Polskie Radio
Section05
instrumenty

Miłosz Pękala: wszystko może być muzyką

- Dźwięki, które mnie otaczają, zawsze są dźwiękami muzycznymi, rytmy, które słyszę – ja je nazywam rytmami, Państwo mogą je nazywać krokami albo kapaniem wody, szumem fal, wyciem wiatru – to jest moja perspektywa - opowiadał w audycji Cafe "Muza" Miłosz Pękala, perkusista, sięgający po kompozycje ludowe, rozrywkowe i współczesne. 
Zobacz więcej na temat:  muzyk perkusja folk Dwójka Andrzej Sułek muzyka współczesna instrumenty

Paweł Romańczuk przywraca wielkość małym instrumentom [ZOBACZ WIDEO]

- Ludzie często odbierają małe instrumenty przez pryzmat tego, jak te instrumenty wyglądają. Nie można im tego zarzucać, bo taka jest widocznie natura ludzkich skojarzeń, że te pierwsze, najważniejsze bodźce dochodzą do nas za pomocą wzroku. Chodzi natomiast o porzucenie tego pierwszego skojarzenia, że to nie jest tylko i wyłącznie jakaś zabawa, nie jest to kabaret, nie jest to muzyka dla dzieci - mówił w Cafe "Muza" Paweł Romańczuk, multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Sułek Małe instrumenty instrumenty MUZYKA

Wystawa "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton… " na Eufoniach

- Trudno jest wymyślić nowy instrument, bo fizyka daje sygnały, że być może odkryła przed nami wszystkie tajemnice, natomiast cały czas pozostaje aktywność w dziedzinie nowego kontekstu istnienia dźwięku, bryły instrumentu, czy sposobu łączenia możliwości brzmieniowych - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Romańczuk, muzyk i kompozytor, który w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie przygotował w stołecznej Kordegardzie wystawę "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton…".
Zobacz więcej na temat:  instrumenty Dwójka Karol Furtak Eufonie

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka skrzypce Jakub Kukla barok Georg Philipp Telemann muzyka dawna płyta artysta Tomasz Pokrzywiński Viola da gamba instrumenty instrumenty strunowe

Forum Musicum. Dawne instrumenty dęte w roli głównej

- Z tych bardzo bogatych rodzin instrumentów funkcjonujących jeszcze w wieku XVI i do połowy XVII w. wyłoniono instrumenty najbardziej, można powiedzieć, zdolne i uczyniono z nich solistów. A solistów trzeba przecież dopieszczać, rozwijać, poprawiać różne szczegóły. Dlatego właśnie wygenerowały się poszczególne instrumenty, najbardziej obiecujące. Wcześniej natomiast mieliśmy całe bogactwo instrumentów dętych - mówił w Dwójce Tomasz Dobrzański, szef artystyczny Forum Musicum.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Wrocław instrumenty Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

CORNO – Brass Music Festival. Święto instrumentów dętych w Zielonej Górze

Siedemdziesięciu trzech kursantów z całego świata, ponad pięćset lekcji indywidualnych, a także kilkudziesięciu artystów wywodzących się z najlepszych zespołów świata, w tym legendarny James Thatcher, które partie waltorni mogliśmy usłyszeć w filmach takich jak "Lista Schindlera", "JFK" czy "Forrest Gump". W Zielonej Górze ruszyła szósta edycja CORNO – Brass Music Festival poświęconego muzyce dętej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka hp MUZYKA Katarzyna Cygler muzyka filmowa instrumenty muzyczne instrumenty Jazz orkiestra Zielona Góra lubuskie

"Róbcie muzykę!". 21 czerwca to Święto Muzyki

Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego nie bez powodu Święto Muzyki przypada na 21 czerwca, czyli na najdłuższy dzień roku, w którym możemy cieszyć się nią jak najdłużej. Ustanowione w 1981 roku we Francji święto ma promować granie każdego gatunku muzyki, gdzie tylko się da i na czym tylko się da.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan muzyka hp Michał Kowarski Francja święta instrumenty muzyka klasyczna muzyka rozrywkowa

Kacper Smoliński. Koncert napisany dla siebie i przyjaciela

- Pierwsza część zbudowana jest na zasadzie allegra sonatowego, zawiera też kadencję, czyli fragment, w którym soliści grają bez akompaniamentu orkiestry, w którym pokazuje my możliwości techniczne naszych instrumentów. Druga część jest wolniejsza i ma prostszą budowę, a trzecia część jest szybka, zwiewna, podsumowuje koncert - mówił w Dwójce Kacper Smoliński, opisując swoją kompozycję, którą wykonał wraz z przyjacielem Bartek Miler z okazji 85-lecia Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska kompozytor instrumenty perkusja muzyka współczesna 85 lat Dwójki