Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2022

Prawda o zbrodni katyńskiej. Ambasador RP w Moskwie: nie wolno jej kwestionować

W Katyniu odprawiona została msza święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. - Uroczystości miały wymiar szczególny, ponieważ odbywały się w czasie, gdy u naszego sąsiada - Ukrainy - trwa brutalna, dramatyczna wojna - powiedział Polskiemu Radiu ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa dyplomacja Katyń katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski pamięć

"Bardzo dobrze rozumiał politykę międzynarodową". Marcin Roszkowski wspomina Lecha Kaczyńskiego

- Prezydent rozumiał, że Ukraina jest kluczowym partnerem Polski i powinna wyzwolić się od rosyjskiego wpływu. Rozumiał też, co to znaczy wolna Gruzja. Wiedział, co znaczy dla Rosji uznanie suwerenności Kosowa - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, współpracownik Lecha Kaczyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Lech Kaczyński Smoleńsk 2022

"Solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi". Zełenski oddał cześć ofiarom tragedii smoleńskiej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oddał hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. W niedzielę przypada 12. rocznica katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. Jak podkreślił ukraiński prezydent "dziś solidaryzujemy się z polskimi przyjaciółmi i sojusznikami, którzy razem z Ukrainą sprzeciwiają się rosyjskiej agresji". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Wołodymyr Zełenski relacje polsko-ukraińskie katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Ryszard Kaczorowski pamięć

"Nie mogę zmienić prawdy". Macierewicz o raporcie ws. katastrofy smoleńskiej

- W Polsce nastąpi zasadnicza zmiana po opublikowaniu raportu i po stanowisku, które zajmie państwo polskie, podejmując prawne działania międzynarodowe związane ze zbrodnią smoleńską - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON i przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 roku. W poniedziałek, 11 kwietnia, o godz. 11.00 zostanie zaprezentowany na konferencji materiał dowodowy dotyczący katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Rosja Ukraina Smoleńsk 2022

Msza w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. Andrzej Sadoś: pamiętamy szczególnie w Brukseli

W Brukseli, w kościele Świętej Elżbiety, odprawiona została msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Dziś mija 12 lat od katastrofy samolotu Tu-154, w której zginęło 96 osób. W mszy upamiętniającej ofiary, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego, uczestniczył ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Lech Kaczyński Maria Kaczyńska pamięć dyplomacja

Marek Pyza: nie ma znaczenia, ile kosztowały prace tej podkomisji, aby poznać prawdę o Smoleńsku

- Jeśli mówimy o pieniądzach to nie ma znaczenia ile kosztowały prace tej podkomisji, ile kosztowały prace prokuratury. Nie ma takiej kwoty, której Polska nie byłaby w stanie zapłacić, żeby odkryć prawdę o śmierci swojego prezydenta i elity państwowej - stwierdził w Polskim Radiu 24 Marek Pyza (dziennikarz i publicysta, "Sieci").  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja POLSKA Smoleńsk 2022

Wassermann: moją pierwszą myślą na wiadomość o śmierci taty było, że to nieodwracalne

- Przez wiele lat, od czasu pierwszej operacji w 1989 roku, żyłam w takim poczuciu, że wyrwaliśmy ojca z rąk śmierci. Jego stan był wtedy bardzo poważny. Ten lęk o jego zdrowie i życie został w nas, nie umieliśmy się go pozbyć. Ta walka do tej pory była jednak zawsze wygrana. W dniu katastrofy smoleńskiej pojawiła się myśl, że już nic i nikt nie cofnie tego faktu, że on nie żyje - mówiła w radiowej Jedynce Małgorzata Wassermann, córka śp. Zbigniewa Wassermanna.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Smoleńsk Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Magdalena Merta Małgorzata Wassermann Janusz Kochanowski Tomasz Merta Zbigniew Wassermann

Lichocka: niektóre polskie media powinny się oczyścić z kłamstw ws. Smoleńska

- Samolot nie podchodził cztery razy do lądowania, nie było winy pilotów i nie działali pod presją nietrzeźwego generała. To są wszystko putinowskie wrzutki i moskiewskie kłamstwa. Dopuszczano się kłamstw na temat ludzi, którzy zginęli w katastrofie, m.in. o generale Błasiku i kapitanie Protasiuku, często powielano je za rosyjskimi mediami. Rodzinom tych, którzy zginęli, należą się przeprosiny - mówiła w Polskim Radiu 24 poseł PiS Joanna Lichocka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Smoleńsk katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022

"Fala dezinformacji miała ukształtować moskiewskie kłamstwo". Ewa Stankiewicz o katastrofie smoleńskiej

- Społeczeństwo było w szoku i rozpaczy. Nikt nie był przygotowany na to, że to dopiero początek operacji. Najpierw cios i upokorzenie, a potem tresura. Pierwsza dezinformacja pojawiła się od Radosława Sikorskiego, który mówił, że przyczyną katastrofy był najpewniej błąd pilota - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 publicystka Ewa Stankiewicz, wspominając wydarzenia związane z katastrofą smoleńską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022

"Narracja mediów i ówczesna kampania wyborcza pogłębiły podział". Dr Żukowski o wpływie katastrofy smoleńskiej na społeczeństwo

- Przed katastrofą smoleńską Polacy byli już podzieleni politycznie. W pierwszej chwili połączyła nas ona we wspólnocie, a później pojawiło się pytanie o to, co się stało. Narracja mediów w kolejnych tygodniach sprawiła jeszcze większy podział - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski (socjolog, były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja POLSKA Smoleńsk 2022

12. rocznica katastrofy smoleńskiej [WYDANIE SPECJALNE]

10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy rządowego samolotu TU-154M w Smoleńsku. Zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, który z oficjalną delegacją miał wziąć udział w uroczystości upamiętnienia Polaków pomordowanych w Katyniu. W 12. rocznicę tej narodowej tragedii zapraszamy na specjalne wydanie programu przygotowane przez Polskie Radio 24 i portal PolskieRadio24.pl. Przez cały dzień będziemy obecni na miejscu najważniejszych państwowych obchodów.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska społeczeństwo POLSKA

12. rocznica katastrofy smoleńskiej w Polskim Radiu

Na antenach Polskiego Radia emitowaliśmy (w niedzielę 10 kwietnia) audycje specjalne, reportaże oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. Nie zabrakło również komentarzy socjologów, politologów, psychologów, polityków, osób duchownych i publicystów. Serwisy informacyjne anten przekazywały na bieżąco relacje z obchodów dwunastej rocznicy katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Smoleńsk 2022

"Widzieliśmy zniszczony samolot, widzimy zniszczoną Ukrainę". Prezydent o katastrofie smoleńskiej

12. rocznica katastrofy smoleńskiej jest zdaniem prezydenta szczególna, "gdyż stają przed oczyma obrazy, które widzimy teraz w mediach - zniszczonej Ukrainy". - Tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy też zniszczoną Ukrainę - powiedział w Krakowie Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Ukraina wojna 2022 Andrzej Duda prezydent Wawel Kraków

"Putin jest zdolny do wszystkiego". Szrot punktuje naiwność w przedstawianiu katastrofy smoleńskiej

- Jeśli ktoś twierdzi, że z jakichś powodów jest niemożliwe, by Putin zabił polskiego prezydenta i elitę polskiego narodu - to nie wiem, jak to nazwać. Naiwnością - to za mało - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Jak podkreślił, "Putin jest zdolny do wszystkiego w imię chorych, patologicznych celów". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Rosja polityka Władimir Putin Paweł Szrot

"Miał wizję i rozpoznanie rzeczywistości". Lech Kaczyński we wspomnieniach Roberta Draby

- Lech Kaczyński był traktowany jako osoba zatopiona w XIX-wiecznym postrzeganiu polityki. Historia miała się skończyć, miało nie być wojen. Okazało się, że jest inaczej. Uznawano go nawet za oszołoma, a był człowiekiem wybitnej inteligencji i wielkiego serca. Rzeczywiście potrafił przewidywać - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Draba, były szef Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 Smoleńsk katastrofa smoleńska POLSKA