Polskie Radio
Section05
Żydzi

"Polacy w Markowej uratowali kilkudziesięciu Żydów"

W dzień po uchwaleniu krytykowanej przez Izrael ustawy o IPN, premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej w Markowej. Patronem placówki jest rodzina Ulmów, która w latach 1942-44 ukrywała 8 Żydów. Na skutek donosu szmalcownika w marcu 1944 roku Ulmowie, ich 6 dzieci oraz grupa ukrywających się Żydów zostało zamordowanych przez Niemców. Historię Ulmów przybliżał reporter PR24 Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ulmowie historia Polski Żydzi Niemcy II wojna światowa

Ustawa o IPN. Jak zakończy się międzynarodowy spór?

Sprawa nowelizacji ustawy o IPN zatoczyła niespodziewanie szerokie kręgi. W mediach pojawiła się informacja o decyzji premiera Izraela Benjamina Netanjahu o odwołaniu ambasador Anny Azari i pozostawieniu nieobsadzonej placówki dyplomatycznej w Warszawie. Departament Stanu USA wyraża z kolei zaniepokojenie, a ośmiu amerykańskich senatorów apeluje do Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy przyjętej minionej nocy przez polski Senat.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski polityka historyczna nazizm II wojna światowa Żydzi historia Polski Holokaust

"To poważny kłopot dla polskiej dyplomacji"

– To poważny kłopot dla polskiej dyplomacji, to nie tylko sprawa kwestii wizerunkowych – mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Semka, odnosząc się do relacji między Warszawą a Waszyngtonem. W kontekście napięcia na linii Polska-Izrael, w kwestii nowelizacji ustawy o IPN, stanowisko zajął amerykański Departament Stanu. 
Zobacz więcej na temat:  Izrael II wojna światowa Stany Zjednoczone USA Waszyngton Żydzi Holokaust IPN historia Polski Piotr Semka

Chce skończyć z “polskimi obozami śmierci”. Zbiera na film

Trwa zbiórka na film dokumentalny "German Death Camps" poświęcony ukazaniu prawdy o niemieckich nazistowskich obozach zagłady. – Głównym impulsem do powstania projektu, były powtarzające się kłamstwa w zachodnich mediach związane z określeniem "polskie obozy śmierci" – tłumaczył w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl autor inicjatywy Artur Nawojski.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust TYLKO U NAS Niemcy Żydzi Izrael

Debata Poranka: Publicyści o konflikcie polsko-izraelskim

– Wyjaśniać, wyjaśniać i jeszcze raz wyjaśniać. Tak długo, jak będzie to konieczne – to zdaniem dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego recepta na zażegnanie konfliktu polsko-izraelskiego na tle nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W Debacie Poranka o sprawie mówił również Maciej Kożuszek z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Izrael Żydzi Holokaust Auschwitz

Co dalej z ustawą o IPN? „Nie widzę potrzeby wprowadzania zasadniczych zmian”

– Nie widzę potrzeby wprowadzania zasadniczych zmian. Przepisy są sformułowane jasno – mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski. Publicysta „Gazety Polskiej Codziennej” w taki sposób odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała napięcie między Polską a Izraelem. Nad przegłosowaną przez Sejm inicjatywą prace rozpoczął Senat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust II wojna światowa IPN Izrael Żydzi

"Polska nie zaopiekowała się pewną częścią swojej historii”

 - To, co dziś obserwujemy - dyskusje i obwinianie nas, że jesteśmy współodpowiedzialni za Holokaust - świadczy o tym, że odpuściliśmy pewną część historii, nie zaopiekowaliśmy się nią, nie zdokumentowaliśmy, nie nagłośniliśmy na potrzeby wewnętrznej dyskusji, a co dopiero mówić o zewnętrznej narracji – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, pomysłodawca i twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Holokaust Izrael polityka historyczna historia Polski Żydzi Niemcy

"Spór na linii Polska-Izrael zostanie dość szybko zażegnany"

– Od dłuższego czasu narracja historyczna się zmienia, w Niemczech szuka się współwinnych Holokaustu – mówiła w audycji Orzeł czy Reszka Aleksandra Rybińska z „Sieci”, oceniając że obecny konflikt polsko-izraelski jest Niemcom „na rękę”. W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Michała Kuzia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Berlin Żydzi Izrael II wojna światowa Auschwitz

Co słowa Benjamina Netanjahu mają wspólnego z polską ustawą?

Od lat walczymy z kłamliwym, a tak często propagowanym w świecie określeniem "polskie obozy zagłady". Czy deklaracje strony polskiej o chęci wyjaśnienia prawdziwej treści wadliwie interpretowanych przez Izrael zapisów znowelizowanej ustawy dają nadzieję na zażegnanie konfliktu? O tym rozmawiali goście radiowej jedynki: Marcin Horała (PiS), Kazimierz Klejna (PO), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), Paweł Pudłowski (Nowoczesna) i Paweł Bejda (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Żydzi premier IPN

W hołdzie Polakom ratującym życie Żydów

W lutym będzie miała premierę płyta "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", która dotyczy historii ludobójstwa Żydów przez Niemców i odwagi polskich rodzin, które niejednokrotnie ratowały Żydów przed śmiercią. O płycie i jej premierowym koncercie w "Muzycznej Jedynce" opowiadali Darek Malejonek i Olga Szomańska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska MUZYKA II wojna światowa Holokaust Niemcy Żydzi Darek Malejonek Olga Szomańska

"Izrael chce uznania współwiny Polaków za Holokaust"

Lider izraelskiej centrowej opozycyjnej partii Jest Przyszłość Jair Lapid skrytykował w poniedziałek premiera Benjamina Netanjahu za plan podjęcia negocjacji z polskimi władzami w sprawie nowelizacji ustawy o IPN - podaje anglojęzyczny portal Times of Israel. „Nie będziemy negocjować w sprawie pamięci o poległych” – mówił Lapid. O sporze z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael Niemcy II wojna światowa historia Polski Jerzy Targalski Żydzi