Polskie Radio
Section05
jedynka hp

Co w radiu jest największą sztuką? Red. Eliza Bojarska o sile radiowego przekazu

Redaktor Eliza Bojarska to popularyzatorka historii, nauczycielka wielu pokoleń dziennikarzy, mistrzyni w wymyślaniu trafnych tytułów audycji. Dziś jest na emeryturze, ale zawsze z włączoną radiową Jedynką. Dlaczego wybrała pracę w radiu i jak dbała o siłę przekazu? 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Eliza Bojarska Paweł Golik Aleksandra Ziembińska-Buczyńska Polskie Radio dźwięki wspomnienie dziennikarstwo dziennikarze

Czy starość skrada się jak złodziej? Grażyna Latos i Elżbieta Strzałkowska o nowej książce

- Nawet jeśli myślimy o starości, to ten moment, kiedy faktycznie zaczynamy ją odczuwać, przychodzi niespodziewanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Latos, która wspólnie z Elżbietą Strzałkowską napisała książkę pt. "Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości". Jaka jest naprawdę starość?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura starość Grażyna Latos Elżbieta Strzałkowska

Wspomnienie o dyrektorze Operetki Szczecińskiej Jacku Nieżychowskim. "Erudyta nie z tej planety"

Rok 2024 w Szczecinie jest obchodzony jako rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później Opera na Zamku. - On nie miał słabych momentów w swoim życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku Jacek Jekiel. Kim był Jacek Nieżychowski?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Jacek Nieżychowski Jacek Jekiel Szczecin Opera na Zamku w Szczecinie Operetka Szczecińska

Wynalazek węgierskiego architekta podbija świat. Fenomen kostki Rubika

Ernő Rubik to węgierski architekt i rzeźbiarz, który w 1974 wynalazł kostkę nazwaną jego nazwiskiem. Jego wynalazek szybko stał się popularny na całym świecie. Dzisiaj pasjonaci kostki mogą mierzyć się m.in. w mistrzostwach świata. Co stoi za popularnością kostki Rubika? Na to pytanie starał się odpowiedzieć w "Czterech porach roku" Grzegorz Łuczyna z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu.
Zobacz więcej na temat:  kostka Rubika gra zawody Agnieszka Kunikowska społeczeństwo rozrywka

Antonina Krzysztoń i Marcin Majerczyk o wspólnej płycie "Granat": album o miłości na przestrzeni wielu lat

- Pracę zaczęliśmy w pandemii, to był trudny okres dla artystów - mówią w "Muzycznej Jedynce" o swojej wspólnej płycie zatytułowanej "Granat" Antonina Krzysztoń i Marcin Majerczyk. Wydawnictwo promuje singiel "Rower", który właśnie miał swoją premierę. - Stwierdziliśmy, że skoro dany jest nam taki czas, dużo wolnego czasu, mamy pomysły, mamy możliwości, żeby to nagrywać, to po prostu rozpoczęliśmy pracę - dodają. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska MUZYKA Antonina Krzysztoń Marcin Majerczyk

Damian Sikorski zapowiada nową płytę. "Chcę nagrywać dobre piosenki"

- Chcę nagrywać dobre piosenki, wydać pierwszą płytę, pewnie i drugą, zagrać jakieś koncerty (…). Wymagało to ode mnie odwagi, ale jestem przeszczęśliwy, tworząc ten album - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Damian Sikorski. Artysta i dziennikarz muzyczny zapowiada premierę albumu "Wiosna" na 31 maja.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska MUZYKA Damian Sikorski Damian Sikorski Projekt Michał Kowalonek

Europejski Dzień Kontroli Prędkości. Więcej patroli na polskich drogach

Przestrzeganie ograniczeń prędkości to kluczowy element zapobiegania zdarzeniom drogowym. W Dniu Europejskiego Dnia Kontroli Prędkości policja przypomina, że brak wyobraźni, brawura i ignorowanie przepisów oraz zasad ruchu drogowego często prowadzą do tragicznych w skutkach wypadków. 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy bezpieczeństwo na drodze ruch drogowy Polskie Radio Kierowców Kuba Marcinowicz policja mandat Sława Bieńczycka

"Opowiem wam o moim synu Wojtusiu". Reportaż Małgorzaty Furgi (Polskie Radio Szczecin)

Światowy Miesiąc Autyzmu jest powszechnie obchodzony w kwietniu, jako kontynuacja przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Chodzi o podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, akceptację dla różnorodności i odmienności rozwojowej, przeciwdziałanie izolacji, dyskryminacji i łamaniu praw osób z autyzmem, tworzenie przyjaznego, rozumiejącego otoczenia społecznego.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Molak pr poleca Małgorzata Furga zdrowie zdrowie dziecka autyzm choroba

Samorządy. Tyszka: nie wykluczamy współpracy z PiS i KO

- Po wyborach samorządowych są trzy miesiące na powołanie zarządów województw, będziemy patrzyli na to, co przedstawi jedna i druga strona. Pytanie, kto będzie miał lepsze pomysły - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Stanisław Tyszka z Konfederacji, odnosząc się do potencjalnego sojuszu z Prawem i Sprawiedliwością w samorządach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Surówka Sygnały Dnia polityka Stanisław Tyszka Konfederacja samorząd wybory samorządowe 2024 Prawo i Sprawiedliwość koalicja obywatelska