Polskie Radio
Section05
e-mail

Spamowa kampania w sieci. Oszuści rozsyłają e-maile z groźbami zabójstwa. NASK ostrzega

Zespół CERT Polska od pewnego czasu zajmuje się sprawą narastania spamowej kampanii, która ma na celu radykalne zastraszanie ofiar i wyłudzenie pieniędzy - ostrzegają eksperci w raporcie NASK. Oszuści rozsyłają e-maile, w których informują, że zostało zlecone zabójstwo adresata wiadomości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberbezpieczeństwo internet nask cyberprzestępczość e-mail oszustwo spam cert cyfryzacja

Potrafisz rozpoznać fałszywą wiadomość? Systemy bezpieczeństwa nie pomogą, jeśli wcześniej dasz się nabrać oszustom

Zaledwie 22 proc. ankietowanych Polaków "ma całkowitą pewność", że potrafiłoby rozpoznać fałszywą wiadomość e-mail. Eksperci ChrońPESEL.pl zwracają uwagę, że nawet najbardziej złożone systemy nie pomogą, jeśli wcześniej "damy się nabrać oszustom" podszywającym się pod banki i inne instytucje finansowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo e-mail oszustwa

Oszuści nie śpią. Niemal połowa Polaków zetknęła się osobiście z próbą wyłudzenia danych

Ponad 45 proc. Polaków otrzymała w ostatnich sześciu miesiącach podejrzaną wiadomość sms lub e-mail z prośbą o udostępnienie danych osobowych - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl. Dodano, że 17 proc. badanych deklaruje, że na pewno potrafi rozpoznać e-oszusta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dane osobowe wyłudzenia ochrona danych osobowych oszustwo e-mail sms

Hakerzy "łowią" ofiary. Uwaga na fałszywe maile

Coraz więcej ekspertów przestrzega  przed włamaniami do naszych komputerów - na konta czy do poczty e-mail. A złodzieje stają się coraz sprytniejsi.  Jak pokazuje raport firmy Ironscale, cyberprzestępcy w 95 procentach przypadków wykorzystują metodę tak zwanego phishingu, czyli przesyłania e-maili z potencjalnie niebezpieczną zawartością, które do złudzenia przypominają "zwykłą" korespondencję, na przykład od znajomych, rodziny czy naszego banku.
Zobacz więcej na temat:  phishing e-mail hakerzy