Polskie Radio
Section05
chopin

Czy malarstwo i literatura polska pomagają w odczytaniu dzieła Chopina?

- Im dłużej człowiek żyje, tym więcej poszukuje różnych inspiracji, tym więcej ma doświadczeń powodujących, że rozumienie utworów będzie lepsze. Jak to uczynić? Dodałbym inspiracje malarstwem i krajobrazem. Dla mnie w wielu utworach Chopina wyraźne są te inspiracje krajobrazem: górami, Mazowszem… – Karol Radziwonowicz zdradził swoje sposoby na pełniejsze doświadczanie kompozycji Chopina.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

O sensie kręcącej się spódnicy - rozmowa z Karolem Radziwonowiczem

Tym razem przyjrzeliśmy się mazurkom Chopina z perspektywy pianisty i pedagoga - Karola Radziwonowicza - aktywnego artysty, posiadającego znaczący dorobek fonograficzny, który jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Do Chopina przez taniec. Rozmowa z Januszem Prusinowskim

- Mam głębokie emocjonalne relacje z mazurkiem. Mazurkiem w szerokim sensie: trójdzielnej, polirytmicznej, improwizowanej muzyki. Często tanecznej, związanej ze śpiewem i z emocją „tu i teraz”. Tego szukałem w muzyce od zawsze. Zjawisk, gdzie muzyka jest tak naturalna dla danej społeczności jak język, którym się ona posługuje. Jednocześnie zostawia wiele miejsca na indywidualność i osobisty charakter. W najnowszej audycji "Chopin na ludowo" słuchaliśmy opowieści Janusza Prusinowskiego o tajemnicach tradycyjnych polskich mazurków.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak Janusz Prusinowski

Seong-Jin Cho: scherza Chopina to wspaniałe dzieła o wielu znaczeniach

- Od tego czasu dużo się nauczyłem, poznałem wielu wspaniałych muzyków, całe moje obecne doświadczenie zawdzięczam właśnie Konkursowi Chopinowskiemu. Nie tylko moja kariera, ale całe moje życie uległo zmianie - tak na antenie Dwójki mówił Seong-Jin Cho o swym zwycięstwie na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku.
Zobacz więcej na temat:  Seong-Jin Cho Róża Światczyńska chopin Duszniki-Zdrój Karol Szymanowski Dwójka Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Jak nie grać Chopina? Rozmowa z Katarzyną Popową-Zydroń

W audycji „Chopin na ludowo” rozmawialiśmy z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, pedagogiem, pianistką oraz przewodnicząca jury Eliminacji do Konkursu Chopinowskiego. Jak uczy swoich studentów grać Mazurki Chopina? Jak ważne dla lepszego zrozumienia źródeł inspiracji artysty są pierwowzory ludowe? Czy znajomość nagrań muzyki ludowej może pomóc w zrozumieniu mazurków Chopina?
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna chopin Kuba Borysiak

Nowe audycje w Polskim Radiu Chopin! Sprawdź nasze propozycje

"Linie i pięciolinie", "Chopin na ludowo", "Chopin inspiruje", "Z nagraniowej skarbnicy Krystiana Zimermana" oraz "Chopin Talk". Od lipca w Polskim Radiu Chopin na słuchaczy czeka aż 5 nowych pasm. Audycje poprowadzą wybitni eksperci z dziedziny literatury oraz muzyki: dr Jakub Beczek, Kuba Borysiak, Wojtek Krzyżanowski, Adam Rozlach i dr Mariusz Gradowski. W każdym z programów na słuchaczy czeka dawka najwyżej jakości kompozycji oraz muzyczne podróże: zarówno do epoki Chopina, jak i do czasów współczesnych. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU chopin

Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Piotr Gliński: przywraca to, co zapomniane

- Projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej przywraca polskiemu i nie tylko polskiemu słuchaczowi, uczestnikowi kultury - ten okres, który był w dużej mierze zapomniany, tych wielu wspaniałych artystów - powiedział w środę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W środę w Zamku Królewskim w Warszawie odbywa się konferencja prasowa podsumowującą projekt Dziedzictwo Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzyka tradycyjna chopin digitalizacja KULTURA MUZYKA społeczeństwo POLSKA