Polskie Radio
Section05
Żydzi

Artur Hofman: W Polsce mieszka około 3 tysiące Żydów

Prezydent poinformował we wtorek, że po analizie sytuacji i po analizie proponowanych przepisów, zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN; jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Co oznacza kryzys polsko-izraelski mówił w audycji Orzeł czy Reszka Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi Andrzej Duda IPN Izrael Holokaust

"Reakcja Niemiec jest bardzo pragmatyczna"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel zapewnił, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne". O oświadczeniu szefa MSZ Niemiec mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Sakiewicz (red. nacz. Gazety Polskiej Codziennie) i prof. Łukasz Młyńczyk, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Holokaust Izrael Żydzi

Polsko-izraelski spór o historię. Kto manipuluje tą sprawą?

– Najważniejsze jest to, by zachować szacunek i ostrożność wobec tak delikatnego tematu – powiedział rabin Szalom Ber Stambler. Odniósł się w ten sposób do konfliktu dyplomatycznego na linii Polska-Izrael w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W audycji „Ideologika” głos w tej sprawie zabrali również przedstawiciele innych wyznań religijnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekumenizm judaizm Żydzi islam chrześcijaństwo POLSKA

Konflikt wokół ustawy o IPN. "Wpędziliśmy się w pułapkę"

Odmówiono nam prawa do obrony własnej godności; godności narodu, któremu w sposób skandaliczny przypisuje się winy innego narodu, to znaczy narodu niemieckiego - powiedział w sobotę w radiowej Jedynce prezes PiS Jarosław Kaczyński. O kontrowersjach wokół ustawy o IPN-ie mówił w audycji Gorący Temat Paweł Lisicki, redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. Spor z Izraelem komentował także w PR24 publicysta Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Żydzi

"Prezydent powinien podpisać nowelizację ustawy o IPN"

- Odmówiono nam prawa do obrony własnej godności, godności narodu, któremu w sposób niebywale wręcz skandaliczny przypisuje się winy innego narodu, narodu niemieckiego – powiedział w Polskim Radiu prezes PiS. Jarosław Kaczyński odniósł się w rozmowie w radiowej Jedynce do ustawy o IPN i sporu dyplomatycznego na linii Izrael - Polska. Skomentował także m.in. rekonstrukcję rządu.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość IPN Niemcy Izrael Holokaust historia Polski II wojna światowa Żydzi

Premier: nie pozwolimy używać frazy "polskie obozy śmierci"

Polska nie była współodpowiedzialna za Holokaust i nie pozwolimy używać frazy "polskie obozy śmierci"; popieram ustawę o IPN, ona nie ogranicza wolności słowa - mówił premier Mateusz Morawiecki w Markowej (Podkarpacie). Wyraził jednocześnie nadzieję, że relacje Polski i Izraela wkrótce się poprawią. Szef polskiego rządu spotkał się z przedstawicielami mediów zagranicznych i krajowych w Markowej koło Łańcuta, skąd pochodziła rodzina Ulmów, zamordowana za ukrywanie Żydów.
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Żydzi Mateusz Morawiecki Holokaust historia Polski II wojna światowa

Auschwitz i Gusen. Wspomnienia byłego więźnia

„Polska jako kraj, jako naród nie była współodpowiedzialna za Holokaust; to niezmiernie istotne, by w najbliższej przyszłości to wyjaśnić, rozmawiać m.in. z przyjaciółmi w Izraelu i USA” - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w Markowej. O niemieckich zbrodniach podczas II wojny światowej mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Zalewski, były więzień obozu w Auschwitz i obozu w Gusen, obecnie prezes Polskiego Związku Były Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Holokaust Izrael Niemcy Żydzi Świadkowie Holokaustu II wojna światowa

"Polacy w Markowej uratowali kilkudziesięciu Żydów"

W dzień po uchwaleniu krytykowanej przez Izrael ustawy o IPN, premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej w Markowej. Patronem placówki jest rodzina Ulmów, która w latach 1942-44 ukrywała 8 Żydów. Na skutek donosu szmalcownika w marcu 1944 roku Ulmowie, ich 6 dzieci oraz grupa ukrywających się Żydów zostało zamordowanych przez Niemców. Historię Ulmów przybliżał reporter PR24 Marcin Chmielnicki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ulmowie historia Polski Żydzi Niemcy II wojna światowa

Ustawa o IPN. Jak zakończy się międzynarodowy spór?

Sprawa nowelizacji ustawy o IPN zatoczyła niespodziewanie szerokie kręgi. W mediach pojawiła się informacja o decyzji premiera Izraela Benjamina Netanjahu o odwołaniu ambasador Anny Azari i pozostawieniu nieobsadzonej placówki dyplomatycznej w Warszawie. Departament Stanu USA wyraża z kolei zaniepokojenie, a ośmiu amerykańskich senatorów apeluje do Andrzeja Dudy o niepodpisywanie ustawy przyjętej minionej nocy przez polski Senat.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski polityka historyczna nazizm II wojna światowa Żydzi historia Polski Holokaust