Polskie Radio
Section05
Smoleńsk 2022

"To jest tragedia, która wykracza poza naszą wyobraźnię". Tak brzmiał oficjalny komunikat o katastrofie

Mija 12 lat od katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. 10 kwietnia 2010 roku zginęło w niej 96 osób z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i jego małżonką Marią. Oficjalny komunikat o katastrofie podało o godzinie 9.26 polskie ministerstwo spraw zagranicznych. Nie znano jeszcze wtedy dokładnej liczby ofiar.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022

NASZ WYWIAD Musijenko: gdyby Ukraina weszła do NATO, jak chciał Lech Kaczyński, sytuacja byłaby dziś całkiem inna

- Prezydent Lech Kaczyński robił bardzo wiele, by wesprzeć Ukrainę i by Ukraina mogła wejść do Unii Europejskiej i do NATO, działał na rzecz współpracy między naszymi państwami. Rozumiał, że bez wolnej, bezpiecznej Ukrainy nie może być także wolnej, bezpiecznej Polski - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ekspert ukraińskiego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Lech Kaczyński Gruzja Ukraina wojna na Ukrainie Smoleńsk 2022

NASZ WYWIAD Tbilisi i Kijów. Ukraiński politolog: Polska kontynuuje politykę Lecha Kaczyńskiego, to także walka o podmiotowość

- Myślę, że Polska w dużej mierze kontynuuje obecnie politykę Lecha Kaczyńskiego - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński politolog dr Jewhen Mahda, pytany o politykę wschodnią b. prezydenta Polsk i o to, jakie wnioski możemy z niej czerpać dzisiaj.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Lech Kaczyński Gruzja Ukraina wojna na Ukrainie Smoleńsk 2022

NASZ WYWIAD Białoruski działacz: Lech Kaczyński starał się przeciwstawić imperializmowi Rosji

- Lech Kaczyński wiedział, dzięki jakim wartościom narody wschodniej Europy zwyciężyły komunistów i Sowietów. Wiedział także, czym jest rosyjski imperializm - mówił portalowi PolskieRadio24.pl Wiaczesław Siwczyk, białoruski opozycjonista, wspominając politykę wschodnią Lecha Kaczyńskiego. Działacz powiedział, że brak wystarczającego rozumienia zagrożeń ze strony Rosji u zachodnich polityków ma fatalne konsekwencje m.in. w jego kraju, na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Lech Kaczyński Gruzja Ukraina wojna na Ukrainie Smoleńsk 2022

TYLKO U NAS Trudne dochodzenie do prawdy. Cezary Gmyz: Rosja mataczy, usiłuje ukryć własne przewiny

- Tak naprawdę Rosja nie prowadzi śledztwa w tej sprawie, mataczy, usiłując ukryć własne przewiny. To śledztwo niestety będzie jeszcze trochę trwało - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Cezary Gmyz społeczeństwo TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika POLSKA

NASZ WYWIAD W interesie PO Rosjanie musieli być niewinni

Rządząca PO blokowała upublicznianie faktów świadczących o odpowiedzialności za katastrofę strony rosyjskiej. Sądzę, że obawiała się, że w trzeciej fazie przeżywania traumy, okresie poszukiwania winnych, Polacy dojdą do wniosku, że to Rosjanie są za katastrofę odpowiedzialni. A to m.in. wpłynęłoby na rezultaty wyborów i mogło oznaczać konflikt z Moskwą, którego władze się bały – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Tomasz Żukowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2008-2010).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska Rosja Tomasz Żukowski

NASZ WYWIAD Łotewski ekspert: w 2008 nie wysłuchano apelu Lecha Kaczyńskiego o jedność wobec agresji Rosji

- Lech Kaczyński mówił już w 2008 roku, że sprawą najwyższej wagi jest zjednoczenie Europy w obliczu rosyjskiej agresji. Jednak ta szansa nie została wówczas wykorzystana, podobnie stało się w 2014 roku - podkreślił łotewski ekspert Olevs Nikers (Baltic Security Foundation) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, pytany o lekcje, jakie można wyciągnąć z polityki wschodniej polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Lech Kaczyński Gruzja Ukraina wojna na Ukrainie Smoleńsk 2022

TYLKO U NAS Lech i Maria Kaczyńscy - historia wielkiej miłości. Mówili, że są dwiema połówkami jednego jabłka

Lech i Maria Kaczyńscy przez 32 lata tworzyli świetnie dopasowane małżeństwo. Poznali się przypadkiem i zakochali w sobie bez opamiętania. Przedstawiamy historię, która udowadnia, że dzięki prawdziwej miłości można przetrwać wszelkie przeciwności losu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lech Kaczyński Maria Kaczyńska Smoleńsk Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska miłość

NASZ WYWIAD "Trzeba ścigać sprawców". Gen. Kowalski nie ma wątpliwości, co było przyczyną tragedii

- Hipotezę o zamachu zwalczano bardzo skutecznie przez wiele lat, teraz dzięki podkomisji smoleńskiej znamy prawdziwe okoliczności tragedii - mówi w rozmowie z PolskimRadiem24.pl gen. Andrzej Kowalski, były szef Służby Wywiadu Wojskowego. Jak podkreśla, gdyby nie wojna informacyjna, którą prowadzono od pierwszych chwil po katastrofie, dziś nie byłoby tak trudno przebić się do opinii publicznej z prawdą o Smoleńsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska polityka Antoni Macierewicz Wołodymyr Zełenski Smoleńsk 2022

Czy można przewidzieć swoją śmierć? Ks. prof. Ryszard Rumianek przeczuwał tragedię

Wśród 96 osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, byli przedstawiciele wielu grup społecznych, zawodów czy religii. W swoich środowiskach odgrywali ważne role. Jedną z tych osób był ks. prof. Ryszard Rumianek - rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. To za jego kadencji uczelnia znacznie się rozwinęła, wybudowano drugi, nowoczesny kampus. Znajomi i przyjaciele księdza rektora podkreślają, że był on bardzo towarzyską osobą. Był cenionym naukowcem i m.in. przewodnikiem po Ziemi Świętej, co sprawiło, że w swoim życiu odbył niejedną podróż samolotem. Mimo to przed podróżą do Smoleńska zachowywał się inaczej niż zwykle. Kiedy po katastrofie szukano jego testamentu, znaleziono go na blacie jego biurka. O tych wydarzeniach i o postaci ks. prof. Ryszarda Rumianka porozmawialiśmy z jego przyjacielem i współpracownikiem - ks. prof. Janem Przybyłowskim.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk 2022 katastrofa w Smoleńsku Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego wywiad historie Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

NASZ WYWIAD Za stwierdzeniem, że Putin jest mordercą stanął dziś świat, w 2010 roku - tylko PiS

- Po kilku dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, po próbach łączenia się i szukania wspólnych wartości, wszystko wróciło do normy, czyli głębokiego sporu i przemysłu nienawiści. Stało się coś paskudnego i to coś żyje w Polsce po dziś dzień - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Józef Orzeł, filozof, prezes Klubu Ronina.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk Lech Kaczyński PiS Józef Orzeł polityka Smoleńsk 2022

12. rocznica katastrofy smoleńskiej. Potocki: polska opozycja stosuje narrację rosyjskiej propagandy

- PiS mimo wszystko musi bardzo uważać, bowiem jest duża panika wśród opozycji z powodu rozgrzebywania kwestii smoleńskiej. (...) Donald Tusk po wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego na Zgromadzeniu Narodowym musiał mieć niezłego stracha. Teraz to napięcie u niego coraz bardziej się zwiększa, ponieważ nie wie, co dokładnie jest w tych materiałach, które mają być przedstawione - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki. Gośćmi audycji byli także Wojciech Reszczyński i Sławomir Jastrzębowski. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Władimir Putin POLSKA Donald Tusk opozycja katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk 2022

Lech Kaczyński - wielki, polski patriota

Lech Kaczyński to jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski. Prezydent Rzeczypospolitej, prezes NIK, prezydent Warszawy, minister sprawiedliwości i działacz opozycji w okresie PRL. Lech Kaczyński był postacią budzącą różne emocje. Zarówno przeciwnicy polityczni, jak i zwolennicy byłego prezydenta RP są jednak zgodni: był wielkim polskim patriotą. Lech Kaczyński zginął w katastrofie smoleńskiej, pełniąc urząd prezydenta Polski.
Zobacz więcej na temat:  Lech Kaczyński POLSKA Smoleńsk 2022

TYLKO U NAS Katastrofa smoleńska. Jarosław Kaczyński: nie ma wątpliwości, że to był zamach

- W tej chwili wiemy już bardzo wiele o tym, co się stało na lotnisku smoleńskim, i nie mamy żadnej wątpliwości, że to był zamach - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zwrócił też uwagę na znaczenie obecnego kontekstu międzynarodowego dla wyjaśnienia okoliczności katastrofy Tu-154.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Jarosław Kaczyński polityka Prawo i Sprawiedliwość Smoleńsk 2022 Katarzyna Gójska

Zmarł Marek Pasionek. Gmyz: w czasie śledztwa smoleńskiego był prześladowany przez ówczesne kierownictwo prokuratury

- Od początku był prześladowany przez ówczesne kierownictwo prokuratury na czele z prokuratorem Krzysztofem Parulskim, który rzucał kłody pod nogi Marka Pasionka, gdy ten chciał dociec przyczyn katastrofy smoleńskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk 2022 katastrofa w Smoleńsku prokuratura Donald Tusk