Polskie Radio
Section05
film dokumentalny

"Towarzystwo niepokornych". Rusza 15. Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Wolna Polska w wolnym Świecie" - to hasło tegorocznego Festiwalu NNW, który zaczyna się w przyszłym tygodniu. Skłania do pytań, o czym chcą i o czym opowiadają filmowcy zagraniczni. Jak widzą temat wolności z perspektywy własnych krajów. Festiwal to również debaty, prezentacje o świecie nowych technologii. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

"Towarzystwo niepokornych". Nie tylko Ulmowie - wokół książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów"

- Polakom ratującym, nawet próbującym czy wykazującym jakąkolwiek chęć ratowania, groziła najwyższa z kar, kara śmierci. Polska była jedynym krajem, w którym ta kara praktycznie obowiązywała, gdzie były wykonywane wyroki (…), ta najwyższa z kar groziła choćby za podanie szklanki wody - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stanisławczyk-Żyła, autorka książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Ulmowie Holokaust

Nie tylko "Oppenheimer". Zobacz "Sen o atomie" - poznaj Józefa Rotblata

Na film "Oppenheimer" ruszyły tłumy. Historia powstania bomby atomowej fascynuje wielu, ale niewielu wie, że jeden z członków zespołu projektu Manhattan rezygnował z pracy przerażony konsekwencjami tego wynalazku. Był to Polak Józef Rotblat, odznaczony pokojowym Noblem fizyk. O nim opowiada dokument "Sen o atomie".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo bomba atomowa film dokumentalny KULTURA FILM nagroda Nobla

"Towarzystwo niepokornych". Zostali na Wschodzie - Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991

W audycji przedstawiamy sylwetki wybitnych Polaków, którzy po zmianie granic świadomie pozostali na Wschodzie. Wielu polskich intelektualistów, duchownych zdecydowało się pozostać na Wschodzie, by krzewić tam polskość i wspierać tych, którzy z różnych powodów nie wyjechali do Polski pojałtańskiej. Gościem audycji był Adam Hlebowicz, historyk, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, autor publikacji "Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945–1991".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Bagno". Przedstawiamy wstrząsający reportaż o tuszowaniu pedofilii. "Wolne media" nie zainteresowały się tematem

Nie milkną echa filmu Mariusza Zielke "Bagno", przedstawiającego kulisy śledztwa dotyczącego zarzutów pedofilskich wobec znanego muzyka Krzysztofa S. Dokument, który nie wzbudził zainteresowania liberalnych mediów, został we wtorek wieczorem wyemitowany na antenie TVP 1 oraz TVP Info. Wstrząsający materiał jest również dostępny na portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA film dokumentalny media społeczeństwo prokuratura dzieci dziennikarstwo dziennikarze przestępczość pedofilia molestowanie seksualne

Film "Historia jednej zbrodni". Niemcy wobec tragedii rodziny Ulmów

Historia rodziny Ulmów to nie tylko historia polskiej chłopskiej rodziny, która przeniosła codzienną dobroć i życzliwość wobec innych, do rangi heroicznej decyzji o pomocy zagrożonym rodzinom żydowskim w czasach zagłady. To także historia niemieckich oprawców, ich powojennej codziennej bezkarności. Gościem Polskiego Radia 24 był Mariusz Pilis, reżyser filmu "Historia jednej zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

Przedwojenny film z Legnicy: zabytek kinematografii i cenna pamiątka rzemieślników

Ten film trwa siedem minut, jest czarno-biały i został nakręcony w 1937 roku w Legnicy. Odnaleziono go jakiś czas temu w archiwach Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy i przedstawia przemarsz różnych cechów zawodowych działających w tamtych czasach: m.in. szewców, piwowarów i kołodziejów. Obecnie działający rzemieślnicy jeszcze w tym roku chcą zorganizować w tym samym miejscu podobny marsz.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Legnica historia Polski rzemiosło film dokumentalny Andrzej Andrzejewski Piotr Firan Trójka

Dokumentalistka Elwira Niewiera pomaga żołnierzom walczącym na Ukrainie

- Pierwszego dnia zaczęłam zbierać pieniądze i kupować rzeczy. Transport dojechał tydzień później. To jest początek długiej przygody, bo tych transportów było już kilkanaście - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dokumentalistka Elwira Niewiera. Autorka filmu "Syndrom Hamleta", poświęconego młodym Ukraińcom dotkniętym traumą wojny, organizuje transporty sprzętu na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Sławińska wojna na Ukrainie Ukraina dokument film dokumentalny

"Towarzystwo Niepokornych". Postać ks. Franciszka Blachnickiego

Ksiądz Blachnicki zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. Jako przyczynę śmierci wskazano zator płucny. Postępowanie w sprawie śmierci ks. Blachnickiego było prowadzone przez pion śledczy IPN w latach 2005-2006. Zostało podjęte na nowo w kwietniu 2020 r. Gościem audycji był Jan Pospieszalski, autor scenariusza filmu "Blachnicki. Życie i Światło".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny

"Grupa Pileckiego" – historia współpracowników rotmistrza na wielkim ekranie

W pracy nad inscenizowanym filmem dokumentalnym "Grupa Pileckiego" autorom przyświecał jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. – Chcieliśmy zawrzeć w nim wątek ludzki, próbę opowiadania historii przez pryzmat człowieka – mówi w "Trójce do trzeciej" reżyser obrazu, Grzegorz Juchiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz historia Polski Witold Pilecki kino film polski film dokumentalny KULTURA