Polskie Radio
Section05

jedynka hp

II edycja nagrody CNK Przewroty. Inspirujące inicjatywy edukacyjne

Nagroda Przewroty, ustanowiona przez Centrum Nauki Kopernik w 2023 roku w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, przyznawana jest za nieszablonowe, odważne i inspirujące inicjatywy edukacyjne. Instytucja ogłosiła finalistów konkursu, a zwycięskie inicjatywy poznamy podczas uroczystej gali, 23 maja w Centrum Nauki Kopernik.   
Zobacz więcej na temat:  Centrum Nauki Kopernik edukacja NAUKA Robert Firmhofer Artur Wolski

Jedyne takie święta, jedyne takie tradycje i jedyne takie miejsca... Wielkanoc w Polsce i na świecie

Jak święta obchodzą Portugalczycy i Włosi, a jak Ukraińcy? O wielkanocnych tradycjach i zwyczajach u naszych sąsiadów - zarówno tych bliższych, jak i dalszych - rozmawialiśmy w "Jedynym takim miejscu" z wyjątkowymi gośćmi. Ale to nie wszystko! W Wielką Sobotę przenieśliśmy się także aż do Gwinei i Meksyku. Zajrzeliśmy również na nasze polskie "podwórko", żeby sprawdzić, które regionalne tradycje wielkanocne przetrwały do dziś i gdzie nadal są kultywowane.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wielkanoc tradycja święta Włochy Ukraina Portugalia Meksyk Papua Nowa Gwinea

O frustrującej potrzebie lub obsesji kontroli. Jak sobie z nią radzić? Analizuje dr n.med. Mekhakyan, psycholog i psychoterapeuta

Potrzeba kontroli jest pożądana i zupełnie naturalna, chociaż czasem próbujemy kontrolować, to, co niekontrolowalne: zachowanie nastolatka, nałóg męża (żony), scenę polityczną. I pojawia się frustracja. Bo to są wiecznie niezaspokojone potrzeby. One nie dają się zaspokoić. A my – kontrolerki i kontrolerzy – stajemy się smutni, ba! zgorzkniali, totalnie zmęczeni. A może by tak puścić tę kontrolę?
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko bliskość nałóg alkoholizm alkohol

"Harmonia" według Meli Koteluk. "Dotknęłam swojego limitu"

W marcu ukazała się długo wyczekiwana przez fanów Meli Koteluk płyta zatytułowana "Harmonia". Ta muzyczna podróż przez świat pełen kontrastów i poszukiwań równowagi przypomina, że nawet w największym chaosie można odnaleźć swoje bezpieczne miejsce. - To jest takie balansowanie pomiędzy tym, co spójne i co niespójne, bo nie da się osiągnąć tego stanu na zawsze. Chodzi o to, żeby mieć w sobie taką elastyczną część, która balansuje między tym, co jest harmonijne, co nieharmonijne, zwariowane, dzikie i wychodzące poza schemat, bo jedno i drugie jest potrzebne, jest paliwem życiowym - mówi artystka w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Marcin Kusy MUZYKA Mela Koteluk

O kulcie Marszałka Józefa Piłsudskiego opowiadają prof. Marcin Kula i prof. Jolanta Żyndul

7 kwietnia przypada 88 rocznica uchwalenia przez sejm ustawy  "O ochronie imienia Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka Polski", a 12 maja przypadają 99 rocznica wybuchu Zamachu Majowego oraz 90 rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego. O autorytarnych rządach Marszalka  i jego następców oraz kulcie jego osoby mówili profesor Marcin Kula i profesor Jolanta Żyndul
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski II RP Dwudziestolecie międzywojenne rozwój

O opiece współdzielonej rozmawiają: dr Honorata Janik–Skowrońska, Aleksandra Dejewska–Wysogrocka i Michał Jasiewicz

Po rozstaniu. Prawo dziecka do matki i ojca. O opiece współdzielonej. Dziecko musi być karmione przez oboje rodziców ich energią, nie tylko pieniędzmi. Nadal jest tak, że w zdecydowanej większości przypadków po rozstaniu rodziców sąd ustala miejsce stałego pobytu dziecka przy matce. Dlaczego ignorowane są prośby ojców o opiekę naprzemienną? 
Zobacz więcej na temat:  Anna Maruszeczko bliskość nałóg alkoholizm alkohol

Marilyn Monroe, Madonna i Sting w obiektywie. Gdzie i kiedy zobaczyć fotografie Helmuta Newtona?

Marilyn Monroe, Luciano Pavarotti, Madonna, David Bowie to tylko część gwiazd, które w swoich pracach uwiecznił światowej sławy fotograf mody, Helmut Newton. 29 marca w Galerii "Poziom 4" w szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza otwarto ekspozycję poświęconą temu artyście. Wystawę , do 29 czerwca, można oglądać w weekendy między godz. 12, a 16. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Helmut Newton moda fotografia KULTURA

Czy powinniśmy się bać wojny? Między faktami, a manipulacją. Rozmowa z Anią (Miejski Survival Matki Polki) i Magdaleną Chorzewską

W jednym z dyskontów pojawiły się tzw. "plecaki ucieczkowe", a od kilku lat słowo "wojna" odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Weszło ono na stałe do naszych słowników i głów. - Wojna kojarzy nam się z atakiem obcych wojsk na nasze terytorium. Natomiast uważam, że jest to trochę błędne myślenie - zwraca uwagę Ania prowadząca profil Miejski Survival Matki Polki.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Karolina Korwin-Piotrowska wojna cyberbezpieczeństwo