Polskie Radio
Section05

imigracja

Afera wizowa. W poniedziałek usłyszymy "kluczowe zeznania"

- Zeznania Piotra Wawrzyka i Edgara K. są kluczowe dla zrozumienia, jak rozwinął się proceder wiz za łapówki i dlaczego mógł trwać tak długo, bez stanowczej reakcji państwa i służb - powiedział szef komisji ds. afery wizowej Michał Szczerba. Dodał, że wkrótce będą znane wyniki kontroli NIK ws. afery.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka komisja śledcza Michał Szczerba Piotr Wawrzyk Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ wiza wizy migracja korupcja

PR24 Coraz bliżej paktu migracyjnego w UE. Dr Zaborowski: to nie do zrealizowania

- Państwa nie można zmusić do przyjmowania migrantów - podkreślił w Polskim Radiu 24 europeista dr Marcin Zaborowski, komentując unijne ustalenia w sprawie tzw. paktu solidarnościowego. - To sygnał wysłany do elektoratu partii establishmentu w Niemczech i Skandynawii, że nie tylko te kraje ponoszą odpowiedzialność za kwestie migracji, tylko ciężar jest rozkładany po całej Unii Europejskiej. To nie do zrealizowania - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigranci w Europie

Polska przeciwko paktowi migracyjnemu. W tle sytuacja na wschodniej granicy i wojna na Ukrainie

Sprawa paktu migracyjnego w czwartek jest omawiana przez ambasadorów unijnych krajów w Brukseli, ale Warszawa już zgłosiła sprzeciw. Oświadczenie w tej sprawie opublikowało MSWiA. Pakt, uzgodniony wstępnie 20 grudnia przez negocjatorów unijnych instytucji, musi być jeszcze zatwierdzony przez kraje członkowskie i Parlament Europejski. co spodziewane jest wiosną.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska imigranci w Europie

RELACJA Z BRUKSELI Pakt migracyjny dyskutowany w Brukseli. Polska przeciwko

Polska przeciwko paktowi migracyjnemu. Dziś ta sprawa jest omawiana przez ambasadorów unijnych krajów w Brukseli, ale Warszawa już zgłosiła sprzeciw. Oświadczenie w tej sprawie opublikowało MSWiA. Pakt, uzgodniony wstępnie 20 grudnia przez negocjatorów unijnych instytucji, musi być jeszcze zatwierdzony przez kraje członkowskie i Parlament Europejski, co spodziewane jest wiosną - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja Unia Europejska Polityka zagraniczna Polski

ANALIZA Scholz traci poparcie. Chwilowo uratować go może walka z AfD. Ekspert OSW: rząd stracił kontrolę nad polityką migracyjną

Niemcy w najbliższym czasie będą musiały zmierzyć się z masą nawarstwiających się od lat problemów wewnętrznych. Jednym z nich jest polityka migracyjna. Hasło "otwartych drzwi" wiele kosztowało RFN. Jednak jak wskazują analitycy, to nie jedyne wewnętrzne sprawy kraju, które domagają się pilnej reakcji ze strony niemieckiego rządu. W tle pojawia się również kwestia zbliżających się wyborów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy OSW

NASZ WYWIAD Następca Macrona? Młody premier, cudowne dziecko francuskiej polityki, rzucił rękawicę starszym kolegom

- Zadaniem 34-letniego Gabriela Attala, najmłodszego premiera w historii V Republiki, jest m.in. poprawa notowań rządu przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ma on nadać działaniom rządu nową dynamikę, podnieść poziom zaufania, zbliżyć rząd do ludzi. Jego misja ma także związek z rosnącą popularnością Zjednoczenia Narodowego - przekazała portalowi Polskiego Radia Amanda Dziubińska (PISM). We Francji doszło w tych dniach do zmiany na stanowisku premiera i dymisji rządu Élisabeth Borne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja rząd polityka Gabriel Attal Emmanuel Macron Marine Le Pen NASZ WYWIAD

Premier Tusk: nie będzie zgody dla żadnego przymusowego mechanizmu relokacji migrantów

- Jeśli chodzi o stanowisko polskiego rządu w UE, to nie będzie naszej zgody, akceptacji dla żadnego przymusowego mechanizmu relokacji migrantów. Zapewniam, że Polska nie przyjmie nielegalnych migrantów w ramach żadnego takiego mechanizmu - powiedział w środę premier Donald Tusk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Unia Europejska imigranci w Europie polityka Polska w Unii Europejskiej