Polskie Radio
Section05

Gazprom

Niemieckie media: w Rosji zmniejsza się wydobycie gazu, to skutek odcięcia dostaw do Europy

Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy - informuje we wtorek niemiecki portal RND.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Rosja energetyka bezpieczeństwo energetyczne

W Rosji zmniejsza się wydobycie gazu. To skutek nałożonych sankcji

Rosyjski Gazprom poinformował o spadku wydobycia gazu w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy br. Pomimo zwiększenia eksportu do Chin o prawie 61 proc., wydobycie spadło o 12 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. To skutek odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do Europy, informuje niemiecki portal RND.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne ropa naftowa gaz ziemny wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje Rosja

Litwa: już ograniczyliśmy zużycie gazu; nie potrzeba dalszych oszczędności, by zmniejszyć je o 15 proc.

- Litwa nie będzie musiała podejmować dodatkowych działań, by zmniejszyć zużycie gazu ziemnego o 15 proc. W kraju już zredukowano popyt na ten surowiec - powiedział we wtorek wiceminister energetyki Albinas Zananaviczius. Dodał, że zimą gaz będzie też zastępowany olejem opałowym.
Zobacz więcej na temat:  energetyka GOSPODARKA gaz ziemny Litwa sankcje Unii Europejskiej Komisja Europejska

Unia Europejska przyjmie gazowy plan awaryjny. Jest porozumienie

Jest porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie gazowego planu awaryjnego. Kompromisowe uzgodnienia osiągnęli ministrowie do spraw energii 27 krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. O politycznej zgodzie na ograniczenie zużycia gazu poinformowali Czesi, którzy kierują w tym półroczu pracami Unii. "To nie była misja niemożliwa do realizacji" - napisała na Twitterze czeska prezydencja. Luksemburski minister odpowiedzialny za kwestie energetyczne dodał, że Węgry były jedynym krajem, który głosował przeciwko.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska gaz ziemny Nord Stream

"Potwierdza nasze przewidywania". Rzecznik KE o ograniczeniu przesyłu gazu z Rosji do Europy

Kolejne ograniczenie przez Gazprom przesyłu gazu do Europy Zachodniej potwierdza nasze przewidywania - tak rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer skomentował decyzję rosyjskiego monopolisty. Dodał, że o takim scenariuszu przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen mówiła w ubiegłym tygodniu - skłonił on Komisję do zaproponowania alarmowego planu gazowego - podaje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  gaz Rosja Unia Europejska energia ŚWIAT Europa GOSPODARKA

Niemcy uruchomią Nord Stream 2? Minister gospodarki: to byłoby podniesienie białej flagi, nie powinniśmy tego robić

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck przestrzegł przed traktowaniem wznowienia dostaw gazu przez Nord Stream 1 jako oznaki wiarygodności Rosji. - Nie po raz pierwszy Władimir Putin próbuje wykorzystać gaz do strategicznego dzielenia Niemiec i Europy - powiedział Habeck, wykluczając zgodę na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream Nord Stream 2 Niemcy sankcje Unii Europejskiej gaz ziemny ŚWIAT Europa

Jakóbik: Europa na własnych warunkach powinna odciąć się od rosyjskiego gazu

Po 10 dniach przerwy konserwacyjnej, w czwartek Gazprom wznowił dostawy gazu rurociągiem Nord Stream 1 na niskim poziomie (ok. 30 proc. przepustowości tego połączenia). Jednocześnie Władimir Putin stawia warunki, grożąc kolejnymi ograniczeniami dostaw. Gazociąg Nord Stream 1 to obecnie najsilniejsza karta przetargowa Putina w konflikcie z Niemcami. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja ekonomia polityka ŚWIAT Ukraina Nord Stream Nord Stream II Władimir Putin Niemcy Paweł Lekki