Polskie Radio
Section05

fortepian

"Wakacje z Chopinem" - koncert Beaty Bilińskiej i wystawa „EKO-harmonie” w Szafarni

Nadeszło lato, a wraz z nim czas urlopów, dlatego Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na cykl „Wakacje z Chopinem”. Kolejny koncert z cyklu odbędzie się 14 lipca o godzinie 12:15. Na deskach szafarskiej estrady wystąpi Beata Bilińska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Zobacz więcej na temat:  chopin pianino Fryderyk Chopin skrzypce Ośrodek Chopinowski w Szafarni muzyka klasyczna muzyka fortepianowa

Festiwal "Fortepian w kamieniołomie". "To zestawienie daje uskrzydlający efekt"

Fortepian w kamieniołomie - pomysł wydawałoby się karkołomny. Chodzi przecież o instrument, który powstał z myślą o salonach, później salach koncertowych, ale nie występach plenerowych. Okazuje się, że jednak niekoniecznie. O recitalach w kamieniołomach opowiedział w "Wybieram Dwójkę" Jan Tomasz Adamus - kierownik artystyczny tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając Jan Tomasz Adamus

Kelly Moran: wykonywanie mojej muzyki na żywo to wyzwanie

- Zawsze wymyślam i nagrywam płyty, które okazują się prawdziwym wyzwaniem, jeżeli chodzi o wykonanie ich na żywo. Powtarzam sobie: "tym razem nagraj prosty album", a kończy się jak zwykle, czymś szalonym - mówiła w Dwójce Kelly Moran, pianistka, kompozytorka i producentka z Nowego Jorku, która wystąpiła podczas tegorocznego festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Baran Tauron Nowa Muzyka Katowice komponowanie kompozytor yamaha Dwójka MUZYKA muzyka współczesna Kelly Moran

"Wakacje z Chopinem" - cykl letnich koncertów w Szafarni

Zbliża się lato, to znak, że rozpoczynamy cykl koncertów pod nazwą "Wakacje z Chopinem" 2024. Jest to corocznie organizowany przez Ośrodek Chopinowski w Szafarni cykl koncertów, których program skupia się na kompozycjach Fryderyka Chopina. Koncerty odbywać się będą we wszystkie niedziele lipca i sierpnia o godzinie 12:15 w sali koncertowej instytucji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. W ramach recitali chopinowskich w Szafarni wystąpią uznani muzycy, a także młodzi pianiści, którzy zaprezentują publiczności różnorodne gatunkowo, znane, jak i rzadko wykonywane utwory Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  chopin pianino Fryderyk Chopin skrzypce Ośrodek Chopinowski w Szafarni wiolonczela muzyka klasyczna

"Szafarskie Talenty" - wiosenny koncert w Ośrodku Chopinowskim

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza na kolejny koncert z cyklu "Szafarskie Talenty". Podczas wiosennej edycji wydarzenia, uczestnicy zajęć "Rytmika u Fryderyka" oraz "Zajęć Wokalnych" będą mieli okazję do zaprezentowania umiejętności nabytych podczas cotygodniowych spotkań w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. Nie zabraknie również instrumentalistów, którzy zagrają na skrzypcach, klarnecie oraz trąbce. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 
Zobacz więcej na temat:  chopin pianino Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Festiwal Chopin en Vacances '2024. Liszt, Bach, Szymanowski i Chopin na dworze rodu Kretowskich

Podczas trzeciego koncertu w ramach festiwalu Chopin en Vacances '2024 wybierzemy się na Ziemię Łęczycką, do gminy Świnice Warckie. W tamtejszym dworze i parku wybrzmią utwory m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, Karola Szymanowskiego i Jana Sebastiana Bacha. W tym roku odbywa się ósma z rzędu edycja projektu realizowanego pro bono, pod patronatem medialnym Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  chopin pianino Fryderyk Chopin Chopin en Vacances muzyka fortepianowa

Drugi koncert Festiwal Chopin en Vacances '2024. Chopin i Beethoven na zamku w Oporowie

Podczas drugiego dnia festiwalu Chopin en Vacances '2024 uczestnicy przeniosą się z Czyżówki do Oporowa. W parku i sali rycerskiej na terenie tamtejszego zamku wybrzmią utwory Fryderyka Chopina i Ludwika Van Beethovena. W tym roku odbywa się ósma z rzędu edycja projektu realizowanego pro bono, pod patronatem medialnym Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  chopin pianino Fryderyk Chopin Chopin en Vacances muzyka fortepianowa

Najmłodsi grają Chopina. Trwa Festiwal w Szarfani

Zakończyły się przesłuchania najmłodszej II grupy wiekowej podczas 31. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Młodzi pianiści w wieku od 11 do 13 lat prezentowali swoje pianistyczne umiejętności. Uczestnicy tej grupy wiekowej wykonywali dowolnie wybrany utwór Jana Sebastiana Bacha, dowolnie wybrany mazurek Fryderyka Chopina, dowolnie wybrany utwór Fryderyka Chopina oraz utwór o charakterze wirtuozowskim.
Zobacz więcej na temat:  chopin Szafarnia pianino Fryderyk Chopin Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży

Najmłodsi grają Chopina. Ruszył Festiwal w Szarfani

Dobiegły końca przesłuchania najmłodszej I grupy wiekowej podczas 31. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Młodzi pianiści w wieku od 8 do 10 lat prezentowali swoje pianistyczne umiejętności. Uczestnicy tej grupy wiekowej wykonywali dowolnie wybrany utwór Jana Sebastiana Bacha, dowolnie wybrany utwór Fryderyka Chopina oraz utwór o charakterze wirtuozowskim.
Zobacz więcej na temat:  chopin Szafarnia pianino Fryderyk Chopin Ośrodek Chopinowski w Szafarni Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży

Liberace - król amerykańskiego blichtru

105 lat temu, 16 maja 1919 roku, w West Allis w amerykańskim stanie Wisconsin urodził się Liberace. Od lat 50. do 70. był jednym z najpopularniejszych artystów estradowych w Stanach Zjednoczonych. Zasłynął nie tylko swoimi wystawnymi strojami, widowiskowymi występami scenicznymi, ale również programem telewizyjnym "Liberace Show". 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA HISTORIA lata 50 lata 60 Las Vegas POLSKA Stany Zjednoczone Muppety Matt Damon Michael Douglas Elvis Presley

31. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Już po raz 31. do Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni przybędą młodzi pianiści z całego świata, którzy zaprezentują swoje umiejętności pianistyczne. Tegoroczny konkurs nabiera szczególnego znaczenia z racji 200. rocznicy pierwszego przyjazdu młodego Fryderyka Chopina do Szafarni, który w 1824 roku odwiedził swojego szkolnego kolegę Dominika Dziewanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  chopin Szafarnia