Polskie Radio
Section05
planetoida

Budowa Gigantycznego Teleskopu Magellana. Nowe "oczy" na wszechświat

Ten projekt ma już 18 lat, w tym roku wszedł w dorosłość. A we wrześniu rozpoczęto odlewanie z 17 ton szkła siódmego, o średnicy około 8,5 metra, zwierciadła przyszłego teleskopu Magellana. To ostatni element czaszy, która ma posłużyć obserwacjom kosmosu z Ziemi po 2029 roku. I to z rozdzielczością 10 razy lepszą niż kosmiczne super oko – czyli działający od 1990 roku Kosmiczny Teleskop Hubble'a.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak kosmos astronomia astronautyka planety planetoida Centrum Nauki Kopernik

Zagrożenia z kosmosu i planetarne misje dalekie od Hollywood

Dinozaury wyginęły, kiedy ok. 66 mln lat temu w Ziemię uderzyła masywna asteroida. A że w naszym układzie słonecznym są też inne typu obiekty, istnieje prawdopodobieństwo kolejnego takiego uderzenia. Tylko że gdyby ono nastąpiło teraz, wyginąć mogliby ludzie. Misja DART wykazała, że nie jesteśmy jednak bezbronni.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos asteroida dinozaury NASA planetoida Józef Niewiarowski Witold Lazar Trójka

Misja NASA dotarła do ISS. Na pokładzie po raz pierwszy są rdzenna Amerykanka oraz rosyjska kosmonautka

Należąca do SpaceX kapsuła Crew Dragon z czteroosobową załogą misji NASA Crew-5 na pokładzie zadokowała w czwartek bezpiecznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W składzie zespołu, który ma rozpocząć na ISS pięciomiesięczną misję naukową, są pierwsza rdzenna Amerykanka oraz rosyjska kosmonautka.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA astronomia kosmos ŚWIAT NASA asteroida planetoida księżyc

Dziewanna, Lem, Muminek, Zosiakaczmarek... Skąd się biorą nazwy planetoid?

Astronomowie odkryli już prawie milion planetoid. Ponad połowie z nich przypisano numer. Ponad 22 tysiące obiektów ma nazwę własną. Tych imion mogłoby zapewne być więcej - w końcu każdy odkrywca marzy o tym, by uwiecznić w kosmosie własne nazwisko, imię ukochanej, idola albo kotka. Ale nadawanie nazw planetoidom nie jest takie proste.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia asteroida Asterix i Obelix James Bond Freddie Mercury Muminki mitologia Stanisław Lem planetoida planety planeta układ słoneczny Monty Python tom hanks Bob Dylan The Beatles Frank Zappa J.R.R. Tolkien HISTORIA

"Planetoida psiej kości". Astronomowie sfotografowali nietypową asteroidę

Przy pomocy teleskopu VLT międzynarodowy zespół naukowców uzyskał zdjęcia planetoidy Kleopatra, co pozwoliło na dokładne ustalenie parametrów obiektu przypominającego kształtem psią kość. Udział w badaniach mają polscy astronomowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chile Ameryka kosmos astronomia asteroida układ słoneczny planetoida księżyc Poznań obserwacje NAUKA