Polskie Radio
Section05

folk

Boże Obiady

Wiele osób nie wie, co to jest „boży obiad”, a ci nieliczni, co wiedzą, kojarzą go z kurpiowskim obrzędem, który z inicjatywy niektórych mieszkańców oraz przy pomocy Stowarzyszenia Trójwiejska odradza się w kilku wsiach Puszczy Zielonej. Sprawa jest jednak daleko bardziej złożona. Bo, po pierwsze, był to niegdyś obrzęd szeroko rozpowszechniony, o zasięgu właściwie ogólnopolskim. A po drugie, określenie to w historycznych źródłach bywa jednak stosowane do różniących się od siebie okoliczności i zjawisk kulturowych. Czasem używa się go bardzo ogólnie, czasem odnośnie bardzo konkretnych form. Czy jest coś, co to wszystko spaja?
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj

Dziewczyny z Radomszczyzny i harmonijki z północy

W środowej audycji spotkaliśmymy się z zespołem "Przystalanki" z Przystałowic Małych. Członkinie grupy mówiły m.in. o równouprawnieniu par jednopłciowych oraz o tym… jak wóz bojowy OSP przyczynił się do powstania zespołu. Nie zabrakło też nowości world music - tym razem z północy - Norwegii i Finlandii. Gdzie muzykę tradycyjną gra się w zadziorny sposób na harmonijce ustnej!
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak

Głosy, melodie i legendy muzyczne Afryki Zachodniej

Zachodnia Afryka to region który łączy w sobie niezwykłe bogactwo kultur. Zderzają się tu tradycje Tuaregów wędrujących po pustynnym regionie Sahelu, współczesnych griotów pochodzących z ludu Bambara czy Mandinka. To także artyści znani na całym świecie mieszkający w największych metropoliach świata, wciąż jednak nawiązujący do swoich korzeni.
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Spotkanie ze Żmijem

Ten znany na całej Słowiańszczyźnie mityczny stwór, przypominający ogromnego węża, smoka, kojarzony był z demonami opiekuńczymi, miał walczyć z siejącymi zło smokami i był nazywany królem węży, przyjmuje się też powszechnie, że Żmij to zoomorficzna postać boga zaświatów Welesa. Na spotkanie z tym magicznym stworzeniem w kolejnym odcinku "Między światem a zaświatem" zabiera nas Katarzyna Jackowska-Enemuo... 
Zobacz więcej na temat:  folklor opowiadanie

Andyjskie wątki w polskim folku

Zaczynając kolejny rozdział naszej opowieści, skupiliśmy się na zespołach, które zaczynały działalność w stanie wojennym i stanowiły nowe pokolenie na folkowej scenie. Zaczęliśmy od Varsovii Manty, jednego z prekursorów muzyki inspirowanej sztuką andyjską, wspomnieliśmy o Open Folku, podtrzymującym flirt z muzyką angloamerykańską, ale dającym nowy impuls do poszukiwań w celtyckim repertuarze, przyjrzeliśmy się także ojcom założycielom polskiego ruchu szantowego.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Ossowski

Historia głosem nieobecnych i zapomnianych

"Gdyby nawet Szela historyczny nie istniał, to, w interesie o cały świat świadomości klasowej wzbogaconej kultury polskiej, należałoby go wymyślić" - pisał w przedmowie do poematu "Słowo o Jakubie Szeli" Bruno Jasieński. Doświadczenia grup wcześniej nieobecnych w dominujących narracjach historycznych w Polsce, a dokładniej - studia nad pańszczyzną i życiem chłopów zainteresowały także Piotra Korczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  folklor muzyka tradycyjna muzyka ludowa kultura ludowa Piotr Kędziorek

Dziady

Pierwszy raz usłyszałem o Dziadach od ojca. Pojechał zaraz po pierwszej wojnie z całą rodziną na koronację obrazu Matki Boskiej Gidelskiej. Było to wielkie wydarzenie, z dziesiątkami tysięcy pielgrzymów! Opowiada ojciec: „Już na kilometr przed kościołem obie strony drogi obstawiały Dziady, w trzech rzędach: jedni leżeli, drudzy klęczeli, trzeci stali. Śpiewali nabożne pieśni, modlili się w intencji”. Po mszy i ceremonii koronacji, rodzina Bieńkowskich z Kujaw zbierała się z powrotem. Wszyscy się rozjeżdżali. Panował zgiełk, hałas, kurz, wiatr porywał papiery. Ale uwagę ojca przykuli dziadowie, którzy ładowali do worków pieniądze i upychali je kolanem! To były czasy wielkiej hiperinflacji, chleb kosztował miliardy marek!
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa felieton Andrzej Bieńkowski

Jesienne Mazurki za pasem!

Już w najbliższy weekend, na ekranach komputerów każdego zainteresowanego, odbędzie się jesienna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata! Tym razem festiwal kręci się "Wokół Rawy". Organizatorzy zadbali o moc atrakcji, którymi z łatwością będziemy mogli cieszyć się w domowych pieleszach. Jakie? Między innymi warsztaty muzyczne bazujące na dziedzictwie mikroregionu Mazowsza Rawskiego. Opowiedzieli o nich Ewa Grochowska i Maciej Filipczuk! 
Zobacz więcej na temat:  folklor kultura ludowa Magdalena Tejchma muzyka ludowa muzyka tradycyjna

Julia Pietrucha i "Folk it! Tour", czyli folknomadzi z nieprawdziwego życia

- Mam akceptację dla tego, co powstało w danym momencie, w dany sposób - mówi Julia Pietrucha o swoich płytach. - Patrzę z czułością i zrozumieniem na wcześniejsze moje projekty, nie zmieniłabym ich. "Folk it!Tour" jest powrotem do nich, nowym zaaranżowaniem tych samych kompozycji, znalezieniem w nich nowej energii i nowego brzmienia - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ula Kaczyńska MUZYKA julia pietrucha