Polskie Radio
Section05
e-mail

Potrafisz rozpoznać fałszywą wiadomość? Systemy bezpieczeństwa nie pomogą, jeśli wcześniej dasz się nabrać oszustom

Zaledwie 22 proc. ankietowanych Polaków "ma całkowitą pewność", że potrafiłoby rozpoznać fałszywą wiadomość e-mail. Eksperci ChrońPESEL.pl zwracają uwagę, że nawet najbardziej złożone systemy nie pomogą, jeśli wcześniej "damy się nabrać oszustom" podszywającym się pod banki i inne instytucje finansowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo e-mail oszustwa

Oszuści nie śpią. Niemal połowa Polaków zetknęła się osobiście z próbą wyłudzenia danych

Ponad 45 proc. Polaków otrzymała w ostatnich sześciu miesiącach podejrzaną wiadomość sms lub e-mail z prośbą o udostępnienie danych osobowych - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl. Dodano, że 17 proc. badanych deklaruje, że na pewno potrafi rozpoznać e-oszusta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dane osobowe wyłudzenia ochrona danych osobowych oszustwo e-mail sms

Hakerzy "łowią" ofiary. Uwaga na fałszywe maile

Coraz więcej ekspertów przestrzega  przed włamaniami do naszych komputerów - na konta czy do poczty e-mail. A złodzieje stają się coraz sprytniejsi.  Jak pokazuje raport firmy Ironscale, cyberprzestępcy w 95 procentach przypadków wykorzystują metodę tak zwanego phishingu, czyli przesyłania e-maili z potencjalnie niebezpieczną zawartością, które do złudzenia przypominają "zwykłą" korespondencję, na przykład od znajomych, rodziny czy naszego banku.
Zobacz więcej na temat:  phishing e-mail hakerzy