Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2020

Małgorzata Małaszko-Stasiewicz: słowa stały się niepasujące, z pomocą ruszyła muzyka

- Kiedy to zabrzmiało, zapanowała mordercza cisza. Przez kilkanaście sekund nie ruszył się nikt  - wspominała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki. Słowa "Epitafium katyńskiego: z koncertu "W hołdzie Ofiarom" do dziś zapadły w pamięci publiczności i muzykom.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Małaszko Karolina Rożej koncert koncerty w Polskim Radiu Smoleńsk 2020

Barbara Nowacka i Jacek Świat wspominają swoich bliskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej

Barbara Nowacka, córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej Izabeli Jarugi-Nowackiej, powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia, że dla jej matki istotna była polityka społeczna. Jacek Świat, wdowiec po poseł PiS Aleksandrze Natalli-Świat, przyznał, że po śmierci żony w jego życiu pozostała pustka. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka katastrofa smoleńska Smoleńsk Smoleńsk 2020 Barbara Nowacka Kuba Strzyczkowski

Prezydent Litwy oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Modlił się w Ostrej Bramie

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką modlili się dziś za ofiary katastrofy smoleńskiej w kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie. Litewski przywódca oddał też hołd z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Słowa wsparcia przekazały też władze litewskiego parlamentu.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk 2020 historia Polski Litwa POLSKA Europa Gitanas Nauseda

"Tragedia w Smoleńsku i mord w Katyniu są nierozłączne". Ambasador przy UE pyta o europejską solidarność

Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś zapytał o europejską solidarność w badaniu przyczyn katastrofy i w odkłamywaniu rosyjskiej narracji zrzucającej odpowiedzialność za katastrofę na Polskę. Opublikował on artykuł na portalu EURACTIV, czytanym przez dziennikarzy zajmujących się Unią Europejską i dyplomatów w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska POLSKA Unia Europejska Smoleńsk 2020 dyplomacja Europa Rosja katastrofa w Smoleńsku

"Bezkrólewie" W. Tomczyka – gombrowiczowska opowieść z katastrofą smoleńską w tle

"Bezkrólewie" to metaforyczna, nawiązująca do twórczości Witolda Gombrowicza, opowieść o współczesnym świecie z widocznym kontekstem katastrofy smoleńskiej. Sztuka autorstwa Wojciecha Tomczyka wyreżyserowana przez Jerzego Machowskiego, będzie miała swoją premierę 27 kwietnia w "Teatrze Telewizji" Programu 1 Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Teatr Telewizji Redbad Klijnstra Smoleńsk 2020 Mariusz Cieślik FILM Wojciech Tomczyk

10. rocznica tragedii smoleńskiej. Obchody na miejscu utrudnione

Polscy dyplomaci pracujący w Rosji oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. Delegacja polskiej ambasady złożyła kwiaty w Smoleńsku, w miejscu, w którym 10 lat temu rozbił się polski samolot TU-154M. W katastrofie zginął prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska oraz 94 osoby, które leciały z nimi do Katynia, aby przypomnieć, że 70 lat wcześniej, w tym miejscu sowieccy oprawcy zamordowali polskich oficerów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo epidemia Smoleńsk 2020 katastrofa smoleńska Katyń Piotr Łodej Maciej Jastrzębski koronawirus Polonia Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Andrzej Duda Mateusz Morawiecki

"Straciłem mentora. Kogoś, kto zmienił mój świat". Jan Ołdakowski wspomina Lecha Kaczyńskiego

- Straciłem, autorytety, przyjaciół. Z ponad 40 osobami, które były w samolocie, byłem na "ty". Miałem poczucie, że mój świat się po prostu zawalił - tak momenty po katastrofie smoleńskiej wspomina w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i były bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Jan Ołdakowski katastrofa smoleńska Smoleńsk 2020 Lech Kaczyński Smoleńsk 2022

Wybitni politycy, działacze, wojskowi. W Smoleńsku zginęła polska elita

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Przypominamy sylwetki najważniejszych postaci życia publicznego, które wówczas zginęły.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Smoleńsk 2020 katastrofa smoleńska społeczeństwo pamięć POLSKA Smoleńsk 2022

"Przejaw autorytarnego reżimu". Ekspert o działaniach Rosji ws. Smoleńska

- Kilka lat temu Rosji zależało na podsycaniu wewnątrzkrajowego sporu w Polsce. Władze rosyjskie wiedziały, że mogą nas tym w pewnym sensie "rozgrywać". Dlatego też Moskwa nie chciała zwrócić wraku. Te działania to przejaw autorytarnego reżimu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Smoleńsk Smoleńsk 2020 stosunki polsko-rosyjskie społeczeństwo Rosja Moskwa Piotr Pogorzelski Polskie Radio 24 POLSKA

Szef KPRM: obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się w Warszawie

- W najbliższych godzinach przedstawimy informacje, jak będą wyglądały obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Będą one organizowane w Warszawie - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Podkreślił, że obchody będą skromne z uwagi na panującą sytuację epidemiczną.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk 2020 katastrofa smoleńska rocznica Michał Dworczyk