Polskie Radio
Section05
imigracja

Bez konkretów po miniszczycie ws. imigrantów

Niedzielne spotkanie 16 przywódców krajów UE nie przyniosło konkretnego rozwiązania problemu migracji. Liderzy nie przyjęli deklaracji końcowej. Spotkanie zbojkotowały państwa grupy V4 oraz Irlandia, Wielka Brytania, Cypr i Portugalia. Był to jeden z głównym tematów poniedziałkowej Debaty Poranka w Polskim Radiu 24, której goścmi byli: Igor Szczęsnowicz (Gazeta Polska), Bogusław Chrabota (Rzeczpospolita) i Piotr Gursztyn (TVP).
Zobacz więcej na temat:  debata imigranci w Europie imigracja grupa wyszehradzka Unia Europejska Komisja Europejska

"Tusk zawsze był przeciwnikiem Europy dwóch prędkości"

– Tusk od zawsze był przeciwnikiem Europy dwóch prędkości. W związku z tym stwierdził, że będzie to wbrew przyjętym regułom – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. W audycji „Wróżenie z Faktów” rozmowa o kryzysie migracyjnym i niedzielnym miniszczycie w Brukseli, który poświęcony był temu właśnie problemowi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk Unia Europejska Jean-Claude Juncker Bruksela imigranci w Europie imigracja

"Grupa V4 powinna pojechać do Brukseli jako jeden blok"

– Nieobecni nie mają racji, a mali nieobecni nie mają racji i pieniędzy – ocenił Adam Buła z „Polski The Times”. W niedzielę w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt poświęcony problemowi imigracji. Udziału nie wezmą w nim kraje Grupy Wyszehradzkiej. Tak zadecydowali premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji na spotkaniu w Budapeszcie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska imigranci w Europie imigracja grupa wyszehradzka Bruksela

Dlaczego migranci z Ameryki Środkowej napływają do USA?

- Ta liczba, która przechodzi przez Meksyk, jest wielokrotnie większa. Według danych meksykańskich, w ciągu ostatnich trzech lat, zwiększyła się dziesięciokrotnie. Innymi słowy - gdyby Meksyk nie stosował pewnych zapór, Stany Zjednoczone byłyby zalane przez tę ludność - mówił na antenie radiowej Jedynki Lech Miodek, były ambasador RP w krajach Ameryki Południowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Agata Kasprolewicz Ameryka Północna Stany Zjednoczone imigracja Donald Trump Gwatemala Honduras Salwador