Polskie Radio
Section05
imigracja

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce i w Europie. Prof. Domański: Polacy ich przyjmują jako braci

- Polacy przyjmują uchodźców z Ukrainy chyba w dużym stopniu, w większości przede wszystkim jako braci. Prawie jako członków rodziny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, wyjaśniając, że na Zachodzie Europy uchodźców przyjmuje się nie w związku z emocjonalną lub kulturową wspólnotą, ale dlatego, że "tak się robi", w związku z tym nie ma różnicy między uchodźcami z Ukrainy czy z Syrii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz Henryk Domański Wojciech Roszkowski uchodźcy Ukraina wojna 2022 serwis wschodni imigracja

"Byłaby to pomoc dla Putina w trakcie wojny na Ukrainie". Pereira o migrantach na białoruskiej granicy

- Dzisiaj możemy się tylko zastanawiać co by było gdyby polski rząd uległ i wpuścił tysiące nielegalnych migrantów. Później pojawiłoby się dziesiątki tysięcy kolejnych i mielibyśmy chaos nie tylko na granicy białoruskiej ale i na innych granicach. Byłaby to pomoc dla Putina w trakcie wojny na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, szef portalu TVP.info.
Zobacz więcej na temat:  Frontex Unia Europejska ŚWIAT Europa imigranci w Europie granica imigracja kryzys migracyjny Polskie Radio 24 Samuel Pereira

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy z Polską. SG podała nowe dane

W raporcie z minionej doby Straż Graniczna podała, że 19 cudzoziemców próbowało we wtorek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Jemenu, Turcji i Wybrzeża Kości Słoniowej. Największa grupa próbowała sforsować granicę przerzucając kładkę przez zabezpieczenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna Białoruś imigracja wojsko policja służby i bezpieczeństwo

"Zupełnie przytomny oddalił się w głąb". SG publikuje nowe nagranie Jemeńczyka pod granicą

"Jemeńczyk, o którym piszą aktywiści, że leży nieprzytomny po stronie białoruskiej, a który już raz po interwencji Straży Granicznej oddalił się ze służbami, pojawił się wraz z innymi cudzoziemcami przy granicy. Przyszedł o własnych siłach, a po kilku godz. zupełnie przytomny oddalił się w głąb" - napisała Straż Graniczna, publikując na Twitterze nagranie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA straż graniczna Białoruś imigracja granica

Ukraińcy w Polsce. Solidarność i obawy o przyszłość

Z danych ZUS wynika, że w Polsce mieszka 718,2 tys. Ukraińców. Wielu kształci się na polskich uczelniach. Co młodzi Ukraińcy żyjący w Polsce czują w obliczu potencjalnej wojny? Co planują, w razie gdyby doszło do eskalacji konfliktu? W jaki sposób Polacy solidaryzują się ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi i studentami? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Tomasz Spicyn Michał Jankowski Ukraina imigracja Lublin Trójka Ukraina studenci