Polskie Radio
Section05
zasiłek

Prezes ZUS: wkrótce kapitał emerytury każdego ubezpieczonego zostanie zwiększony o ponad 9 proc.

Już wkrótce na nasze konta emerytalne, na których gromadzimy środki na przyszłe emerytury trafią dodatkowe tysiące złotych. Będzie to efekt corocznej waloryzacji dokonywanej przez ZUS, a powiązanej ze wzrostem wynagrodzeń w gospodarce. Taki przypis na naszym indywidualnym koncie emerytalnym przekroczy 9 proc., a tyle nie uzyskamy na żadnej lokacie bankowej - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura zasiłek renta rodzinna wojna na Ukrainie

Nowe zasady rozliczania świadczeń chorobowych. Co się zmieni?

Nowy rok to nie tylko zmiany w prawie podatkowym czy drogowym. Zmieniają się także przepisy związane ze świadczeniami chorobowymi. Przede wszystkim to nowe zasady naliczania okresów zasiłkowych, skrócenie czasu, w którym można pobierać zasiłek po zwolnieniu z pracy, zmiana regulacji dotyczących zaległości składkowych.
Zobacz więcej na temat:  zwolnienie ZUS pracodawcy pracownik społeczeństwo zasiłek zasiłek macierzyński

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 23 maja. Zobacz, komu będzie przysługiwał

- Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu do 23 maja prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, gdy nie będzie możliwości zapewnienia przez placówkę opieki nad dziećmi lub dorosłymi osobami niepełnosprawnymi - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zasiłek rodzina pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 społeczeństwo

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Szwed: wszystko zależy od sytuacji epidemicznej

- Obecny okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego potrwa do 11 kwietnia. Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, to będziemy te działania wydłużać - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed zasiłek pomoc pomoc społeczna rodzice dzieci rodzina społeczeństwo Magdalena Ogórek POLSKA

Prezes ZUS: zachęcamy firmy do występowania o pomoc i zwolnienia, będziemy je wydłużać na kolejne miesiące

Cały czas oferujemy przedsiębiorcom pomoc, m.in. polegającą na zwolnieniu ze składek ZUS czy wypłacie postojowego. Przewidziane jest też jej wydłużenie na kolejne miesiące. Wykorzystanie rządowego wsparcia nie jest jednak tak duże, jak zakładaliśmy. Dlatego zachęcamy do składania wniosków - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS zasiłek Koronawirus w Polsce lockdown tarcza antykryzysowa

Zamknięte żłobki i przedszkola. "Z pandemicznego punktu widzenia to dobra decyzja"

- Obserwujemy wzrost liczby zakażonych dzieci. Jesienią średnio mieliśmy 200-300 dodatnich wyników u dzieci, teraz mamy koło tysiąca - powiedział w audycji "Sygnały dnia" specjalista chorób zakaźnych, pediatra, członek Rady Medycznej przy premierze prof. Jacek Wysocki. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja dzieci Daniel Wydrych Katarzyna Gójska ZUS zasiłek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Ministerstwo Edukacji i Nauki

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony. Maląg: będzie przysługiwał na dotychczasowych zasadach

- Z uwagi na trudną sytuację epidemiczną w kraju i rozszerzenie obowiązujących obostrzeń Rada Ministrów zdecydowała o wydłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie – przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zasiłek rodzice dzieci