Polskie Radio
Section05
imigracja

Ukraińcy w Polsce. Solidarność i obawy o przyszłość

Z danych ZUS wynika, że w Polsce mieszka 718,2 tys. Ukraińców. Wielu kształci się na polskich uczelniach. Co młodzi Ukraińcy żyjący w Polsce czują w obliczu potencjalnej wojny? Co planują, w razie gdyby doszło do eskalacji konfliktu? W jaki sposób Polacy solidaryzują się ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi i studentami? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Tomasz Spicyn Michał Jankowski Ukraina imigracja Lublin Trójka Ukraina studenci

Imigranci forsują polską granicę przy pomocy drabiny? Rzecznik SG dementuje

W internecie pojawiło się nagranie pokazujące grupę mężczyzn forsujących wysoki płot przy pomocy drabiny. Komentarze sugerują, że to video przedstawia imigrantów przedostających się przez budowaną na polskiej granicy zaporę. - To nagranie nie jest z polskiego odcinka granicy - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA imigranci w Europie służby i bezpieczeństwo straż graniczna infografika imigracja

"Marsz Marsz Polonia". Polska diaspora w obiektywie najwybitniejszych fotografów

Wystawa "Marsz Marsz Polonia" została zrealizowana z inicjatywy Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie. Ekspozycja przedstawia polską diasporę widzianą poprzez obiektyw najwybitniejszych fotografów polskich i amerykańskich. Skupia zdjęcia wykonane od początku XX wieku, aż do czasów nam współczesnych.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polonia w USA USA Ameryka imigracja wystawa fotografia Trójka KULTURA

TYLKO U NAS Rzecznik SG: migranci są teraz bardzo zdeterminowani, żeby przedostać się do Polski

Minionej doby granicę Polski próbowało nielegalnie przekroczyć 87 migrantów z Białorusi. - To już nie tylko obywatele Iraku czy Syrii. Wśród osób, które próbowały przedostać się do naszego kraju minionej doby, byli również obywatele Gwinei, Jemenu, Kamerunu, Sri Lanki czy Turcji - mówi portalowi PolskieRadio24.pl rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska. 
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna Białoruś imigracja POLSKA służby i bezpieczeństwo uchodźcy

Stanisław Żaryn: sytuacja na granicy jest dla Polski podwójnie niebezpieczna

- Z jednej strony mamy do czynienia z działaniami, które są niebezpieczne dla naszych ludzi w terenie, ale te działania również musimy widzieć jako element agresji państwowej - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś straż graniczna służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn POLSKA wojsko imigracja Polskie Radio 24

Litwa też walczy z hybrydowymi atakami białoruskiego reżimu. "Zagrożenie nadal się utrzymuje"

Rustamas Liubajevas, szef litewskich pograniczników w rozmowie z agencją prasową ELTA zaznaczył, że sytuacja na litewsko-białoruskiej granicy zmienia się każdego dnia. Mimo że w ostatnim czasie zdecydowanie się poprawiła, to zagrożenie na niej wciąż się utrzymuje. Ostatniej doby na Litwę próbowało nielegalnie dostać się 13 osób - najwięcej od tygodnia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Europa Unia Europejska granica imigracja Łotwa