Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2020

10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Wspominamy Andrzeja Przewoźnika

- W panu Andrzeju widziałem człowieka niesłychanie ideowego. Dla niego Polska istniała również poprzez groby i ofiary, które poniósł naród polski. Przykładał do tego wielki znaczenie, chcąc bardzo szybko to zabezpieczyć, jakby licząc się z tym, że może nie zdążyć z różnych powodów. Tymczasem tym powodem stała się przedwczesna i tragiczna śmierć - mówił mec. Czesław Jaworski o Andrzeju Przewoźniku, sekretarzu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Przewoźnik Anna Lisiecka Smoleńsk Smoleńsk 2020 Dwójka

"Kontynuacja misji publicznej". Krzysztof Czabański o wydawnictwach na 10. rocznicę Smoleńska

- Wydanie tych albumów to przede wszystkim kontynuacja misji publicznej, powinności Polskiego Radia i mediów publicznych - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Smoleńsk 2020 katastrofa w Smoleńsku Polskie Radio media publiczne Krzysztof Czabański Rada Mediów Narodowych Katarzyna Gójska Sygnały Dnia POLSKA

10 lat od katastrofy smoleńskiej. Politolog: tylko chwilowo zmieniła społeczeństwo na lepsze

- Katastrofa smoleńska zmieniła społeczeństwo i wpłynęła na politykę, ale nie wywróciła jej do góry nogami. Stanowiła tąpnięcie, które pozwoliło na początku na nieco inny niż wyczekiwany scenariusz polityczny, bo np. w 2010 r. kandydatem na prezydenta był Jarosław Kaczyński, ale nie spowodowała przewrotu. Według mnie największy wpływ miała na politykę zagraniczną - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska polityka społeczeństwo Bartłomiej Biskup Smoleńsk Smoleńsk 2020

"Nieznani znani 24". Wspomnienie Macieja Płażyńskiego

- Ojciec był wzorem postawy jaką trzeba w życiu reprezentować. To, aby być solidnym, prawdomównym, przywiązanym do słowa - mówił w Polskim Radiu 24 Kacper Płażyński, syn Macieja Płażyńskiego. Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Maciej Płażyński Smoleńsk Smoleńsk 2020 Kacper Płażyński Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Polskie Radio 24

Uroczystości rocznicowe w Smoleńsku. Sasin: weźmie w nich udział delegacja czysto państwowa

Niespełna 50-osobowa delegacja uda się do Smoleńska na obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej i 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. - Na uroczystości rocznicowe do Smoleńska pojedzie delegacja czysto państwowa, obejmująca osoby pełniące funkcje publiczne, w tym m.in. premiera - powiedział wicepremier Jacek Sasin. Według niego zamiar udania się do Smoleńska miał Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin katastrofa smoleńska Zbrodnia Katyńska Smoleńsk Smoleńsk 2020

10. rocznica katastrofy Tu-154. Prezes PiS: bardzo bym chciał być w Smoleńsku

- Uczczenie tej strasznej dla mnie rocznicy, to coś niezwykle ważnego - mówił w sobotę w RMF FM prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że jeszcze nie wiadomo jaką formę przyjmą obchody rocznicy katastrofy, bo wpływ na to będzie miał rozwój epidemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość PiS katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk Smoleńsk 2020