

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że rzeź wołyńska była wyjątkowo okrutnym ludobójstwem i nie można zgodzić się na żadne próby relatywizacji takiej tragedii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość Wołyń ludobójstwo relacje polsko-ukraińskie Kresy historia Polski II wojna światowa

Jens Stoltenberg po szczycie NATO: Ukraina jest bliżej Sojuszu niż kiedykolwiek

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że na spotkaniu Rady NATO-Ukraina sojusznicy spotkają się z Ukrainą na równych prawach, aby podjąć kryzysowe konsultacje i decyzje. - Rezultaty szczytu NATO są dobre, ale gdybyśmy otrzymali zaproszenie do członkostwa, byłyby optymalne - wskazał z kolei prezydent Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  NATO szczyt NATO Wilno Szwecja Polonia język polski Andrzej Duda

Polsko-ukraińskie pojednanie w cieniu Wołynia. Prof. Roszkowski: możliwe jest tylko na gruncie prawdy

- Pochowanie ofiar jest warunkiem minimum pojednania. Bądźmy cierpliwy, dojdziemy do tego, do uznania przez stronę ukraińską, że 80 lat temu na Wołyniu doszło do ludobójstwa - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski. Gościem był również szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. 
Zobacz więcej na temat:  Wołyń POLSKA historia Polski Ukraina

Cmentarz w Przebrażu – symbol pojednania Polaków i Ukraińców

Mieszkańcy Przebraża, razem ze Stowarzyszeniem Kultury Polskiej im. Ewy Felińskiej i harcerzami, porządkują tamtejszy Polski Cmentarz Wojenny. To inicjatywa, która przekracza historyczne podziały i symbolizuje wspólną troskę oraz dążenie do pojednania między Polakami i Ukraińcami. Poprzez szacunek dla przeszłości, buduje się mosty między narodami, promując pamięć i współpracę.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Ukraina historia Polski

"Nie prowadźmy polityki na emocjach, trzeba spisać zobowiązania". Paweł Kowal o rzezi wołyńskiej

- Lepiej polityki nie prowadzić na emocjach, tylko spisać nasze wzajemne zobowiązania wynikające z doświadczeń z ostatnich lat i skorzystać z okna możliwości, jakie mają Polska i Ukraina. Po co się rozczarowywać? Przełóżmy to na dokumenty prawne - skomentował w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Kowal (KO).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja stosunki polsko-ukraińskie Paweł Kowal Krzysztof Świątek

"Rany muszą być oczyszczone, aby się zabliźniły". Poseł PO o rzezi wołyńskiej

- Nie ma lepszego czasu niż obecnie, gdy Polska udzieliła ogromnej pomocy Ukrainie, aby sprawę Wołynia wyjaśnić, oczyścić rany i pójść dalej. Jako naród wykonaliśmy ogromny gest wobec naszych sąsiadów. Żaden inny naród na to się nie zdobył. To najlepszy czas na tego typu rozliczenia. Ukraińcy powinni wykonać gest - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł Platformy Obywatelskiej Marta Wcisło. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Wołyń historia Polski społeczeństwo

Wołyński Rajd Motocyklowy. „Wracamy tam by pamiętać i pomagać”

Tam, gdzie kiedyś była Polska, dziś o pamięć wołają zapomniane groby Polaków. Chcieliśmy tę pamięć przywrócić, oddać hołd zamordowanym Polakom przez ukraińskich nacjonalistów, oznaczyć miejsca ich życia i śmierci, odnaleźć i posprzątać cmentarze. Podpisywaliśmy się pod hasłem, że nie o zemstę a o pamięć i prawdę wołają ofiary – mówi Henryk Kozak, założyciel Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Wołyń Ukraina wojna na Ukrainie Kresy Małgorzata Frydrych

Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. "Nie można zapomnieć o rodakach zamordowanych 80 lat temu"

W Warszawie oddano hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Uroczystość odbyła się na Skwerze Wołyńskim przy pomniku ofiar w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień ten obchodzony jest w rocznicę "krwawej niedzieli", gdy 11 lipca 1943 rok zaatakowanych zostało 99 miejscowości, a z rąk Ukraińców zginęło blisko dziesięć tysięcy osób.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wołyń społeczeństwo Aleksander Ziemiańczyk Andrzej Duda ludobójstwo Ukraina Mateusz Morawiecki

Sejm jednogłośnie podjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. "Składamy hołd pomordowanym"

Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. W dokumencie, który w głosowaniu poparło 440 posłów, czytamy, że 11 lipca 1943 roku doszło do kulminacji "ludobójstwa zaplanowanego przez przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów". Sejmowa uchwała głosi, że pojednanie polsko-ukraińskie "musi objąć także uznanie win i upamiętnienie ofiar z lat II wojny światowej". "Zasadnicze znaczenie ma przeprowadzenie ekshumacji, godne pochowanie i upamiętnienie wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich" - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wołyń historia Polski społeczeństwo Ukraina Sejm