Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2022

"To była druga część tej katastrofy". Maciej Pawlicki o retoryce na temat wydarzeń sprzed 12 lat

- To była druga "katastrofa smoleńska", katastrofa społeczna, etyczna, polityczna, kiedy okazało się, że nagle gorliwie tłum dziennikarzy, aktorów, intelektualistów, głównie polityków ówcześnie rządzącej partii zamienił się w propagandystów moskiewskich - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Pawlicki (producent i współscenarzysta filmu "Smoleńsk").
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Smoleńsk katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 POLSKA

12. rocznica katastrofy smoleńskiej w radiowej Dwójce

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych. Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Polskie Radio przygotowało audycje specjalne, koncerty oraz wspomnienia dotyczące katastrofy smoleńskiej i wszystkich jej ofiar. 
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 Dwójka

"Był patriotą, niosła go Polska". Hanna Foltyn-Kubicka o Lechu Kaczyńskim

- Zaledwie 26 godzin trwała cisza na temat Lecha Kaczyńskiego, nie obrażano go. Potem zaczęło się wszystko od początku i trwa do dziś. Współczuję Jarosławowi Kaczyńskiemu, że to wszystko znosi, ale jego niesie Polska. Polska niosła też Lecha Kaczyńskiego - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Foltyn-Kubicka, była poseł i europoseł, przyjaciółka Marii i Lecha Kaczyńskich.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński Smoleńsk katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 POLSKA

"Mamy obowiązek kontynuować tamtą prezydencką misję". Gliński w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej

"Dwanaście lat temu pod Smoleńskiem zginęła elita polskiego narodu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim" - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Pamiętamy i będziemy zawsze pamiętać" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Nie mam wątpliwości, że przyczyną był zamach". Małgorzata Wassermann o katastrofie smoleńskiej

Małgorzata Wassermann - posłanka Prawa i Sprawiedliwości, córka Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie na lotnisku pod Smoleńskiem - stwierdziła, że po 12 latach od tego wydarzenia i obserwowaniu prac różnych gremiów nie ma wątpliwości, iż przyczyną tragedii był zamach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka służby i bezpieczeństwo Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska historia Polski Małgorzata Wassermann

Katastrofa smoleńska. Anita Gargas: mieliśmy do czynienia z grą operacyjną prowadzoną z Kremla

- Mieliśmy do czynienia z jedną, wielką manipulacją, z jedną wielką dezinformacją - w sprawie tego, co się wydarzyło przed 10 kwietnia i tego, co się wydarzyło po 10 kwietnia. Jedno i drugie było grą operacyjną prowadzoną z Kremla. Jedno i drugie było grą, która miała podzielić polskie elity - podkreśliła w Polskim Radiu 24 dziennikarka TVP Anita Gargas. 
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska POLSKA Anita Gargas Smoleńsk 2022

"Tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą raną". Prezes PiS liczy na przełom w wyjaśnianiu katastrofy

"Mimo upływu tylu lat tragedia smoleńska wciąż jest krwawiącą, niemożliwą do zabliźnienia raną, pozostawia nas ona w dojmującym poczuciu niepowetowanej straty, ale także kładzie się ponurym cieniem na życie publiczne" - napisał Jarosław Kaczyński w liście do uczestników uroczystości w przeddzień 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Jarosław Kaczyński polityka

Macierewicz: zbrodnia smoleńska była pierwszym aktem ataku na Europę Środkową

- Doprowadziła do zniszczenia olbrzymiej części polskiej elity niepodległościowej z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Taki był zamiar tych, którzy ten akt zaplanowali. Chodziło o to, aby wyeliminować te siły polityczne, które utrudniały Władimirowi Putinowi opanowanie Europy przy pomocy sojuszu z Niemcami. To była prawdziwa przyczyna dramatu smoleńskiego, który był zapowiedzią tego, co dziś dzieje się na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były szef MON i przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z 10 kwietnia 2010 roku.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Smoleńsk katastrofa smoleńska Rosja Ukraina Smoleńsk 2022

Zamach w Smoleńsku? Blisko 50 proc. badanych uważa, że to możliwe

Pracownia Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl, przeprowadziła badanie na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Na pytanie o to, czy katastrofa polskiego samolotu w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r. mogła być wynikiem celowego działania osób trzecich, np. zamachu, 48 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska zamach sondaż

12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Premier: wciąż mierzymy się z tą tragedią

W niedzielę mija 12 lat od katastrofy smoleńskiej. W rozmowie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że chociaż od 10 kwietnia 2010 roku upłynęło już tyle czasu, "ciągle musimy znajdować w sobie siły, by mierzyć się z tą tragedią, by stawiać pytania, jak to było możliwe, czy wyciągnęliśmy wnioski, czy sprostaliśmy dziedzictwu Lecha Kaczyńskiego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Mateusz Morawiecki premier Lech Kaczyński Ukraina

"Wciąż mamy pytania". Barbara Stasiak o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Blisko dwanaście lat temu doszło do katastrofy rządowego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Śledztwo w tej sprawie nadal trwa. - Prokuratura od kilku lat nie dostaje od Rosjan żadnych materiałów, o które wnioskuje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Stasiak, wdowa po Władysławie Stasiaku, szefie Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jachowicz POLSKA Władysław Stasiak Lech Kaczyński katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Smoleńsk społeczeństwo

Prezes PiS o rosyjskiej narracji dot. katastrofy smoleńskiej: akcja potężnego lobby, także agentury

- Po raz pierwszy zapoznałem się z czymś, co odpowiadało na wszystkie moje wątpliwości. To jest coś, co - w moim przekonaniu - wyjaśnia sprawę - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił raport podkomisji smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Jarosław Kaczyński Smoleńsk Prawo i Sprawiedliwość katastrofa w Smoleńsku Rosja

NASZ WYWIAD "Ówczesny polski rząd oddał wszystkie atuty w ręce Rosji". Gen. Kowalski o błędach sprzed 10 kwietnia

- 10 kwietnia rano, jeszcze przed przylotem tupolewa do Smoleńska, mamy już za sobą całe pasmo błędów popełnionych przez służby specjalne - mówi gen. Andrzej Kowalski, były szef Służby Wywiadu Wojskowego. W rozmowie z PolskimRadiem24.pl wskazuje na szereg nieprawidłowości, do których dopuszczono, przygotowując wizytę w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 służby specjalne Tomasz Arabski