Polskie Radio
Section05
Biskupin

"Pompeje ziem polskich". Jak upadł gród w Biskupinie?

"Pompeje ziem polskich" - tak Biskupin, drewniana osadę sprzed ponad 2,7 tys. lat położoną na wyspie, na Pałukach, nazwał znany archeolog Witold Hensel. Drewniane konstrukcje zatopione w jeziorze odkrył w 1933 roku miejscowy nauczyciel Walenty Schweitzer. - Dzięki swojej wytrwałości zainteresował szersze grono znaleziskami, które zostały dokonane - zaznacza Szymon Nowaczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Biskupin archeologia Dorota Truszczak historia Polski

Sensacyjne odkrycie w Warszawie. Zobacz belkę z umocnień grodu książęcego z XIV wieku

Sensacyjne odkrycie średniowiecznej konstrukcji drewnianej w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Królewskiego skłoniło archeologów i dyrekcję Zamku do podjęcia decyzji o wycięciu, konserwacji i wyeksponowaniu fragmentu umocnień grodu książąt mazowieckich. Wystawa prezentująca ten wczesny etap kształtowania się książęcej siedziby została właśnie otwarta w Piwnicy Studziennej Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia odkrycia i ciekawostki Biskupin badania Zamek Królewski wystawa

Biskupin, czyli najstarsza odkryta osada na terenie Polski

"Jedyne takie miejsce" wybrało się w sobotę do Biskupina, gdzie odbywa się XXVII Festyn Archeologiczny. Jest on poświęcony matce naturze w różnych odsłonach. Roman Czejarek postanowił dowiedzieć się, jak niegdyś ludzie wykorzystywali różne dostępne surowce, m.in. drewno, krzemień, kości czy poroża. Oprócz tego poznaliśmy techniki obróbki metali, wyrobu tkanin czy ozdób. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Biskupin archeologia