Polskie Radio
Section05
profilowanie

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka DNA profilowanie

Czym zajmuje się detektyw? Współcześni Sherlockowie są wśród nas

Coraz częściej przy wykrywaniu przestępstw pracują nie tylko policjanci, ale również profilerzy i prywatni detektywi. – Katalog spraw jest coraz szerszy, profilowanie sprawcy stosowane jest w wielu przypadkach. Może być pomocne nie tylko przy zabójstwach – mówił w Trójce Jan Gołębiowski, psycholog z Uniwersytetu SWPS i profiler kryminalny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Kuba Witkowski detektyw Sherlock Holmes przestępczość profilowanie STYL ŻYCIA

Profilowanie psychologiczne. Czy każdy z nas ma w sobie coś z profilera?

Profilowanie psychologiczne to profesja policyjna, polegająca na typowaniu sprawcy przestępstwa na podstawie zostawianych śladów. Zawód cieszy się dużym zainteresowaniem. Wszystko za sprawą seriali i książek kryminalnych. Na czym faktycznie polega praca profilera? Czy w codziennym życiu również przejawiamy skłonności do dedycji psychologicznej? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka profilowanie psychologia kryminał policja przestępczość społeczeństwo Piotr Firan