Polskie Radio
Section05
malarstwo

"Stworzył swój zupełnie własny język". Sokalska o twórczości Leona Tarasewicza

- Na wystawie, którą teraz pokazujemy, artysta wrócił do takiej najbardziej tradycyjnej formy malarstwa, czyli obrazu ograniczonego do jakiejś wielkości prostokąta. Wciąż są to jednak obrazy, które sprawiają wrażenie, że można zanurzyć się w ich wnętrzu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Zuzanna Sokalska, założycielka Galerii Monopol, odnosząc się do wystawy obrazów Leona Tarasewicza prezentowanej w Galerii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo SZTUKA KULTURA POLSKA

Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

Może być zaskakujące, jak wiele łączyło dwóch polskich Stanisławów – Wyspiańskiego i Witkiewicza (ojca) – z angielskim ruchem Arts and Crafts. Nawet jeśli artyści nigdy się nie spotkali, to duch epoki sprawił, że w tak odległych od siebie Londynie i Krakowie zakiełkowały podobne idee.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA rzemiosło Młoda Polska malarstwo grafika SZTUKA Stanisław Wyspiański Kraków Anglia Adam Dąbrowski Piotr Łodej Trójka

Bettina Bereś: wychowałam się i żyłam w dwóch światach [WIDEO]

- Jeden świat to był dom, sztuka i ludzie związani ze sztuką. W sumie świetnie rozumiałam ten świat mimo, że byłam małym dzieckiem. Towarzyszyłam wszystkim dyskusjom, które się odbywały w naszym jedynym pokoju. To był mój świat naturalny i był drugi świat - świat moich koleżanek. Byłam jedynaczką, spędzałam bardzo dużo czasu na dworze i u moich koleżanek - mówiła artystka.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Robert Mazurek Dwójka