Polskie Radio
Section05
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

1,5% dla Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od kilkunastu lat ma status organizacji pożytku publicznego i jak co roku ubiega się o wsparcie podatników w postaci przekazania przez nich półtora procent swojego podatku. Fundusze w ten sposób pozyskane przeznacza w całości na dofinansowanie Programu START, który jest najstarszym programem stypendialnym dla młodych naukowców w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej podatki 2023 Dwójka

Projekt "ReMedy". Badania nad stresem w ludzkich komórkach

Prof. Agnieszka Chacińska - dyrektor Instytutu IMol PAN, jest współautorką Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy, której celem jest prowadzenie badań nad stresem, na który narażone są ludzkie komórki i wykorzystanie wyników tych badań do opracowania nowych leków i strategii zapobiegania i zwalczania chorób neurodegeneracyjnych i nowotworowych. 
Zobacz więcej na temat:  medycyna nowotwory stres mózg Krzysztof Michalski Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Prof. Daniel Gryko o życiu, pasjach i meandrach kariery naukowej

Wybitny polski uczony, członek Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Instytutu Chemii Organicznej PAN, laureat wielu prestiżowych nagród - m.in. Polskiego Nobla - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był prof. Daniel Gryko, który opowiedział o swojej karierze naukowej, pasjach oraz zawodowych planach. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski nowotwory Fundacja na rzecz Nauki Polskiej chemia NAUKA Polska Akademia Nauk

Inskrypcje z Banganarti. Prof. Łajtar z Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Poznaliśmy laureatów najbardziej prestiżowego wyróżnienia naukowego w Polsce - Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród nich znalazł się prof. Adam Łajtar – papirolog i epigrafik z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za odczytanie i interpretację niemal tysiąca inskrypcji z tzw. Górnego Kościoła w Banganarti (Sudan Północny). 
Zobacz więcej na temat:  starożytność Rzym Egipt archeologia badania Katarzyna Kobylecka Afryka Sudan Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Polski naukowiec zidentyfikował blisko tysiąc członków zakonu krzyżackiego

Norbert Delestowicz jest historykiem, dyrektorem Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, tegorocznym laureatem Programu START. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej doceniła jego dotychczasowy dorobek naukowy, na który składa się m.in. praca nad stworzeniem katalogu sylwetek braci zakonu krzyżackiego z terenu Prus w latach 1310-1351.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Krzyżacy Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Dwójka

Profesor Marcin Jóźwik o medycynie, karierze, hobby i marzeniach

O profesorze Marcinie Jóźwiku, polskim naukowcu i lekarzu jego współpracownicy mówią, że to nie tylko świetny klinicysta i chirurg, ale przede wszystkim wspaniały, dobry człowiek, który wszędzie, gdzie się pojawia, tworzy wspaniałą atmosferę. Prof. Marcin Jóźwik po stażach na uniwersytetach francuskich i amerykańskich, i po ponad 10 latach pracy w Niemczech, wrócił do Polski, pracuje i prowadzi badania w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna ginekolog Francja onkologia Białystok przyroda ryby natura studia ciąża Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Prawdopodobieństwo jako instrument retoryczny

Choć prawdopodobieństwa łączymy dziś przede wszystkim ze statystyką i matematyką, to termin ten sięga także obszaru mniej wymiernego – wiary, zaufania, przesądów czy przekonań. W serii Monografie FNP ukazała się praca, która poświęcona jest temu drugiemu rodzajowi prawdopodobieństwa. Jej autor - dr. hab. Marek Hermann - był gościem audycji.
Zobacz więcej na temat:  Fundacja na rzecz Nauki Polskiej starożytność Katarzyna Kobylecka Dwójka

Jak wykorzystać fale elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości?

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskiego badacza. W ostatnim konkursie ERC Advanced Grants środki na realizację projektu TERAPLASM otrzymał prof. Wojciech Knap. Celem badań polskiego uczonego jest zastosowanie elektromagnetycznych fal terahercowych, czyli takich o bardzo wysokiej częstotliwości, w komunikacji takiej jak telefonia komórkowa i WiFi kolejnych generacji, systemach obrazowania, wykrywania i monitorowania obiektów, a nawet substancji chemicznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski odkrycia i ciekawostki fizyka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA

Prof. Radziszewska: łódzkie getto istniało najdłużej w okupowanej Polsce

- Łódź stała się częścią III Rzeszy. Wpływało to na sytuację łódzkich Żydów i getta. W przypadku getta warszawskiego strona aryjska była stroną polską. Tutaj były władze okupacyjne niemieckie, ale też łódzcy Niemcy i Niemcy przyjeżdżający w ramach specjalnej akcji z krajów bałtyckich, z Bukowiny. Otoczenie było więc niemieckie - mówiła w radiowej Dwójce prof. Krystyna Radziszewska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Łódź Katarzyna Kobylecka Holokaust Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Żydzi II wojna światowa Dwójka