Polskie Radio
Section05
elektrownia atomowa

Elektrownie jądrowe. Wiceminister klimatu: pierwszy projekt realizowany będzie z ok. 40-proc. udziałem krajowych firm

- Szacujemy, że pierwszy projekt jądrowy w Polsce będzie realizowany w ok. 40 proc. z udziałem naszego przemysłu, przy kolejnych blokach jądrowych będzie on wzrastał do nawet 70 proc. - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa bezpieczeństwo energetyczne elektrownia atomowa

PR24 Dlaczego PO nie zbudowała elektrowni atomowej? Cezary Gmyz wskazuje na plan Sikorskiego i Rosję

- Idea importowania prądu z elektrowni, która miała powstać w Kaliningradzie, pod znakiem zapytania stawiała projekt budowy polskiej elektrowni jądrowej - powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz, komentując doniesienia TVP Info. - To wydaje się tłumaczyć, dlaczego Aleksander Grad, który został szefem spółki mającej elektrownię wybudować, nie wybudował jej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Cezary Gmyz energetyka relacje polsko-rosyjskie Radosław Sikorski elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne polityka

ANALIZA Porównanie strat gospodarczych Rosji i Ukrainy. Reszta świata również ucierpiała

Konflikt na Ukrainie generuje ogromne koszty, jakie towarzyszą stosunkowo niewielkiej i ograniczonej wojnie - takiej, w której działania zbrojne są całkowicie ograniczone do jednego z najbiedniejszych narodów Europy. Na Ukrainie mieszkało do wybuchu wojny 45 milionów ludzi, a dochody Ukraińców na głowę były na równi z dochodami Paragwaju czy Fidżi. Teraz to już przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes społeczeństwo elektrownia atomowa Ukraina serwis wschodni infografika

ANALIZA Grad rosyjskich pocisków, odłączone elektrownie atomowe i nadchodzący mróz. Rosjanie dewastują ukraińską gospodarkę

Na Ukrainę spadł w środę grad rosyjskich pocisków, uderzających w infrastrukturę stolicy Kijowa i innych miast. Moskwa kontynuuje swoje działania mające na celu pozbawienie Ukrainy energii i ciepła przed nadchodzącą zimą. W połowie grudnia temperatura ma spaść w Kijowie nawet do -15 stopni Celsjusza. Odbudowa infrastruktury nie będzie zaś łatwa. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes społeczeństwo elektrownia atomowa Ukraina serwis wschodni infografika

Powstanie centrum szkoleniowe w obszarze czystej energii. Ambasador USA w Polsce zapowiada nową inwestycję

Departament Energii Stanów Zjednoczonych otworzy w Polsce regionalne centrum szkoleniowe zajmujące się czystymi technologiami energetycznymi i energetyką jądrową - zapowiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. W planach jest też współpraca z uczelniami przy tworzeniu programów studiów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka elektrownia atomowa Stany Zjednoczone USA Mark Brzezinski

TYLKO U NAS Duże poparcie dla budowy elektrowni jądrowej. "To będzie skok w przyszłość"

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma powstać na Pomorzu, w Lubiatowie-Kopalinie. Jak do planowanej budowy odnoszą się mieszkańcy, którzy żyją w pobliżu miejsca, gdzie stanie elektrownia? Okazuje się, że zdecydowana większość z nich widzi konkretne korzyści z tej inwestycji. Udaliśmy się z kamerą do pomorskiej gminy Choczewo, by sprawdzić, z czego wynika tam tak duże poparcie dla energetyki jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa inwestycje energetyka POLSKA pomorskie Rząd RP

Silne eksplozje na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Rosjanie trafili co najmniej 12 razy

Na terenie i w pobliżu kontrolowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy doszło w sobotę wieczorem i w niedzielę rano do silnych wybuchów - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. - Eksplozje, do których doszło, są niedopuszczalne - podkreślił dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka Ukraina elektrownia atomowa wojna 2022 wybuch atak ŚWIAT

Elektrownia jądrowa Chmielnicki bez zewnętrznego zasilania. Sytuacja radiacyjna w normie

W wyniku wczorajszego ostrzału rakietowego przez rosyjskiego agresora doszło do zerwania połączenia ukraińskiej Elektrowni Jądrowej Chmielnicki z zewnętrznym zasilaniem energetycznym. Zdarzenie nie spowodowało zagrożenia radiologicznego. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, informuje Państwowa Agencja Atomistyki.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina elektrownia atomowa wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja

Będą pieniądze z UE na polski atom? Doradca prezydenta RP wyjaśnia

Paweł Sałek (doradca prezydenta RP) odniósł się w Polskim Radiu 24 do wiadomości o tym, że Parlament Europejski przyjął poprawkę zgłoszoną przez francuskiego eurodeputowanego François-Xaviera Bellamy'ego, która zakłada wykorzystanie funduszy programu RePowerEU także na energetykę jądrową. Jak to wpłynie na plany Polski dotyczące rozwoju polityki energetycznej?  
Zobacz więcej na temat:  Rosja Europa Polskie Radio 24 Paweł Sałek energetyka atom elektrownia atomowa POLSKA polityka