Polskie Radio
Section05
F-16

Sprawa przekazania myśliwców Ukrainie. Prezydent Duda: wymagałoby to szerszej akcji ze strony NATO

- Dzisiaj Polska ma za mało samolotów F-16, oddanie jakiegokolwiek z nich Ukrainie byłoby bardzo kontrowersyjną decyzją, to jest bardzo skomplikowana technologia, potrzebuje poważnej obsługi, to wymagałoby szerszej akcji ze strony NATO - powiedział prezydent Andrzej Duda ukraińskiej stacji 1+1.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda NATO F-16 samoloty wojna na Ukrainie prezydent służby i bezpieczeństwo

Myśliwce F-16 dla Ukrainy? Gen. Dariusz Wroński: decyzję może ogłosić w Warszawie Joe Biden

- Nie mam wątpliwości, że Ukraińcy od dawna szkolą się na samolotach F-16 i najnowszych systemach przeciwlotniczych. Zgoda na użycie tego uzbrojenia będzie zgodą polityczną. Być może ogłosi to nawet prezydent Joe Biden podczas przyszłotygodniowej wizyty w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 były dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych gen. Dariusz Wroński.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Rosja lotnictwo F-16 USA Joe Biden

pr24 Zachodnie samoloty dla Ukrainy? Gen. Roman Polko: ukraińscy piloci już się szkolą

Czy jest szansa na przekazanie Ukrainie zachodnich samolotów bojowych, m.in. F-16? W Polskim Radiu 24 rozważał to gen. Roman Polko, który stwierdził, że ma nadzieję na podjęcie w tej sprawie decyzji, nawet jeśli o niej nie wiemy. - To, co jest kluczowe i o czym się dowiadujemy gdzieniegdzie, to to, że piloci ukraińscy się szkolą - podkreślił gen. Roman Polko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie NATO Leopard F-16

USA przekażą Ukrainie F-16? Najnowsze ustalenia amerykańskich mediów

Jak podaje dziennik "Financial Times" chociaż prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców F-16, urzędnicy w Waszyngtonie przyznają, że prawdopodobnie dostarczą Kijowowi bardziej zaawansowane środki obrony powietrznej. Nie wykluczone też, że zgodzą się na dostawy F-16 z innych państw. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone F-16 Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022