Polskie Radio
Section05

W POLSKIM RADIU

97-lecie Programu 1 Polskiego Radia. Krzysztof Czabański: media publiczne są istotnym elementem suwerennej polityki

97 lat temu - 18 kwietnia 1926 r. - rozpoczęła regularną emisję pierwsza polska stacja radiowa - dziś Program 1 Polskiego Radia. O godz. 17.00 w eter popłynęły słowa spikerki Janiny Sztompkówny: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480". - Media publiczne, w tym Polskie Radio, są niezbywalnym, niesłychanym elementem prowadzenia przez państwo polskie własnej polityki, polityki suwerennej - ocenił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Czabański historia Polski Polskie Radio media media publiczne dziennikarstwo Polskie Radio 24 POLSKA

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". Poznaliśmy laureatów IV edycji konkursu

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Pomysłodawczynią konkursu jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Polskie Radio

"Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Prezes Polskiego Radia: wspaniały i potrzebny konkurs

Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. W inicjatywę marszałek Sejmu od początku zaangażowało się Polskie Radio - przypomniała prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs Elżbieta Witek Agnieszka Kamińska Polskie Radio

IV konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940". W Polskim Radiu nagrano zwycięską piosenkę

Dziś (16 kwietnia) poznamy zwycięzców IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. Patronem i współorganizatorem wydarzenia jest Polskie Radio. W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.
Zobacz więcej na temat:  Katyń konkurs Elżbieta Witek Wojsko Polskie

"Historia mówi przez pokolenia". Za nami Kongres Pamięci Narodowej

Na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył Kongres Pamięci Narodowej. Wydarzenie zorganizował Instytut Pamięci Narodowej w dniach 13–15 kwietnia 2023 roku. Całość odbyła się pod hasłem: Historia mówi przez pokolenia. Podczas Kongresu zostały zaprezentowane wyniki raportu "Edukacja dla pamięci" i odbyła się dyskusja na temat świadomości historycznej Polaków. Debaty z udziałem znakomitych naukowców z Polski i zagranicy, publicystów, blogerów, społeczników, międzynarodowy festiwal filmowy, wystawy multimedialne, warsztaty, strefa nowych technologii, strefa dla najmłodszych, rekonstruktorzy – to tylko niektóre z atrakcji na Kongresie Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Kongres Pamięci Narodowej

Nowy "Radiobook": "Echa leśne" Stefana Żeromskiego [POSŁUCHAJ]

Skoro Stefan Żeromski, czterokrotnie nominowany do literackiej Nagrody Nobla, był pierwszym prezesem polskiego PEN Clubu, to nic dziwnego, że po raz kolejny w cyklu Polskiego Radia "Radiobook" sięgamy do tekstu jego autorstwa. Tym razem prezentujemy nowelę "Echa leśne". To pierwszy z dwóch utworów Żeromskiego, opisujących losy rodziny Rozłuckich - kontynuację znajdziemy w powieści "Uroda życia".
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki pr poleca Stefan Żeromski

Polskie Radio Kierowców wspiera akcję "Karta ratownicza w pojeździe"

Polskie Radio Kierowców aktywnie propaguje bezpieczeństwo na drogach i przyłącza się do akcji "Karta ratownicza w pojeździe". Głównym celem przedsięwzięcia jest usprawnienie działań ratunkowych, które mogą mieć wpływ na ułatwienie akcji ratunkowej, a w efekcie na stan zdrowia poszkodowanego. Karty ratownicze pojazdów zawierają standaryzowane ogólnoeuropejskie informacje, wydawane przez producentów pojazdów potrzebne do sprawnego przeprowadzenia czynności ratunkowych. Kartę ratowniczą można pobrać ze strony internetowej kartyratownicze.pl lub uzyskać od dealera marki użytkowanego auta.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Kierowców bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze

W 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej Polskie Radio uczciło pamięć ofiar

W 13.rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku z polską delegacją na uroczystości zbrodni katyńskiej, Polskie Radio uczciło pamięć ofiar. 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent PR na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy rodzajów sił zbrojnych oraz inne osobistości.
Zobacz więcej na temat:  rocznica Smoleńsk Katyń

Podwójne standardy RMF FM i Radia Zet?

RMF FM i Radio Zet reklamują się powszechnie jako jedne z najbardziej opiniotwórczych i wiarygodnych mediów w Polsce. Najwyraźniej jednak stacje te mają problemy z poszanowaniem elementarnych zasad etyki dziennikarskiej. RMF24 podało jako własnego newsa informację o nominacjach ministerialnych dla Roberta Telusa i Janusza Cieszyńskiego. Tymczasem informacja ta po raz pierwszy została przekazana przez prezydenta Andrzeja Dudę w czwartek rano na antenie Programu 3 Polskiego Radia podczas specjalnego wydania "Salonu politycznego w Trójce", prowadzonego przez Beatę Michniewicz. Z kolei Radio Zet na swojej stronie internetowej powołało się wyłącznie na publikacje innych mediów, nie wspominając ani słowem o pierwotnym źródle informacji. RMF FM zignorowało prośbę Polskiego Radia o uzupełnienie materiału i podanie źródła powielanej przez siebie informacji, zgodnie z podstawowymi dziennikarskimi standardami. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media Polskie Radio Trójka

Spotkanie wielkanocne w Polskim Radiu i życzenia dla pracowników

W Polskim Radiu odbyło się spotkanie wielkanocne. Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska podziękowała pracownikom i współpracownikom za wysiłek, a przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapewniał, że Rada dba o media publiczne. Życzenia pracownikom Polskiego Radia złożył również metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kamińska Krzysztof Czabański Kazimierz Nycz Wielkanoc Polskie Radio