Polskie Radio
Section05
malarstwo

"Nikifor ciepło patrzył na ludzi i miał poczucie humoru"

- Nasza kolekcja liczy 132 prace, jest druga pod względem liczebności po Muzeum w Nowym Sączu. Mamy obrazy z kolekcji Alfonsa Karnego, Jerzego Wolffa, Zygmunta Stępińskiego, te wczesne pokazujemy dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdziemy tu wszystkie tematy, którymi zajmował się Nikifor - mówiła na antenie Dwójki Alicja Mironiuk-Nikolska, kuratorka wystawy prac artysty.
Zobacz więcej na temat:  Nikifor malarstwo Dwójka Jakub Kukla KULTURA

Arcimboldo i osobliwy portret cesarza

Kariera Giuseppe Arcimbolda była ściśle związana z dworami austriackiej linii Habsburgów – Maksymiliana II w Wiedniu i Rudolfa II w Pradze. Na dworach, na których przyrodnicy studiowali faunę i florę, potrzebny był dobry rysownik i malarz, który umiejętnie dokumentowałby rosnące w ogrodzie botanicznym rośliny, a także sprowadzane i wyhodowane w ogrodzie zoologicznym zwierzęta.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Dwójka

W kręgu kultury naiwnej - Józef Lizoń i Nikifor

- Z mojej rodziny nikt nie rzeźbił. Ani z wioski, ani z sąsiednich. Z pierwszymi rzeźbami spotkałem się w kościele w Podegrodziu. Siedziałem taki w nie zapatrzony, że nawet żem nie słyszał, co ksiądz gada! Z zawodu jestem stolarz. Ale stolarka za prosta mi się widziała. Robić całe życie to samo, okna, drzwi, szafy… Chciałem cos ładniejszego robić! Porzuciłem stolarkę, wziąłem się za rzeźbę. Dawniej, jak ktoś jechał do Ameryki, to chciał zawieźć orła z koroną. To zacząłem te orły robić… – tak zaczyna się historia niezwykłego miejsca w Podegrodziu pod Nowym Sączem. Historia Skansenu Rzeźby Monumentalnej Józefa Lizonia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna malarstwo rzeźba sztuka ludowa Piotr Kędziorek Nikifor

Xawery Dunikowski. Dotknąć koszmaru wojny

Na jego życiu piętno odcisnęły dwie wojny światowe. W czasie pierwszej służył w Legii Cudzoziemskiej. Podczas drugiej był więźniem obozu koncentracyjnego. Xawery Dunikowski (1875-1964) to twórca związany z Krakowem, Paryżem i Warszawą. W swoich obrazach zawarł tragiczne doświadczenia z okresu, kiedy przez pięć lat był więźniem KL Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Xawery Dunikowski Monika Małkowska SZTUKA malarstwo

"Styl Caravaggia jest przełomowy dla malarstwa nowożytnego"

- Caravaggio był na pewno człowiekiem bardzo wyrazistym i utalentowanym, jest uważany za artystę, który zapoczątkował nową epokę. Wypracowany przez niego styl jest odpowiedzią na manieryzm, jego sztuka została dobrze przyjęta - mówił na antenie Dwójki dr Artur Badach, kurator wystawy "Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego" na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Caravaggio wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka