Polskie Radio
Section05
elektrownia atomowa

"Zielony fundamentalizm" doprowadził do kryzysu. Belgijski ekspert ocenia niemiecką politykę energetyczną

Berlin nie tylko sam wpędził się w pułapkę zależności od Kremla, ale wykorzystując swoje znaczenie na arenie UE, pociągnął za sobą całą Unię - uważa belgijski ekspert ds. energetyki, profesor uniwersytetu w Liege, Damien Ernst. Dodaje, że jedynym wyjściem z sytuacji jest "definitywne wyeliminowanie zielonych radykałów z wszelkich procesów decyzyjnych" związanych z polityką energetyczną UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka węgiel elektrownia atomowa energia atomowa OZE Niemcy bezpieczeństwo energetyczne ŚWIAT Europa

Ukraina wzywa do uruchomienia korytarzy humanitarnych wokół elektrowni atomowej w Enerhodarze. Rosja wciąż odmawia

Władze Ukrainy żądają utworzenia korytarzy humanitarnych w celu bezpiecznej ewakuacji mieszkańców miejscowości leżących w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, ale Rosja odmawia - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa elektrownia atomowa wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Zaporoska Elektrownia Atomowa

Niemcy nie rezygnują jeszcze z atomu. Powodem możliwe sytuacje kryzysowe w energetyce

Dwie z trzech działających obecnie w Niemczech elektrowni atomowych - Isar 2 i Neckarwestheim - mają służyć jako elektrownie awaryjne i wytwarzać energię elektryczną do połowy kwietnia 2023 r. Powodem przedłużenia ich działania jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w południowych Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa Niemcy elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne

Energetyka atomowa w Polsce. Prof. Górski: najlepiej byłoby skorzystać ze wszystkich trzech ofert

- Z pewnością dla Polski budowa trzech elektrowni w perspektywie czasu nie byłaby jakimś nadmiernym "problemem". Doprowadziłoby to do takiej sytuacji, w której moglibyśmy spać spokojnie, jeśli chodzi o kwestie energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, rektor Kolegium Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka elektrownia atomowa Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka GOSPODARKA

GDDKiA przygotowuje drogę do planowanej elektrowni jądrowej. Rusza opracowanie dokumentacji

Dokumentacja dla nowej drogi krajowej, która poprowadzi do miejsca, gdzie powstać ma elektrownia jądrowa, powstanie w przyszłym roku - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Umowa na przygotowanie dokumentacji tej trasy została podpisana pod koniec sierpnia tego roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA GDDKiA elektrownia atomowa energetyka dokumentacja przetarg infrastruktura

Premier rozmawiał z wiceprezydent USA. "W gruzach legła polityka niemiecko-rosyjskiej przyjaźni gazowej"

- Chcemy w najbliższych kilkunastu latach - do 2040 r. - wybudować co najmniej 6 reaktorów i 9 GW mocy. Wierzę, że ten cel jest możliwy do przekroczenia - powiedział premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do planów dotyczących energetyki jądrowej. Dodał, że dotychczas najdalej rozwinęliśmy współpracę z Amerykanami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa elektrownia atomowa premier Mateusz Morawiecki USA POLSKA polityka

Premier Morawiecki rozmawiał z wiceprezydent USA. Poruszono temat energetyki jądrowej

Cywilna energetyka jądrowa była jednym z tematów rozmowy wiceprezydent USA Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim. Według komunikatu Białego Domu amerykańska wiceprezydent podziękowała Polsce za wsparcie Ukrainy, w tym przyjęcie milionów uchodźców - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie. 
Zobacz więcej na temat:  Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Mateusz Morawiecki elektrownia atomowa energia pieniądze dyplomacja ŚWIAT Ameryka

Misja MAEA w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zełenski: Rosjanie próbują przekształcić ją w wycieczkę

Rosjanie próbują przekształcić inspekcję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w "wycieczkę bez wyników" - uważa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że nie wpuścili dziennikarzy ukraińskich i zagranicznych, a tylko swoich propagandystów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina elektrownia atomowa kontrola Wołodymyr Zełenski energetyka bezpieczeństwo energetyczne ŚWIAT Europa wojna 2022 Rosja

Brytyjczycy inwestują w energetykę jądrową. Chcą uniezależnić się od eksportu energii

Brytyjski rząd zainwestuje 700 mln funtów w budowę nowej elektrowni atomowej Sizewell C. Ma ona zaspokoić 7 proc. brytyjskich potrzeb energetycznych - poinformowała ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Według planów Sizewell C ma wytwarzać 3,2 gigawata energii, co zapewni jej dostawy do sześciu milionów gospodarstw domowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa Wielka Brytania bezpieczeństwo energetyczne

Szef MAEA po wizycie w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Zapowiada stałą misję ekspertów

Dwie grupy ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w tym stała misja, pozostaną w zaporoskiej elektrowni na Ukrainie. Poinformował o tym szef MAEA Rafael Grossi, który zakończył wizytę w zakładzie i przekroczył punkt kontrolny w Zaporożu oddzielający bezpieczny obszar, kontrolowany przez Ukraińców.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa Zaporoska Elektrownia Atomowa Ukraina Rosja Europa wojna 2022 ŚWIAT serwis wschodni