Polskie Radio
Section05
fortepian

Nauka gry na pianinie - nieoceniony trening dla mózgu

Nauka gry na pianinie powoduje różnorodne zmiany w aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć, ruch i przetwarzanie informacji sensorycznych. Aktywuje wiele obszarów mózgu, m.in. korę słuchową zaangażowaną w przetwarzanie dźwięków. Szczegóły wyjaśniła w Trójce współautorka badań Alicja Olszewska z Instytutu Nenckiego PAN.
Zobacz więcej na temat:  pianino mózg rozwój rozwój dziecka Trójka Witold Lazar

Piotr Anderszewski: talent zawsze jest czymś unikalnym

- Nie ma definicji muzycznego talentu. To zbiór bardzo, bardzo wielu czynników. To jest zawsze coś unikalnego, coś swoistego, coś jedynego w swoim rodzaju. Jeżeli w ogóle można jakoś określić talent, to właśnie w ten sposób, że jest jedyny. Wszelka próba powtórzenia tego jest kompletnym fiaskiem - mówił w Dwójce znakomity pianista Piotr Anderszewski.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Anderszewski Karol Szymanowski Bela Bartok Andrzej Sułek MUZYKA KULTURA Dwójka

Galeria Toy Piano - jedyne takie miejsce na świecie. Zaprasza Paweł Romańczuk

- Gdy w 2010 roku napisałem książkę "Samoróbka", posiadałem około 50 egzemplarzy toy piano i ten zbiór ciągle się rozwijał. Stąd pojawiła się idea, żeby stały one nie tylko w pracowni Małych Instrumentów, ale również, żeby cieszyły oko i przyciągały ciekawych ludzi nie tylko z branży muzycznej, ale każdego chętnego - mówił w Dwójce Paweł Romańczuk, twórca Galerii Toy Piano we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  zabawki pianino galeria Wrocław Dwójka KULTURA Paweł Siwek Paweł Romańczuk

Dmitry Ablogin - obiecujący pianista młodego pokolenia

W tym wydaniu audycji kontynuujemy przegląd nowości wydawniczych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bohaterem naszego spotkania był Dmitry Ablogin - jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia, finalista I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie z 2018 roku.
Zobacz więcej na temat:  instrumentaliści Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina płyta Dwójka Róża Światczyńska

Marcin Wasilewski o 30-leciu jego zespołu. "Muzyka wciąż jest naszą pasją, cieszymy się sobą nawzajem"

- Myślę, że ważny jest samorozwój, rozwój każdego z nas z osobna. To buduje wspólne zrozumienie, poszukiwanie nowych, inspirujących utworów. Wszyscy gramy również z innymi artystami, szczególnie Michał i Sławek. To pozwala nam zachować świeżość w naszym wspólnym graniu przez te 30 lat - mówił w Dwójce pianista Marcin Wasilewski.
Zobacz więcej na temat:  marcin wasilewski Jazz Roch Siciński Dwójka

Piotr Wyleżoł przed koncertem "Jazz.PL": duet z Szymonem Miką to harmonia dwóch instrumentów

- Utwory na album "Loud Silence" powstawały podczas prób, co w naszym muzycznym życiu raczej się nie zdarza. Na pierwszym miejscu są autorskie kompozycje, a standardy wpisują się w nasze brzmienie. Na koncertach pojawia się coraz więcej utworów, których nie ma na płycie. Pewnie zdarzy się to również podczas naszego występu w Dwójce - mówił pianista Piotr Wyleżoł.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz Piotr Wyleżoł Szymon Mika Dwójka koncert gitara

Maria Szymanowska. Polska pianistka i kompozytorka, która podbiła Europę

- Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, być może nie zwrócilibyśmy na nią większej uwagi. Byłaby jedną z wielu kobiet żyjących zawodowo z muzyki. Ona jednak przyszła na świat ponad 200 lat temu w czasach, gdy czymś niewiarygodnym było, żeby kobieta mogła dokonywać własnych wyborów, niewspierana przez bogatego męża lub protektora - mówiła śpiewaczka Elżbieta Zapolska-Chapelle na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski MUZYKA kompozytor Johann Wolfgang von Goethe Adam Mickiewicz POLSKA Maria Szymanowska