Polskie Radio
Section05
Alina Szapocznikow

Sylwia Zientek: równolegle z mężczyznami sztukę tworzyły też kobiety

- Chodziło mi o uzupełnienie polskiej historii sztuki o postacie artystek, o których niewiele wiemy, bo nie mieliśmy skąd się o nich dowiedzieć. Tak naprawdę nie mamy prawa nic o nich wiedzieć - mówiła w Dwójce Sylwia Zientek, autorka książki "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn".
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Zofia Stryjeńska Alina Szapocznikow Sylwia Zientek Jakub Kukla Dwójka SZTUKA literatura

Słynne, polskie rzeźbiarki. Rozmowa z Jerzym Kaliną

- Była to próba zachowania człowieka, jego osobowości, wrażliwości, cielesności. To było zmaganie się z materią, która ulega destrukcji, przemijaniu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzeźbiarz Jerzy Kalina o twórczości Aliny Szapocznikow. W audycji także o dwóch innych słynnych, polskich rzeźbiarkach: Katarzynie Kobro i Magdalenie Abakanowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska rzeźba Alina Szapocznikow Katarzyna Kobro Magdalena Abakanowicz Jerzy Kalina

"Kwadratura kultury". Konserwacja sztuki współczesnej

Aby dzieła sztuki mogły cieszyć następne pokolenia, należy o nie dbać odpowiednio je konserwując. W przypadku okazów sztuki współczesnej - rzeźb czy obrazów - paradoksalnie może być to trudniejsze, bo niektórzy artyści nie przywiązywali zbyt wielkiej wagi do trwałości swoich prac. O tym, jak je ratować, w "Kwadraturze kultury" w Polskim Radiu 24 mówiła prof. Iwona Szmelter, konserwator z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieła sztuki rzeźba Alina Szapocznikow Monika Małkowska