Polskie Radio
Section05
Ameryka

Claude Lévi-Strauss urodził się 115 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

W USA rozpoczyna się Święto Dziękczynienia. Ulicami Nowego Jorku przeszła specjalna parada

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obchodzą jedno ze swoich najważniejszych świąt - Święto Dziękczynienia. Ulicami Nowego Jorku przeszła spektakularna parada Macy’s. Wkrótce Amerykanie zasiądą do świątecznych stołów. Prezydent Joe Biden przekazał życzenia amerykańskim żołnierzom i ich rodzinom.
Zobacz więcej na temat:  Święto Dziękczynienia USA Stany Zjednoczone rodzina ŚWIAT Ameryka

Amerykańskie Święto Dziękczynienia. Rodzinne spotkania, pieczony indyk i okazja do wdzięczności

Uroczysta kolacja z indykiem w roli głównej - Amerykanie obchodzą dziś Święto Dziękczynienia. Większość spędzi je wraz z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole. Wśród świątecznych rozrywek jak zwykle przewidziane jest oglądanie meczów futbolu amerykańskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ameryka USA Święto Dziękczynienia Jan Pachlowski Piotr Firan Radosław Nałęcz tradycja

Kuluary szczytu APEC: Japonia chce konsultacji i konstruktywnego dialogu z Chinami

Japoński premier Fumio Kishida zaapelował w czwartek do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga o zniesienie embarga na japońskie owoce morza oraz zwolnienie przetrzymywanych w Chinach obywateli Japonii, podejrzanych o szpiegostwo – powiadomił japoński nadawca NHK. W rozmowach w kuluarach szczytu APEC w San Francisco politycy poruszyli też kwestię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Japonia Ameryka Chiny dyplomacja polityka społeczeństwo

ANALIZA To armagedon, miliony bez wypłat albo na tymczasowych urlopach. Czym jest shutdown, ile może trwać, jakie ma skutki?

W Stanach Zjednoczonych na razie nie doszło do shutdownu. Jego widmo zostało odsunięte na początek nowego roku. Porozumienie zatwierdziły bowiem obie izby Kongresu, ustawę o budżecie tymczasowym podpisał także prezydent Joe Biden. Wynegocjowane rozwiązanie nie uwzględnia pakietu pomocowego m.in. dla Ukrainy - ma on być jednak głosowany osobno.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna na Ukrainie Biały Dom Kongres USA ANALIZA finanse GOSPODARKA