Polskie Radio
Section05
poprawki

Brytyjczycy zmieniają treść książek słynnych autorów. "Inkluzywne" zmiany budzą coraz większy sprzeciw

Kolejne "inkluzywne" poprawki wprowadzane w książkach nieżyjących już autorów, których celem jest, by nie urażały wrażliwości współczesnego czytelnika, powodują coraz większe kontrowersje i spory, czy tego typu działania są uzasadnione, czy też są już cenzurą. Poprawiani są m.in. Roald Dahl, Ian Fleming, czy Agatha Christie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Europa poprawki książki

Senackie poprawki do ustawy budżetowej. Więcej pieniędzy na zdrowie i dla strażaków

Senat zgłosił poprawki do ustawy budżetowej na 2023 r. Zaproponował m.in. zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,5 mld zł, czy wykreślenie zapisu, na mocy którego publiczna radiofonia i telewizja mają otrzymać 2,7 mld zł w obligacjach. Izba wyższa przyjęła większość spośród 81 przygotowanych poprawek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Senat budżet Polski ustawa poprawki

PODATKI Korekta zeznania podatkowego PIT. Sprawdź, do kiedy można dokonać poprawek w deklaracji

Jeżeli zauważysz, że w zeznaniu podatkowym popełniłeś błąd - czy to pomyłkę w obliczeniach, czy też wpisałeś nieodpowiednie dane, możesz dokonać korekty PIT. To nic innego jak poprawa złożonej deklaracji podatkowej. Wiąże się to z ponownym wypełnieniem takiego samego formularza, jak do właściwej deklaracji PIT, z tym że należy zaznaczyć, iż jest to korekta.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki pit deklaracja poprawki urząd skarbowy Podatki 2022 finanse osobiste

Wydawca słownika języka niemieckiego zmienia objaśnienie słowa Żyd. "Ze względu na antysemickie użycie"

Portal "Juedische Allgemeine" informuje, że wydawca słownika języka niemieckiego Duden zareagował na krytykę i zmienił objaśnienia słowa Żyd na swojej stronie internetowej. "Ze względu na antysemickie użycie w historii i teraźniejszości, zwłaszcza w czasach narodowego socjalizmu, słowa Żyd/Żydówka są od dziesięcioleci przedmiotem dyskusji" - tłumaczy się wydawca słownika.
Zobacz więcej na temat:  antysemityzm Żydzi Niemcy poprawki ŚWIAT Europa