Polskie Radio
Section05
opozycja

Jesień czasem ważnych decyzji w obozie rządzącym i po stronie opozycji

Przed nami pierwsza jesień od trzech lat podczas której nie będzie toczyć się kampania wyborcza. Nie oznacza to, że nie zabraknie politycznych emocji. Najbliższe miesiące będą czasem ważnych decyzji, zarówno po stronie obozu rządzącego, m.in. za sprawą rekonstrukcji rządu czy ofensywy programowej, jak i opozycji. KO wybierze np. nowego szefa klubu parlamentarnego. 
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość rząd Jarosław Kaczyński Platforma Obywatelska opozycja rekonstrukcja rządu

"Jestem sceptyczny". Karnkowski o pomyśle Trzaskowskiego na Nową Solidarność

- Pomysłem na ruch Rafała Trzaskowskiego może być stworzenie czegoś w rodzaju dawnego KOD-u, tylko że pod auspicjami PO. Lider, mimo iż lubi mówić o pozytywnej energii i entuzjazmie, nie ma chęci, by coś naprawdę z tym zrobić - mówił w Polskim Radiu 24, dr Krzysztof Karnkowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka opozycja zjednoczona prawica szkoła rok szkolny samorząd Ministerstwo Edukacji Narodowej Platforma Obywatelska

"Należy je traktować jako demagogię". Prof. Jabłoński o ruchach obywatelskich Hołowni i Trzaskowskiego

- To zawracanie głowy i nabieranie ludzi na projekt, który może okazać się jeszcze gorszy politycznie niż najgorzej oceniane partie, czego przykład mieliśmy w postaci przedsięwzięcia Janusza Palikota - tak o ruchach obywatelskich Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń Rafał Trzaskowski Szymon Hołownia opozycja

Zdrojewski o wywiadzie Tuska: bycie totalną opozycją to wielki błąd, który trochę nas kosztował

- Powinniśmy być bardzo wymagającym recenzentem, ale obiektywnym. Nie do końca zgadzam się z tym "codziennym skakaniem PiS do gardła". Wykluczanie jakiejkolwiek współpracy jest błędem - powiedział w Polskim Radiu 24 Bogdan Zdrojewski, senator Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Stanisław Janecki Bogdan Zdrojewski Platforma Obywatelska koalicja obywatelska opozycja Borys Budka

"Jasny punkt na naszej scenie politycznej". Publicysta o spotkaniu premiera z opozycją ws. Białorusi

- Wydaje się, że działania ws. Białorusi podejmowane wspólnie przez ekipę rządzącą i opozycję stanowią jasny punkt na naszej scenie politycznej. Jest to ważne, ale nie traktowałbym tego jednak w kategoriach przełomu - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa). Gościem audycji był również Adam Buła ("Polska The Times").
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś wybory na Białorusi protest demonstracje Europa premier opozycja Mateusz Morawiecki polityka Polityka zagraniczna Polski Krzysztof Świątek

Premier: wszystkie ugrupowania są zgodne, że największą wartością jest suwerenność i niepodległość Białorusi

- Bez wyjątku, wszyscy mówili, że największą wartością jest suwerenność, niepodległość, niezależność i wolność Białorusi - mówił po spotkaniu z ugrupowaniami sejmowymi premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że w ciągu kilku dni przedstawione zostanie kalendarium działań dotyczących pomocy Polski dla Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki opozycja Białoruś wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka pomoc Polityka zagraniczna Polski

TYLKO U NAS "Trzeba mówić w tej sprawie jednym głosem". Politycy o działaniach ws. Białorusi

Ponad dwie godziny premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych rozmawiali na temat sytuacji na Białorusi. Wszyscy uczestnicy spotkania doszli do wspólnego wniosku. - W sprawie Białorusi musimy mówić jednym głosem - przyznaje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Paweł Kowal, były wiceszef MSZ i poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Białoruś rząd opozycja

"Dobrze, że rząd zareagował". Piotr Borys o działaniach ws. Białorusi

- Wiemy, jak bardzo mocno angażowaliśmy się w partnerstwo wschodnie. Nigdy nie było tak wielkiej pomocy dla Ukrainy i Białorusi jak za czasów Radosława Sikorskiego i Grzegorza Schetyny. Wtedy polska polityka zagraniczna stała się domeną wszystkich Polaków wspierających Partnerstwo Wschodnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Borys, poseł Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś wybory na Białorusi Polityka zagraniczna Polski Platforma Obywatelska polityka koalicja obywatelska Adrian Klarenbach Europa Ukraina opozycja

Dr Żukowski: "Nowa Solidarność" im. Armii Ludowej to nie jest dobry pomysł

- "Nowa Solidarność" jest mocno pęknięta. Deklaracji Rafała Trzaskowskiego o odłożeniu w czasie uhonorowania wiceprzewodniczącego Solidarności prezydenta Lecha Kaczyńskiego towarzyszy zajadła obrona Armii Ludowej przez radnych Warszawy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Tomasz Żukowski polityka Rafał Trzaskowski opozycja

Prof. Ryba: niski poziom opozycji osłabia polskie państwo

- Jeśli ktoś myśli w poważnych kategoriach o państwie, toczy debatę na odpowiednim poziomie. Natomiast tu jest małostkowość, która powoduje, że Prawo i Sprawiedliwość jest zwolniona z odpowiedzi na poważne pytania -  powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba opozycja

"Nie będzie czysto kurtuazyjne". Fogiel o spotkaniu klubów parlamentarnych ws. Białorusi

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel liczy na dobrą rozmowę podczas środowego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefami klubów parlamentarnych w sprawie sytuacji na Białorusi. W Polskim Radiu 24 podkreślał znaczenie łączenia wysiłków ponad podziałami partyjnymi dla skutecznego działania na rzecz naszego sąsiada.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Radosław Fogiel Mateusz Morawiecki premier opozycja Białoruś

Prof. Andrzej Gil: będziemy mieli do czynienia z "cynizacją" polskiej polityki

- Uważam, że będziemy mieli do czynienia z "cynizacją" polskiej polityki. Niestety po trzech dekadach wolności nie mamy zdolności objęcia poglądem czegokolwiek przez obie strony sporu. To brak jakości polskiej sceny politycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich KUL.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS opozycja Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Antoni Trzmiel