Polskie Radio
Section05
katastrofa samolotu

Linie lotnicze zmieniają trasy przelotów w regionie Bliskiego Wschodu

Wiele linii lotniczych w środę postanowiło zmienić trasy swoich lotów w regionie Bliskiego Wschodu w związku z nocnymi atakami Iranu na cele USA w Iraku i obawami przed dalszym zaostrzeniem się sytuacji. W nocy w Teheranie rozbił się Boeing 737-800 należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines. Zginęło 176 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran lotnictwo Bliski Wschód USA katastrofa samolotu

ANALIZA Jak badana będzie katastrofa w Iranie? Może być problem z odczytem skrzynek

Podstawę prawną do badania przyczyn wypadków i katastrof samolotów cywilnych stanowi konwencja chicagowska i aneks nr 13 do tego aktu. Lot z Teheranu do Kijowa o numerze PS 752 miał charakter komercyjny, katastrofa podlega zatem regulacjom konwencji. Eksperci prognozują już problemy z odczytaniem zapisów skrzynek - Iran prawdopodobnie nie będzie chciał przekazać ich stronie amerykańskiej. W katastrofie zginęło 176 osób.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa samolotu samolot Ukraina Iran Irak Bliski Wschód ANALIZA

Media wskazują na udział władz Rosji w zestrzeleniu Boeinga nad Donbasem

Minister obrony Rosji i były szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa mogli mieć związek z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga nad Donbasem - podały rosyjskie media niezależne. Rozgłośnie Svoboda i Echo Moskwy powołują się na dane opublikowane przez międzynarodową grupę śledczą badająca przyczyny tragedii z 17 lipca 2014 roku. W katastrofie zginęło 297 osób.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donbas Donieck katastrofa samolotu katastrofa boeinga nad Donieckiem