Polskie Radio
Section05

KULTURA

Z miłości do Dwójki i chęci pomocy. Słuchaczka dyrygowała radiową orkiestrą

- Miałam odłożone pieniądze na moją pasję, jaką jest chodzenie po górach. Miałam iść na trekking w Himalaje. Pomyślałam sobie jednak, że nie, że trzeba włączyć się w licytację dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. No i wygrałam - mówiła podczas prób przed sobotnim koncertem Orkiestry Polskiego Radia Teresa Warchalska, która w nagrodę stanęła za pulpitem dyrygenckim. Retransmisja dziś w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie WOŚP Dorota Piotrowska Michał Klauza koncert Dwójka MUZYKA Marcin Markowicz Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio im. Witolda Lutosławskiego

Stefan Gierowski: w sztuce abstrakcyjnej odnalazłem wolność

- W czasie studiów na krakowskiej ASP przeszedłem od malarstwa tradycyjnego do malarstwa formistów i ówczesnej awangardy. Gdy później zacząłem analizować i szukać wartości, które są w obrazie, uświadomiłem sobie jedną rzecz: że w tamtej, powojennej rzeczywistości sztuka abstrakcyjna dawała poczucie wolności - mówił w archiwalnym nagraniu prof. Stefan Gierowski, którego 100. rocznica urodzin minęła 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Gierowski Aleksandra Łapkiewicz malarstwo wspomnienie Dwójka

Rubens na Śląsku - nie fizycznie, a jednak!

- Fizycznie Rubens nigdy nie był tu obecny, aczkolwiek mamy wiele dowodów na to, że śląscy mistrzowie cechowi jeździli do jego pracowni w Antwerpii. Ba, być może również tam pracowali, bo to było wielkie przedsiębiorstwo. Jak wiadomo, Rubens pozostawił po sobie blisko 2 tys. dzieł - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Rubens Muzeum Narodowe we Wrocławiu Piotr Oszczanowski Monika Zając Dwójka SZTUKA malarstwo

Orkiestra Polskiego Radia – koniec sezonu i kameralne koncerty… w więzieniach

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie żegna sezon 2024/2025 z rozmachem, ale i z ważnym przesłaniem. Koncert kończący artystyczny rok będzie nie tylko świętem nowoczesnych brzmień i emocji, lecz także symbolicznym początkiem – bo orkiestra nie zwalnia tempa. Przeciwnie: otwiera się na ludzi, także tych, do których muzyka rzadko dociera. W planach m.in. kameralne koncerty w zakładach karnych, dla więźniów i ich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Kajetan Prochyra koncert Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając więźniowie

Festiwal Kontakt. Spektakl otwarcia, którego tytuł mógłby być hasłem całości

- Nigdy nie stawiałam sobie za cel, żeby poszukiwać spektakli, które odpowiadają na jakąś ideę lub są na jakiś konkretny temat. Natomiast w momencie, gdy zestawiam ze sobą spektakle, które zapraszam na festiwal, to układa się z tego pewnego rodzaju opowieść o dzisiejszym świecie. Myślę, że w tym roku spektakl "Czarny łabędź" to tytuł, który mógłby być tytułem całej edycji - mówiła w Dwójce Renata Derejczyk, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, organizującego festiwal Kontakt.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Teatralny KONTAKT Monika Zając Dwójka TEATR John Malkovich Renata Derejczyk Toruń