Polskie Radio
Section05
LNG

Odwrót od rosyjskiego gazu. Europa dobrze poradziła sobie z kryzysem energetycznym

W 2022 roku inwazja Rosji na Ukrainę nie tylko wstrząsnęła geopolityką, ale również skłoniła państwa Unii Europejskiej do radykalnych zmian w polityce energetycznej. Kryzys ten wymusił uniezależnienie się od rosyjskich dostaw gazu, co okazało się kluczowym zadaniem dla regionu, zwłaszcza w kontekście historycznej zależności wielu państw od tej surowcowej potęgi.
Zobacz więcej na temat:  gaz ziemny Rosja wojna na Ukrainie Europa LNG

Nie będzie nowych pozwoleń na eksport LNG z USA. Decyzja Bidena krytykowana przez polityków i biznesmenów

Republikanie i przedstawiciele przemysłu skrytykowali w Kongresie decyzję administracji Joe Bidena o wstrzymaniu nowych pozwoleń na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG), przedstawiając decyzję jako cios w sojuszników Ameryki i dar dla Władimira Putina. Biały Dom twierdzi, że decyzja ta nie zmieni znacząco sytuacji na rynku gazowym w ciągu najbliższych kilku lat, a eksport LNG do Europy zostanie podwojony do końca dekady.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT LNG USA eksport Joe Biden Republikanie

Ogromny spadek ruchu kontenerowców na Morzu Czerwonym. Powodem napięcia w regionie

Ruch kontenerowców na Morzu Czerwonym zmniejszył się o 30 procent w stosunku do listopada ubiegłego roku - poinformował szef wydziału Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Jihad Azour, dodając, że liczba przewozów spadła szczególnie od początku stycznia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA transport logistyka handel Morze Czerwone Bliski Wschód infrastruktura LNG ropa naftowa piractwo

Obajtek podsumował wyniki Orlenu w 2023 roku. Chwilę wcześniej został odwołany

- Synergie wynikające z połączeń w grupie Orlen wyniosły w 2023 roku 1,5 mld zł - powiedział na konferencji prezes Daniel Obajtek. Dodał, że na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku trwa ogromna inwestycja. Chwilę przed jego wystąpieniem media obiegła wiadomość, że rada nadzorcza spółki odwołała go z zarządu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen gaz diesel benzyna paliwa energia elektryczna energetyka bezpieczeństwo energetyczne PGNiG LNG Rafineria Gdańska