Polskie Radio
Section05
Żołnierze Wyklęci pr24

Akcje ekspropriacyjne polskiego podziemia

Zdobycie zaopatrzenia potrzebnego oddziałom. Tak w skrócie mozna scharakteryzować akcje ekspropriacyjne, inaczej nazywane wywłaszczeniowymi, które po 1939 roku przeprowadzali żołnierze polskiego podziemia. - Ich celem było przede wszystkim pozyskanie pieniędzy, ale za późniejszym odszkodowaniem - dodał prof. Piotr Niwiński z Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski komunizm Żołnierze Wyklęci Narodowe Siły Zbrojne II wojna światowa IPN PRL fakty opinie ciekawostki

Kraków: Retrospektywa festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

– Potrafimy opowiadać o najnowszej historii Polski. Historii trudnej, często przesiąkniętej krwią – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. W Krakowie, w dniach 19-20 kwietnia, pokazywane są filmy, które brały udział w ubiegłorocznej odsłonie wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kraków Żołnierze Wyklęci kino film polski

Wileńszczyzna: pamięć o Żołnierzach Wyklętych wciąż żywa

– Żołnierze Wyklęci, którzy działali na Wileńszczyźnie, nie zostali zapomniani dzięki mieszkającym tam Polakom – podkreśliła ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Na wileńskim Cmentarzu na Rossie oraz kwaterze wojskowej w Ejszyszkach przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej oraz społeczność polska oddali hołd Żołnierzom Wyklętym. Relacja z wydarzenia w magazynie „Polacy w Świecie”.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Żołnierze Wyklęci Wileńszczyzna II wojna światowa komunizm

"Czcimy Żołnierzy Wyklętych za to, co zrobili dla Polski”

„Dziękujemy za wolną Polskę” - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. „To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą” – podkreślił. O Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówili w audycji Młoda Audycja Polityczna Marcin Pasierbski (prezes Fundacji Służba Niepodległej), Marcel Lesik (Stowarzyszenie KoLiber) i Paweł Mosakowski (Studenci dla RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych PRL prezydent

Fundacja „Łączka” broni pamięci Żołnierzy Wyklętych

- Fundacja „Łączka” zamierza pozywać za szarganie pamięci Żołnierzy Wyklętych” - powiedział prezes fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański. Chodzi o wypowiedzi szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, Joanny Senyszyn (SLD) oraz dziennikarza Piotra Szumlewicza.  -Padły różne epitety. Naszym zdaniem to niedopuszczalne” – przekonuje Płużański. W audycji Wszystko jest Historią Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji „Łączka” mówiła, że Fundacja powstała z potrzeby poszukiwania Żołnierzy Wyklętych, m.in. na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. - Wiedza o nich wymaga ciągłego rozprzestrzeniania – mamy do nadrobienia 45 lat komunizmu, gdy pamięć od żołnierzach podziemia antykomunistycznego była dosłownie wyklęta – mówiła w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łączka Tadeusz Płużański

"Dzięki Żołnierzom Wyklętym mamy ogromną falę patriotyzmu"

– Na co dzień żyję historią Żołnierzy Wyklętych, którzy nie poddali się ani komunizmowi, ani nazizmowi i walczyli o niepodległą ojczyznę – powiedział Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15. W Polskim Radiu 24 rozmowa o kultywowaniu pamięci tych, którzy do końca wierzyli w suwerenne państwo polskie i skuteczną walkę z sowieckim okupantem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Tomasz Rzymkowski Żołnierze Wyklęci Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Kukiz'15 Polityka PR24

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o Polskę do samego końca

– Komuniści, poprzez wyniszczenie ludzi walczących o wolną Polskę, chcieli stworzyć nowy świat oparty na kłamstwie i niesprawiedliwości – powiedział ks. Ryszard Halwa. Odniósł się w ten sposób, do postawy Żołnierzy Wyklętych, prześladowanych przez władze PRL. Dwaj z nich, mjr Wacław Sikorski, ps. „Bocian” i  mjr Zbigniew Matysiak, ps. „Kowboj” byli gośćmi audycji „Ideologika”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL komunizm Armia Krajowa

Pamięć o Wyklętych – nie tylko 1 marca

1 marca w Polsce obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak podkreślali w Rozmowie PR24 Radosław Hołodniuk ze stowarzyszenia „Mohort Pamięci”, Janusz Waliś z fundacji „Łączka” i Paweł Szopa z fundacji „Red is Bad”, początek marca to jedynie apogeum różnego rodzaju akcji, prowadzonych przez organizacje w ciągu całego roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci historia Polski stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Apel Pamięci. Politycy uczcili Żołnierzy Niezłomnych

„Przez 25 lat już wolnej Polski dochodziło do pomieszania pojęć - za ludzi honoru uważani byli ci, którzy byli zdrajcami. Dopiero dzisiaj symbolicznie zerwaliśmy ich generalskie epolety” – powiedział podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych premier Mateusz Morawiecki. O Żołnierzach Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 historyk Leszek Rysak (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci stalinizm Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent do Niezłomnych: dziękujemy za wolną Polskę

Dziękujemy za wolną Polskę - powiedział, zwracając się do Żołnierzy Niezłomnych podczas czwartkowych uroczystości w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, prezydent Andrzej Duda. To chyba najstraszniejsze w naszym kraju miejsce walki do końca o niepodległą Rzeczpospolitą - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stalinizm PRL Żołnierze Wyklęci

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych. Głosy historyków

– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL społeczeństwo stalinizm historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych. Głosy historyków

– To było zjawisko masowe – podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, mówiąc o polskim podziemiu antykomunistycznym. Na naszej antenie o Żołnierzach Wyklętych opowiadali również dr Agnieszka Kamińska, Piotr Legutko z TVP Historia, a także Tadeusz Płużański i Janusz Waliś z Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci PRL społeczeństwo stalinizm historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

"Tamte dzieje, tamte czasy rzuciły ziarno wolności"

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Premier Mateusz Morawiecki złożył zaś kwiaty przy Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  IPN Żołnierze Wyklęci historia Polski stalinizm Andrzej Duda Mateusz Morawiecki Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Historyk: Żołnierze Wyklęci to dzieci naszej niepodległości

– Przez szeregi polskiego, powojennego podziemia niepodległościowego mogło przejść nawet 200 tysięcy osób (…). To był największy ruch niepodległościowy, do czasu powstania „Solidarności” – mówił w Polskim Radiu 24 dr Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej. Na naszej antenie również rozmowy z Anną Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, a także Krzysztofem Jabłonką, historykiem.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski IPN Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Witold Pilecki