Polskie Radio
Section05
konto oszczędnościowe

Premier: pojawią się korzystniejsze dla Polaków obligacje. "Nadal apeluję do banków o wyższe oprocentowanie lokat"

- To niezdrowy model gospodarczy, gdy sektor finansowy jest beneficjentem wysokiej inflacji; koledzy, przebudźcie się, nie może być tak, że depozyty są oprocentowane na poziomie 0,1-1 proc. - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wkrótce pojawią się nowe obligacje oszczędnościowe. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA obligacje Mateusz Morawiecki lokata terminowa banki POLSKA Ministerstwo Finansów konto oszczędnościowe konto bankowe oszczędności oszczędzanie NBP stopy procentowe stopy rynkowe

Konta oszczędnościowe oprocentowane wyżej niż lokaty. Na co uważać przy wyborze?

W ofercie banków można znaleźć konta oszczędnościowe z oprocentowaniem wyższym niż na lokatach. Często jest to jedynie chwyt marketingowy. O jakości takiej oferty świadczyć powinno nie tylko oprocentowanie, lecz także czas jego obowiązywania, limit środków na rachunku oraz zakres i cena ewentualnych produktów dodatkowych, od których uruchomienia bank uzależnia otwarcie konta.
Zobacz więcej na temat:  finanse konto oszczędnościowe lokata terminowa oszczędności pieniądze

Jak Polacy tracą w bankach na własnych oszczędnościach

Przelewają ci pensję na konto w banku, wpłacasz tam swoje oszczędności i wierzysz, że dobrze chronisz swoje pieniądze. No i jesteś w błędzie. Wystarczy, że twój rachunek ma zerowe oprocentowanie. Nie tylko nie zarabiasz, ale wręcz tracisz – bo twoje pieniądze nie pracują a ich wartość się obniża, chociażby o inflację.
Zobacz więcej na temat:  finanse fundusze inwestycyjne konto konto bankowe konto oszczędnościowe lokata terminowa