Polskie Radio
Section05

Edmund Niziurski

Polskie Radio 24 Wychował całe pokolenia. 100 lat temu urodził się Edmund Niziurski

W czwartek 10 lipca przypada setna rocznica urodzin Edmunda Niziurskiego, legendarnego autora powieści dla młodzieży, który nie stronił od wątków kryminalnych. Jego najsłynniejsza  książka "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa" to czystej wody komedia kryminalna. - Całe pokolenia wychowywały się na Niziurskim, jest ich duchowym ojcem - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Krzysztof Varga. Gościem Grzegorza Kalinowskiego był również scenarzysta, reżyser i dziennikarz Wojciech Saramonowicz.
Zobacz więcej na temat:  pisarz kryminał młodzież

Sto lat temu urodził się Edmund Niziurski - autor kultowych powieści dla młodzieży

"Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa", "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", "Klub włóczykijów", "Naprzód, Wspaniali!", "Adelo, zrozum mnie!", "Awantura w Niekłaju", "Siódme wtajemniczenie" - kto nie zna tych tytułów? Ich autor, Edmund Niziurski urodził się sto lat temu, 10 lipca 1925 roku. Do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych twórców literatury dla dzieci i młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA literatura

Edward Niziurski: "Patrzę na świat oczami dziecka"

- Wszystkie moje pomysły są wzięte albo z moich przeżyć szkolnych, albo z tego, co chciałem przeżyć - opowiadał Edmund Niziurski w Polskim Radiu w 1966 roku. Dziś mija 11. rocznica śmierci tego pisarza, który najbardziej zasłynął z literatury przeznaczonej dla młodzieży i dzieci, ale to tylko fragment jego bogatej twórczości. 
Zobacz więcej na temat:  literatura młodzież pisarz pisarze i poeci proza literatura polska literatura przygodowa literatura dziecięca HISTORIA

Nienacki, Niziurski, Bahdaj. Jak bronią się dziś ich książki?

- To literatura dla dzieci, ale ona nie infantylizuje świata (…). Świat Bahdaja czy Niziurskiego nie jest światem bezpiecznym, tam są realne zagrożenia, związane z ludźmi czy sytuacją powojenną, są tajemnicze miejsca, gdzie grożą niewybuchy, gdzie mogą się zdarzyć naprawdę groźne rzeczy. To opisywało ówczesną rzeczywistość - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Saramonowicz, reżyser i pisarz, który z Przemysławem Poznańskim, krytykiem i blogerem, wracał do klasyki polskiej literatury dla młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura Polskie Radio 24 Zbigniew Nienacki Adam Bahdaj

Grzegorz Kasdepke o książkach swojego dzieciństwa

Grzegorz Kasdepke, znany polski autor literatury dziecięcej i młodzieżowej, podzielił się w audycji Polskiego Radia Dzieciom swoimi dziecięcymi doświadczeniami. Jako mieszkaniec Białegostoku ferie spędzał głównie w domu albo na pobliskiej górce, gdzie zjeżdżało się na byle czym. Niezwykłą przygodą było dla małego Grzesia buszowanie w bibliowozie w poszukiwaniu literackich skarbów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonego zapisu audycji.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kasdepke literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci DAB+ literatura Bohdan Butenko

Wojciech Tomczyk u Mazurka: Niziurskim ukąszono mnie podstępnie

- On uchwycił istotę bycia nieletnim intelektualistą, czego u innych pisarzy i bohaterów nie ma. Uważam, że kult Niziurskiego, który żywi kilkadziesiąt innych osób, jest zdominowany przez ludzi czytających go w czasach, kiedy zostali przez niego inicjowani do stałego analizowania rzeczywistości, czyli do bycia intelektualistą - mówił w Dwójce pisarz, dramaturg i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Tomczyk Robert Mazurek Dwójka literatura