Polskie Radio
Section05
odeszli 2020

"Witold Sadowy do końca aktywnie przyglądał się światu"

- O Sadowym możemy mówić z podziwem, szacunkiem, miłością i rozczuleniem, mieliśmy okazję obcować z ostatnim aktorem z legendarnej obsady "Lilli Wenedy" w reż. Osterwy, tego przedstawienia, które zainaugurowało po wojnie odbudowany Tatr Polski - opowiadał w "Poranku Dwójki" Tomasz Mościcki, krytyk teatralny i historyk teatru.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka odeszli 2020 Monika Pilch Krzysztof Szuster Tomasz Mościcki

Sean Connery. Od mleczarza do tytułu szlacheckiego

- Był pierwszą osobą w rodzinie, która nauczyła się czytać i pisać. Miał więc korzenie bardzo dalekie od standardów klasowego społeczeństwa brytyjskiego. Bardzo istotne przez całe życie było dla niego to, że był Szkotem, a nie Anglikiem. Późno, bo po dwudziestym roku życia, odkrył też, że chce być aktorem. Wcześniej robił wiele różnych rzeczy. Był w wojsku, rozwoził mleko - mówił o Seanie Connerym Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Sean Connery Beata Kwiatkowska Sebastian Smoliński odeszli 2020 kino Dwójka

Pożegnania - Maria Janion. "Traktowała humanistykę jak powołanie"

- Swoim uczniom stawiała wysokie wymagania, ale tak naprawdę była im bardzo życzliwa i skłonna do pomocy, chętna do rozmów ze studentami na wszystkie tematy dotyczące kultury współczesnej, literatury, życia współczesnego. Rozmowa z nią była bardzo rozwijająca - mówiła dr. Katarzyna Nadana-Sokołowska, wspominając wybitną polską literaturoznawczynię. Maria Janion zmarła 23 sierpnia br. w wieku 93 lat.
Zobacz więcej na temat:  Maria Janion odeszli 2020 Dwójka literatura wspomnienie KULTURA

Nie żyje poeta Janusz Szuber. "Był człowiekiem niezwykle skromnym"

Janusz Szuber - poeta, eseista i felietonista - urodził się w 1947 roku w Sanoku. Jego poezję cenili inni wybitni poeci i pisarze, wśród nich Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Kazimierz Orłoś. - Był wspaniałym człowiekiem, który pisał piękne wiersze i nie mam wątpliwości, że ma zapewnione miejsce w historii literatury polskiej - mówił Antoni Libera, wspominając Janusza Szubera. Poeta zmarł w wieku 72 lat.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2020

Wojciech Pszoniak. Aktor totalny

Pracował w teatrze, filmie, radiu i telewizji. W każdej ze swoich ról tworzył postaci nietuzinkowe, naznaczone wewnętrzną głębią. Mawiał, że nie można być aktorem, który dopiero w momencie rozpoczęcia pierwszej kwestii wchodzi w rolę, bo publiczności nie da się oszukać. Postacią trzeba się stawać wcześniej, przed klapsem na planie filmowym, przed wyjściem na scenę z kulisy. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak odeszli 2020 Małgorzata Szymankiewicz