Polskie Radio
Section05
Żydzi

Co dalej z ustawą o IPN? „Nie widzę potrzeby wprowadzania zasadniczych zmian”

– Nie widzę potrzeby wprowadzania zasadniczych zmian. Przepisy są sformułowane jasno – mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski. Publicysta „Gazety Polskiej Codziennej” w taki sposób odniósł się do nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała napięcie między Polską a Izraelem. Nad przegłosowaną przez Sejm inicjatywą prace rozpoczął Senat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust II wojna światowa IPN Izrael Żydzi

"Polska nie zaopiekowała się pewną częścią swojej historii”

 - To, co dziś obserwujemy - dyskusje i obwinianie nas, że jesteśmy współodpowiedzialni za Holokaust - świadczy o tym, że odpuściliśmy pewną część historii, nie zaopiekowaliśmy się nią, nie zdokumentowaliśmy, nie nagłośniliśmy na potrzeby wewnętrznej dyskusji, a co dopiero mówić o zewnętrznej narracji – mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, pomysłodawca i twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Holokaust Izrael polityka historyczna historia Polski Żydzi Niemcy

"Spór na linii Polska-Izrael zostanie dość szybko zażegnany"

– Od dłuższego czasu narracja historyczna się zmienia, w Niemczech szuka się współwinnych Holokaustu – mówiła w audycji Orzeł czy Reszka Aleksandra Rybińska z „Sieci”, oceniając że obecny konflikt polsko-izraelski jest Niemcom „na rękę”. W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Michała Kuzia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Berlin Żydzi Izrael II wojna światowa Auschwitz

Co słowa Benjamina Netanjahu mają wspólnego z polską ustawą?

Od lat walczymy z kłamliwym, a tak często propagowanym w świecie określeniem "polskie obozy zagłady". Czy deklaracje strony polskiej o chęci wyjaśnienia prawdziwej treści wadliwie interpretowanych przez Izrael zapisów znowelizowanej ustawy dają nadzieję na zażegnanie konfliktu? O tym rozmawiali goście radiowej jedynki: Marcin Horała (PiS), Kazimierz Klejna (PO), Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15), Paweł Pudłowski (Nowoczesna) i Paweł Bejda (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski Żydzi premier IPN

W hołdzie Polakom ratującym życie Żydów

W lutym będzie miała premierę płyta "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata", która dotyczy historii ludobójstwa Żydów przez Niemców i odwagi polskich rodzin, które niejednokrotnie ratowały Żydów przed śmiercią. O płycie i jej premierowym koncercie w "Muzycznej Jedynce" opowiadali Darek Malejonek i Olga Szomańska.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska MUZYKA II wojna światowa Holokaust Niemcy Żydzi Darek Malejonek Olga Szomańska

"Izrael chce uznania współwiny Polaków za Holokaust"

Lider izraelskiej centrowej opozycyjnej partii Jest Przyszłość Jair Lapid skrytykował w poniedziałek premiera Benjamina Netanjahu za plan podjęcia negocjacji z polskimi władzami w sprawie nowelizacji ustawy o IPN - podaje anglojęzyczny portal Times of Israel. „Nie będziemy negocjować w sprawie pamięci o poległych” – mówił Lapid. O sporze z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Izrael Niemcy II wojna światowa historia Polski Jerzy Targalski Żydzi

Rzecznik rządu: Izrael znał projekt ustawy o IPN

- Oczekujemy, że Izrael uzna sformułowanie "polskie obozy śmierci" jako cześć kłamstwa oświęcimskiego. W wielu porządkach prawnych, również w Izraelu, istnieje kara za podobne stwierdzenia. Wyznacznikiem uczciwych relacji powinna być prawda historyczna. W obozach śmierci Niemcy zabijali Żydów, Polaków, Romów i Rosjan. Kto twierdzi inaczej powinien być ukarany, mówi nieprawdę na temat zbrodni przeciwko ludzkości - powiedziała w Rozmowie PR24 Joanna Kopcińska, rzecznik prasowy rządu. W Polskim Radiu 24 o napięciach między Polską a Izraelem w kontekście nowelizacji ustawy o IPN mówił również Zbigniew Gryglas z Porozumienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Joanna Kopcińska Zbigniew Gryglas II wojna światowa Holokaust Żydzi Niemcy IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

"Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice". Przejmująca wystawa

Wystawa "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, ocalałych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów. Mówiła o tym ocalała z Zagłady jako dziecko, jedna z bohaterek wystawy - Joanna Sobolewska-Pyz ze Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa

Spór dyplomatyczny na linii Polska-Izrael. Komentarze

- Przepisy dotyczące kar za kłamstwa historyczne istnieją również w innych krajach, w tym także w Izraelu. To suwerenna decyzja państw – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Kawęcki. Odniósł się w ten sposób do sporu na linii Polska-Izrael po zaakceptowaniu przez Sejm ustawy o IPN, która przewiduje m.in. kary za sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. O sprawie mówili także politolog dr Andrzej Anusz, historyk dr Piotr Gontarczyk (IPN), Michał Karnowski (Sieci Prawdy) i Marcin Makowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi Izrael Benjamin Netanjahu II wojna światowa polityka historyczna historia Polski Andrzej Anusz Niemcy piotr gontarczyk

"Nie było polskich obozów koncentracyjnych"

- Źle oceniamy fakt, że doszło do napięcia na linii Izrael-Polska. Zarówno Polska, jak i Izrael były ofiarami II wojny światowej i dziś trwa spór między tymi, którzy zostali poszkodowani w tej strasznej tragedii – powiedział w audycji 24 Pytania rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak. Odniósł się także do wyników najnowszych sondaży poparcia dla partii politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Izrael PSL historia Polski Benjamin Netanjahu Żydzi

Izrael przeciwny nowelizacji ustawy o IPN. Komentarze

Nowelizacja ustawy o IPN dotycząca kar za „polskie obozy śmierci” nie ogranicza badań naukowych i wolności słowa - podkreślił w niedzielnym komunikacie IPN. Instytut zapewnia, że przepisy służą walce z zakłamywaniem historii i bezczeszczeniem pamięci o ofiarach. O sporze między Polską a Izraelem wokół zakazu używania terminu „polskie obozy zagłady” mówili w audycji Północ-Południe Bronisław Wildstein (publicysta „Sieci” i członek Kolegium IPN) oraz prof. Wiesław Wysocki (historyk z UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Izrael Żydzi Holokaust II wojna światowa historia Polski IPN Bronisław Wildstein