Polskie Radio
Section05
malarstwo

Magdalena Moskwa: sztuka może brać się z najbardziej prozaicznych sytuacji

- Moim podstawowym źródłem inspiracji jest otaczający mnie świat. Głównie ludzie, na których się skupiam. Mówiąc ogólnie, zazwyczaj jest to pewien zespół czynników wewnętrznych i zewnętrznych, trudno przewidywalnych, które mogą się spotkać w danym momencie i zapalić iskrę, którą się potem roznieca w obrazie - mówiła w Dwójce laureatka Nagrody im. Jana Cybisa.
Zobacz więcej na temat:  wystawa malarstwo Michał Nowak Dwójka SZTUKA

Romantyczne "Kredowe skały Rugii" Caspara Friedricha

Człowiek w obliczu potęgi przyrody, to jeden z ulubionych motywów malarstwa romantycznego. Natura jest w nich tajemnicza, niekiedy groźna, a ludzie przytłoczeni jej wielkością, podziwiają nieposkromione piękno świata i żywiołów.Caspar David Friedrich często powracał do swych ulubionych motywów, wśród nich były przedstawienia gór, morza, ruin gotyckich opactw, cmentarze w dębowych lasach.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Michał Montowski Grażyna Bastek Dwójka

"Anna Bilińska pokazała Polkom, że kariera jest możliwa"

- Miałam duży problem, aby skompletować listę nazwisk bohaterek mojej książki. Tych malarek było około dwustu, starałam się pokazać ewolucję ich dróg życiowych w świecie artystycznym. Czytelnicy towarzyszą artystkom w Paryżu od XIX wieku, aż po lata 60. i 70. następnego stulecia - mówiła na antenie Dwójki pisarka Sylwia Zientek, autorka książki "Polki na Montparnassie".
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla malarstwo Dwójka KULTURA Paryż

Galeria sztuki na klatce schodowej

Z zewnątrz jest to niczym niewyróżniająca się kamienica na wrocławskich Hubach, która, co doskonale widać, lata świetności ma już za sobą. Jednak po otwarciu drzwi i wejściu na klatkę schodową można odnieść wrażenie, że się przeniosło do zupełnie innego świata: ściany i sufit od parteru aż do czwartego piętra pokryte są wielkoformatowymi malowidłami! 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Wrocław malarstwo fresk kamienica Witold Lazar Trójka

"Studia rzeźbiarskie były pretekstem". Historyk sztuki o pobycie Cypriana Kamila Norwida we Włoszech

- Do Włoch wędrowało się jako do źródeł cywilizacji, by zdobyć ogładę i wykształcenie, by opatrzyć się z dziedzictwem kultury bezpośrednio niedostępnej na północy. Wędrowało się do antyku włoskiego i rzymskiego chrześcijaństwa - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki dr Edyta Chlebowska.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid poezja romantyzm KULTURA rzeźba malarstwo

Henryk Sienkiewicz po godzinach. Wystawa "Zapiski w szufladzie"

W Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oglądać można wystawę zatytułowaną "Zapiski w szufladzie". Ekspozycja poświęcona została znajomości Henryka Sienkiewicza z trzema wybitnymi malarzami: Stanisławem Witkiewiczem, Henrykiem Siemiradzkim i Kazimierzem Pochwalskim. Czego można się dowiedzieć, odwiedzając Oblęgorek?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Henryk Sienkiewicz malarstwo wystawa SZTUKA Katarzyna Cygler