Polskie Radio
Section05
konstytucja 3 maja

Dlaczego Konstytucja 3 maja jest tak ważna?

Konstytucję 3 maja uchwalona została przez  Sejm Wielki w 1791 r. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie regulująca organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Czy można z niej czerpać nawet w XXI wieku? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 historyk prof. Janusz Odziemkowski. Natomiast o powiązaniach konstytucji 3 maja maja z ustawą zasadniczą USA powiedział w PR24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja

Pierwsza w Europie, druga na świecie. Święto Konstytucji 3 maja

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Obchody są związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. - Wyciągała z ustroju Rzeczpospolitej to, co najlepsze i porządkowała go - mówił w rozmowie z reporterką Polskiego Radia 24 Izabelą Kozłowską prof. Jan Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  konstytucja Andrzej Duda konstytucja 3 maja

Publicysta: Konstytucja 3 maja to historia walki o podmiotowość

227 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Święto konstytucji to też okazja do rozmowy o zmianach w obecnej ustawie zasadniczej. O znaczeniu Konstytucji 3 Maja i rewizji obecnej konstytucji mówił w audycji Jakim Prawem historyk i publicysta Piotr Gursztyn.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Piotr Gursztyn konstytucja 3 Maja

Polskie barwy narodowe. Pochodzenie biało-czerwonej

- Po raz pierwszy nasze barwy narodowe pojawiły się w bardzo radosnym dniu, bo w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, czyli w 1792 roku. Wówczas mieszkańcy naszego kraju - chcąc pokazać, że są dumni z tego, że uchwaliliśmy konstytucję - przepasali się wstęgami w kolorze biało-czerwonym – powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Komuda z działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego. O Dniu Flagi mówił też w PR24 Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Biura Programu „Niepodległa”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Powstania Warszawskiego konstytucja 3 maja Warszawa muzeum dzień flagi pr24

„W konstytucji uśpione są ogromne prerogatywy prezydenta"

- Uprawnienia prezydenta są ogromne, z których nie zawsze sobie zdajemy sprawę. Głowa państwa nie zawsze z nich korzysta. Prezydent nie tylko jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, reprezentantem państwa w stosunkach zewnętrznych, gwarantem nienaruszalności i suwerenności państwa, ale ma wprost z konstytucji uprawnienie do czuwania nad przestrzeganiem konstytucji przez wszystkie inne organy – tak o kompetencjach prezydenta mówił w Polskim Radiu 24 były senator i sędzia Trybunału Stanu Piotr Andrzejewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent konstytucja konstytucja 3 maja Lech Wałęsa

Wizja republikanizmu I Rzeczypospolitej

– Wolność obywatelska i ład moralny są kluczowe dla refleksji republikańskiej – powiedział prof. Krzysztof Koehler, poeta i eseista. Głównym tematem audycji Rozpruwacz kulturalny w Polskim Radiu 24 była republikańska tradycja myślenia politycznego oraz kultury i filozofii politycznej I Rzeczypospolitej. W dyskusji brał również udział politolog, a także filozof prof. Tomasz Żyro.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja konstytucja

Nowa formuła obchodów świąt narodowych?

- Okazuje się, że ludzie nie wstydzą się flagi, potrafią wyjść z domu. Wcześniej takie masowe imprezy, podczas których ludzie manifestowali coś pokojowego, były zarezerwowane tylko dla wydarzeń o charakterze religijnym. Teraz się okazuje, że można zorganizować takie świeckie wydarzenia, której władze są tylko częścią - uważa Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Górny święta 3 Maja konstytucja 3 maja

"Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie"

Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Najwyższym odznaczeniem państwowym uhonorowano pięć osób: fotografa Adama Bujaka, profesora Mieczysława Chorążego, poetę i kompozytora Jana Krzysztofa Kelusa, działaczkę społeczną Zofię Teligę-Mertens i profesora Mieczysława Tomaszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Order Orła Białego prezydent Andrzej Duda 3 Maja Mieczysław Tomaszewski Jan Krzysztof Kelus Warszawa konstytucja konstytucja 3 maja