Polskie Radio
Section05
film dokumentalny

Reżyserka filmu "Simona": kontakt ze zwierzętami wypełniał ją czułością i miłością

- W filmie pojawiają się trzy zabicia Simony, są to zabicia ze strony rodziny, ze strony ludzkiej. To historia skomplikowana, jak wiele historii rodzinnych, ale tu mamy jeszcze rodzinę, w której byli malarze, pisarze, pisarki, wszyscy byli bardzo sławni - mówiła w "Poranku Dwójki" Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego "Simona" o Simonie Kossak.
Zobacz więcej na temat:  film dokumentalny Simona Kossak Dwójka Paweł Siwek film polski FILM

Polska klasyka filmowa w najwyższej jakości na nowej platformie filmowej

Powstała nowa platforma filmowa, dzięki której będzie można za darmo obejrzeć blisko cztery tysiące rodzimych produkcji w bardzo wysokiej jakości. Oprócz filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animacji można będzie zobaczyć ponad trzy tysiące (!) odcinków Polskiej Kroniki Filmowej. Wszystkie poddano cyfrowej rekonstrukcji.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA film polski film dokumentalny filmy animowane Katarzyna Cygler Trójka kino domowe

"Hołd dla Kieślowskiego" na Festiwalu w sudeckim Sokołowsku

- Dla mnie Krzysztof Kieślowski to człowiek filozofii dialogu, który uczy nas akceptacji drugiej osoby. Na początku wydaje się nam inna niż my, ale okazuje się, że mamy te same bolączki, marzenia, rozterki. Z jego filozofii zaczerpnęliśmy hasło "Kino Interwencji", chodzi o uważne patrzenie na drugiego człowieka, a to szczególna potrzeba współczesności - mówiła na antenie Dwójki Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Hommage à Kieślowski" w Sokołowsku.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski Dwójka Roch Siciński film dokumentalny kino

PR24 Małgorzata Brama o sportowcach w Powstaniu Warszawskim

- My znamy bardzo dobrze nazwiska sportowców z Powstania Warszawskiego. Tylko my nie wiemy o tym, że oni byli sportowcami. Bo np. Tadeusz Bór-Komorowski (...) brał udział w olimpiadzie w 1936 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Brama.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman KULTURA FILM HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski SPORT film dokumentalny

Robert Żurakowski: Chatki Puchatka nie byłoby bez Lutka

- O Lutku możemy usłyszeć, że miał ciężki charakter, zresztą w filmie staraliśmy się to pokazać. Ale niezaprzeczalnie, gdyby nie jego siła fizyczna, którą miał olbrzymią, i chęć przetrwania i stworzenia czegoś, tego miejsca by nie było. Lutek jest bohaterem, bo dzięki niemu mamy całe pięćdziesiąt lat pięknego schroniska – domu - mówił w Dwójce Robert Żurakowski, reżyser filmu dokumentalnego o Ludwiku Pińczuku "Śniła mi się Połonina".
Zobacz więcej na temat:  Bieszczady Dwójka Roch Siciński film polski kino dokument film dokumentalny KULTURA

Łukasz Maciejewski: Ennio Morricone dał nam dużo pięknej muzyki

- Ennio Morricone był jedyny. Często wahamy się, my – piszący, komentujący kino, w stopniowaniu epitetów, bo one się wyświechtały. Tymczasem w przypadku postaci formatu Ennio Morricone te epitety wymusza sytuacja obiektywna, bo on naprawdę był muzyką filmową. I nawet za pięćdziesiąt czy sto lat, gdy będziemy mówili o muzyce w kinie, to będziemy mówili o Enniu Morricone - opowiadał w Dwójce krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
Zobacz więcej na temat:  Ennio Morricone muzyka filmowa kino Dwójka KULTURA Łukasz Maciejewski film dokumentalny Mariusz Gradowski

Festiwal Kina i Sztuki On Art – wakacje z ambitnym kinem plenerowym

70 filmów w 15 polskich miastach i 20 ciekawych lokalizacjach – już niebawem rozpocznie się 11. edycja Festiwalu Kina i Sztuki On Art. – Kwintesencją Festiwalu jest ogromna różnorodność filmów. Mamy biografie, wideo-arty, filmy dokumentalne i fabularne, krótkie i długie formy. Wspólnym mianownikiem jest sztuka – mówił w audycji "Trójka przed południem" Marcin Dumieński, organizator wydarzenia, które wystartuje w piątek 1 lipca i potrwa do 4 września. Imprezie patronuje radiowa Trójka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan FILM SZTUKA kino plenerowe kino film dokumentalny dokumenty patronat

Natalia Koryncka-Gruz: pasją Simony Kossak była walka o przyrodę

- Jej główną cechą była pasja, pasja ku dobremu. Taka pozytywna pasja, z którą podróżowała przez życie. Tą pasją była po prostu walka o przyrodę, o to, żeby człowiek zrozumiał, że nie ma przepaści pomiędzy człowiekiem a przyrodą, żeby nauczył się szanować przyrodę i zwierzęta - mówiła w radiowej Dwójce Natalia Koryncka-Gruz, reżyserka filmu dokumentalnego o Simonie Kossak pt. "Simona".
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska Simona Kossak Ewa Kitlińska Dwójka dokument film dokumentalny FILM

Ostatni rozdział bitwy o Monte Cassino w filmie dokumentalnym T. Łysiaka

78 lat temu, 18 maja 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli klasztor i wzgórze Monte Cassino we Włoszech. Przełamując obronę elitarnych niemieckich dywizji, otworzyli aliantom drogę na Rzym. To był wielki sukces armii generała Władysława Andersa. Tydzień przed kolejną rocznicą bitwy premierę miał poświęcony jej film dokumentalny "Monte Cassino – ostatni rozdział" w reżyserii Tomasza Łysiaka.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Piotr Dmitrowicz Monte Cassino Władysław Anders film dokumentalny Włochy II wojna światowa żołnierze

19. Millennium Docs Against Gravity. Artur Liebhart w Trójce

19. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity zawitała do ośmiu miast i potrwa do 23 maja. W tym roku organizatorzy wydarzenia zaprezentują publiczności 180 filmów dokumentalnych. O filmach konkursowych tegorocznego MDAG, o nowościach w programie festiwalu oraz o wydarzeniach towarzyszących - w audycji "Trójkowo, filmowo" odpowiedział dyrektor Millennium Docs Against Gravity Artur Liebhart.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński film dokumentalny kino FILM festiwal filmowy Warszawa

Startuje 19. edycja festiwalu Millenium Docs Against Gravity

19. festiwal Millenium Docs Against Gravity rozpocznie się w czwartek 12 maja w Muzeum POLIN pokazem filmu "Terytorium". Regularne projekcje zaczynają się następnego dnia w ośmiu miastach Polski i potrwają przez kolejnych 10 dni, do 22 maja. Dla tych, którzy nie pójdą do kina, przygotowano edycję online.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy STYL ŻYCIA KULTURA FILM Artur Liebhart Ryszard Jaźwiński Trójka film dokumentalny