Polskie Radio
Section05
protesty we Francji

Sprzeciw Francuzów wobec ustawy o bezpieczeństwie. W całym kraju blisko 100 manifestacji

We Francji doszło do starć z policją podczas lewicowych demonstracji odbywających się w ponad 90 miastach. W Paryżu francuskie służby zatrzymały kilkudziesięciu agresywnych demonstrantów, w pozostałych miastach protesty przebiegały spokojnie. Demonstranci domagali się wycofania kontrowersyjnej ustawy o globalnym bezpieczeństwie i zmian w polityce społecznej rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja protesty we Francji Europa Europa Zachodnia

Francja: protesty przeciw ustawie o globalnym bezpieczeństwie. Policja użyła gazu

W Paryżu, Lyonie, Lille, Bordeaux, Strasburgu, Marsylii, Grenoble, Rennes, Montpellier i innych francuskich miastach trwają wielotysięczne demonstracje przeciwko ustawie o bezpieczeństwie globalnym. Manifestanci oraz wspierający ich lewicowi politycy domagają się wycofania rządowej ustawy o bezpieczeństwie globalnym, która jest obecnie procedowana przez parlament.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja protesty we Francji

Algierski pisarz na łamach "Le Monde": antyrasizm nie może stać się wandalizmem

- Antyrasizm to sprawiedliwa walka. Ale nie może być aktem intelektualnego wandalizmu ani niszczenia porządku w tym tak kruchym świecie - twierdzi w paryskim dzienniku "Le Monde" algierski pisarz Kamel Daoud. Dodaje, że obwinianie Zachodu o wszystko złe, co wydarzyło się w przeszłości, doprowadzić może do "barbarzyństwa zemsty".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja protesty we Francji rasizm zachód

TYLKO U NAS Protesty "żółtych kamizelek". Ekspert: pokazały brak poparcia dla reform Macrona

Francja na myśl powinna przywodzić sztukę czy słynne budynki, a ostatnio kojarzy się przede wszystkim z protestami. Od ponad półtora roku nie ma miesiąca, by na ulicach któregoś z miast nie demonstrowano. Wszystko na dobre zaczęło się od ruchu "żółtych kamizelek", którego członkowie sprzeciwiali się wzrostom cen paliw. Co się z nim dziś dzieje i czy jego sformowanie się stanowi dowód, że kraj nad Sekwaną gospodarczo słabnie?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja protesty żółtych kamizelek Emmanuel Macron protesty we Francji społeczeństwo