Polskie Radio
Section05
kryzys dyplomatyczny PR24

Angela Merkel zabrała głos ws. Holokaustu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w opublikowanym w sobotę nagraniu wideo odniosła się do dyskusji wokół polskiej ustawy o IPN. "Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust i tylko ta świadomość może być podstawą dobrych relacji z Polską" - podkreśliła Merkel. Mówił o tym w audycji Gorący Temat korespondent Polskiego Radia w Niemczech Jan Bogatko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Holokaust Angela Merkel Niemcy Martin Schulz Izrael IPN

Leszek Miller: prezydent musiał podpisać ustawę o IPN

 - Jeśli chodziło o to, by penalizować tych, którzy używają sformułowań "polskie obozy śmierci" czy "polskie obozy koncentracyjne" to trzeba było takie wyrażenia wprowadzić do ustawy. Ustawa o IPN nie wzbudziłaby burzy, gdyby przepisy były precyzyjne – powiedział w audycji 24 Pytania były premier, były szef SLD Leszek Miller. Skomentował także odwołanie wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leszek Miller SLD Parlament Europejski Izrael Ryszard Czarnecki IPN

Ryszard Zieliński – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

W czasie Holokaustu śmierć poniosło 6 milionów Żydów, w tym także polskich. Osoby, które ratowały Żydów przed zagładą z rąk nazistowskich Niemiec Izrael nagradzał w późniejszych latach medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. To właśnie Polacy stanowią najliczniejszą grupę nagrodzonych za uratowanie życia Żydom – jest ich 6620, czyli 25 proc. odznaczonych medalem Sprawiedliwego. Swoje świadectwo w Polskim Radiu 24 dał Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Ryszard Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Izrael Holokaust Świadkowie Holokaustu

Czy istnieje związek między ustawą o IPN a reprywatyzacją?

– Dyplomaci będą mówić, że te dwie kwestie się nie łączą; wszyscy byśmy chcieli, żeby tak było – mówiła w Debacie Dnia Edyta Hołdyńska z "Sieci", odnosząc się do spekulacji, jakoby dotyczący nowelizacji ustawy o IPN spór izraelsko-polski w rzeczywistości wywołany był pracami nad tzw. dużą ustawą reprywatyzacyjną. W Polskim Radiu 24 również komentarz Mateusza Baczyńskiego z portalu "Onet.pl".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael IPN Holokaust

"Oświadczenie szefa MSZ Niemiec to oczywista oczywistość"

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec przeprowadzili rozmowę telefoniczną, w której poruszyli kwestie związane z tragiczną historią okresu II Wojny Światowej. Jacek Czaputowicz podziękował Sigmarowi Gabrielowi za jego oświadczenie dotyczące odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. O sprawie mówił w audycji Północ Południe prof. Robert Traba z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Holokaust Izrael II wojna światowa historia Polski

"Kwestie Holokaustu dotykają w Izraelu żywego nerwu"

„Zdecydowane stanowisko Izraela ws. noweli ustawy o IPN opiera się na fałszywych przesłankach i wynika z niezrozumienia” - uważa szef MSZ Jacek Czaputowicz. „Nie widzę tego jako koniec jakiegoś etapu, jeśli prezydent by podpisał tę ustawę; chodzi o to, żeby nie zerwać kontaktu, żeby rozmawiać” - dodał. O konflikcie z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski, Piotr Semka z „Do Rzeczy” i Mariusz Gierej z mPolska24.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Czaputowicz Izrael Holokaust historia Polski II wojna światowa Maciej Kozłowski Piotr Semka

"Zaatakowano nas w kłamliwy sposób. Polska musi się bronić"

„Można sobie wyobrazić też nowelizację ustawy o IPN; chodzi o to, by nie zerwać kontaktu, by rozmawiać; nie jest tak, że nie jesteśmy otwarci na postulaty Izraela, Stanów Zjednoczonych” - powiedział w radiowej Trójce szef MSZ Jacek Czaputowicz. O kryzysie dyplomatycznym wokół ustawy o IPN mówili w audycji Debata Poranka Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i Marek Nowak (portal Zielone Wiadomości).
Zobacz więcej na temat:  Izrael Instytut Pamięci Narodowej Holokaust historia Polski

"Polska to najbardziej życzliwy Izraelowi kraj UE"

„Dzisiaj nie można kierować się ambicjami i politycznymi sympatiami, nieważne, czy jesteś z obozu rządzącego, czy opozycji; ważne, czy bronisz Polski” - napisała na Twitterze wicepremier Beata Szydło. Podkreśliła, że „Polska to nasz wspólny obowiązek”. O sporze z Izraelem mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, TVP.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Niemcy Piotr Gursztyn Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa historia Polski Benjamin Netanjahu

"Trzeba stać na straży dobrego imienia Polski"

- Ten spór prędzej czy później doszedłby do takiego stanu. Ta ustawa leżała w Sejmie od roku, przeciąganie sprawy nie przynosi dobrych skutków. Mogliśmy się spodziewać takich reakcji, nasza dyplomacja powinna to przewidzieć. Polska nie prowadziła polityki historycznej, uważano, że to nie leży w naszym interesie. Mam nadzieję, że prezydent podpisze tę ustawę, nie powinniśmy się cofać w tej kwestii – mówiła w audycji 24 Pytania Elżbieta Zielińska z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Izrael Holokaust II wojna światowa prezydent Andrzej Duda Instytut Pamięci Narodowej Polska Fundacja Narodowa Elżbieta Zielińska