Polskie Radio
Section05
elektrownia atomowa

Prezydent Łotwy: jest propozycja stanowiska krajów bałtyckich ws. Ostrowca

Komisja Europejska przygotowała propozycję wspólnego stanowiska w sprawie białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu - powiedział w łotewskiej telewizji publicznej prezydent Łotwy Egils Levits. Kilka dni temu władze Litwy zwróciły się z prośbą do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o pośrednictwo w rozmowach z Łotwą i Estonią w kwestii zakupu prądu z Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Białoruś Łotwa Gitanas Nauseda Estonia energia elektryczna elektrownia atomowa

Litwa chce solidarnego bojkotu białoruskiej energii przez kraje bałtyckie. Prosi o pomoc szefową KE

Litewski prezydent Gitanas Nauseda zwrócił się z prośbą do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen o pośrednictwo w rozmowach z Łotwą i Estonią. Chodzi o kwestie solidarnego bojkotu zakupu energii elektrycznej z elektrowni atomowej na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Białoruś Łotwa Gitanas Nauseda Estonia energia elektryczna elektrownia atomowa

"USA najpoważniejszym partnerem". Piotr Naimski o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce

- Szukamy partnera, który nie tylko będzie chciał z nami budować, ale będzie podczas eksploatacji i wygaszania reaktorów, zaangażuje się także kapitałowo. Takich partnerów nie ma wielu na świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa energetycznego. Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zapowiedzieli w środę międzyrządowy dokument w sprawie współpracy obu krajów ws. elektrowni atomowej w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Donald Trump elektrownia atomowa USA

Janusz Korwin-Mikke: to rozsądne, że chcemy budować elektrownię atomową

- To, że powinniśmy różnicować energię, to jest oczywiste. Dobrze jest mieć energię z węgla, z oleju, z wody, z powietrza również na wszelki wypadek [...]. Trzeba to różnicować i bardzo rozsądne jest, że robimy elektrownię atomową - mówił w Polskim Radiu 24 prezes partii KORWiN, poseł Konfederacji i jeden z jej liderów, Janusz Korwin-Mikke.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Janusz Korwin-Mikke Adrian Klarenbach polityka Konfederacja KORWiN Polityka zagraniczna Polski energetyka elektrownia atomowa Andrzej Duda w USA

Broń jądrowa w Polsce? Gen. Roman Polko: to czynnik odstraszający

- Obecność USA w Europie stabilizuje nasz kontynent, obecność broni jądrowej powoduje, że równowaga sił nie jest naruszana. Czynnik odstraszający powoduje, że mamy spokój - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko o celach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Gościem był również Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Donald Trump Roman Polko broń nuklearna elektrownia atomowa energia atomowa

Trzaskowski pyta o elektrownię atomową. Jankowski: sklejanie tematu z bronią jądrową jest nierozsądne

- Sklejanie tematu broni jądrowej, która sama z siebie jest straszna, z siłownią atomową obniża rangę debaty o przyszłości energetyki w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski ("Radio Wnet"). Gościem był również Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna"). 
Zobacz więcej na temat:  wybory prezydenckie 2020 elektrownia atomowa Rafał Trzaskowski Andrzej Duda energia atomowa

Białoruś i Litwa podpisały umowę w sprawie informowania o wypadkach jądrowych

Litwa i Białoruś podpisały umowę w sprawie wczesnego powiadamiania o awarii nuklearnej i wymianie informacji na temat obiektów jądrowych i ich działania – poinformowano w poniedziałek w Wilnie. Umowę zawarły litewska Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Energii Atomowej (VATESI) oraz Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT elektrownia atomowa Litwa Rosja