Polskie Radio
Section05
Trójkowy Rajd Rowerowy

Kuchnia Warmii i Mazur. Kulturowe dziedzictwo wielu narodów

Czego szczególnie warto spróbować, odwiedzając tę część Polski? – Zachęcam do pierożków św. Jakuba. Jest on patronem Olsztyna, mamy muszle św. Jakuba wbudowane w chodniki. Muszla jest także w herbie miasta, mamy katedrę św. Jakuba. Pierożki są w kształcie muszli, co odróżnia je od innych – wyjaśnia prof. Izabela Lewandowska, historyk, twórczyni szlaku kulinarnego Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Olsztyn Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Śladami Kopernika w Olsztynie

– Zamek warowny w Olsztynie powstał w połowie XIV wieku, kapituła zbudowała go, wyznaczając mu rolę ośrodka administracyjnego w swoich dobrach. Administrator tych dóbr, czyli zarządca, sprawował władzę sądowniczą i skarbową. Najsłynniejszym administratorem zamku był Mikołaj Kopernik, który mieszkał tutaj w latach 1516–1521 – opowiada w Trójce Teresa Lewarska z Działu Edukacji Muzeum Warmii i Mazur.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Olsztyn Piotr Firan Mikołaj Kopernik Paweł Turski

Od Wysokiej Bramy do ławeczki Mikołaja Kopernika. Olsztyński spacer po starówce

Wysoka Brama, historia kamienic Starego Miasta i zdobiących je sgraffitowych malunków oraz spacer śladami Mikołaja Kopernika – to tylko niektóre punkty wycieczki po Olsztynie, w którą w ramach "Trójkowego Rajdu Rowerowego" wyruszyliśmy wraz z Marianem Jurakiem z PTTK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower miasto Mikołaj Kopernik II wojna światowa Feliks Nowowiejski Paweł Turski Starówka astronomia

Miasto nie za duże i nie za małe. Zwiedzamy Olsztyn!

Trójkowy Rajd Rowerowy przyjechał do stolicy Warmii i Mazur, czyli Olsztyna. Oprócz licznych jezior, które są wizytówką tych terenów, znajdziemy mu wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych, lekcję historii, a przede wszystkim ciszę i spokój. – Jest to miasto na tyle duże, że wszystko w nim znajdziemy, a jednocześnie na tyle małe, że nie ma w nim kłopotów związanych z wielką aglomeracją – mówił w audycji "Zapraszamy na weekend" Artur Kiełbasiński, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan podróże turystyka Olsztyn warmińsko-mazurskie Warmia Mazury rower jezioro miasto przyroda koncert

Perła architektury i wizytówka Białegostoku – Pałac Branickich

Wizytówka Białegostoku i jeden z najpiękniejszych budynków w Polsce – Pałac Branickich przyciąga turystów i oferuje moc atrakcji dla zwiedzających. Na dziedzińcu wyjątkowego obiektu w piątkowe przedpołudnie zobaczyć można także studio plenerowe Trójki. Wizyta Polskiego Radia na Podlasiu, to również doskonała okazja, by dowiedzieć się więcej o historii miejsca oraz poznać dzieje rodu założycieli. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Białystok Podlasie Paweł Turski muzeum farmacja turystyka podróże Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Uczelnia, która rośnie w siłę

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku od lat jest w czołówce rankingu uczelni medycznych w naszym kraju. – Sukces ten zawdzięczamy temu, że mieszkamy w pięknym mieście i pięknym regionie, że pracujemy na uczelni, która jest pełna fantastycznych ludzi, pełnych ambicji, marzeń, planów, gotowych do ciężkiej pracy – mówi prof. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Białystok Podlasie Paweł Turski podróże Trójkowy Rajd Rowerowy Piotr Firan NAUKA medycyna technologie

"Zapraszamy na weekend" z Chełma [POSŁUCHAJ RELACJI]

Tym razem studio audycji "Zapraszamy na weekend" i tym samym studio II etapu Trójkowego Rajdu Rowerowego jest w Chełmie. Na miejsce, po dwustukilometrowej podróży przybył już niestrudzony Dariusz Urbanowicz. O atrakcjach miejsca i niezwykłych miejscach czekających na turystów mogliśmy posłuchać w specjalnej audycji Programu 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Urbanowicz Chełm Trójkowy Rajd Rowerowy turystyka podróże rower