Polskie Radio
Section05
protesty we Francji

Raport dot. zamieszek we Francji. Sprawcami głównie młodzi mężczyźni imigranckiego pochodzenia

Jak wynika z raportu Generalnego Inspektoratu Administracji (IGA) oraz Generalnego Inspektoratu Sprawiedliwości (IGJ) na temat profili i motywacji aresztowanych przestępców, sprawcami zamieszek na przedmieściach francuskich miast w czerwcu i lipcu są w większości osoby pochodzenia imigranckiego, młodzi mężczyźni bez wykształcenia i kwalifikacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja Europa imigranci w Europie

PR24 Zamieszki we Francji. Bogdan Pęk: To pokłosie koncepcji multikulti. Ta polityka zbankrutowała

- W polityce multikulti chodziło o to, by zrobić taką szeroką mieszankę ras, poglądów, wyznań, i to miało stworzyć przyczółek do światowej wioski, w której będzie panowało powszechne szczęście, nie będzie rywalizacji między państwami. Wszyscy ludzie racjonalnie myślący mówili, że to jest utopia. Dzisiaj mamy tego wyniki - mówił w Polskim Radiu 24 b. senator PiS Bogdan Pęk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka migracja zamieszki Francja ŚWIAT Europa

Zamieszki we Francji. Wanda Nowicka: nie odbiegają od normy, to jest kraj protestu

- Francja jest krajem protestów. Tam zawsze te protesty były, większe, mniejsze. Tym razem rzeczywiście ten protest jest bardzo intensywny (...). Niemniej trzeba pamiętać, że Francja jest krajem, w którym społeczeństwo czuje, że ma prawo wychodzić na ulice, robi to, walczy o swoje prawa - mówiła w Polskim Radiu 24 Wanda Nowicka, poseł Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wanda Nowicka Mirosław Skowron ŚWIAT Europa Francja zamieszki

PR24 Zamieszki we Francji. Stefanik: profesjonalizm bojówkarzy wskazuje na wpływy zewnętrzne

- Widzimy od kilku dni pewne zjawisko, które każe zastanowić się nad ingerencją zewnętrzną w te wydarzenia. Pojawiają się grupy kojarzone z ultralewicą, które wykazują się niezwykłym profesjonalizmem w walce w mieście - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, publicysta, wieloletni korespondent polskich mediów we Francji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja zamieszki Polskie Radio 24 Antoni Opaliński

Społeczne napięcia we Francji. Zybertowicz: nie radzą sobie z różnorodnością

- W kraju, w którym regularnie po przemoc sięga zarówno strona demonstrująca, jak i policja, widać, że demokratyczne procedury nie wystarczają. Dzieje się tak, kiedy różnorodność etniczna i kulturowa przekracza zdolności regulacyjne danego systemu - mówił na antenie Programu 3 Polskiego Radia prezydencki doradca prof. Andrzej Zybertowicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Andrzej Zybertowicz

Macron wygłosił orędzie i zalała go fala krytyki. "Odwrócił się plecami od Francuzów, ukradł dwa lata życia"

- W przemówieniu Emmanuela Macrona nie było nic konkretnego - oświadczył sekretarz generalny związku zawodowego CFDT Laurent Berger. - Prezydent ponownie zdecydował się odwrócić do Francuzów plecami i zignorować ich cierpienie - skomentowała z kolei poniedziałkowe orędzie głowy państwa liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.
Zobacz więcej na temat:  Francja ŚWIAT policja przemoc społeczeństwo Emmanuel Macron

Kolejny dzień strajków przeciw reformie emerytalnej we Francji. Doszło do starcia demonstrantów z policją

Jak donosi "Le Figaro", "ogień podłożony w pobliżu szkoły medycznej w Nantes rozprzestrzenił się i wymagał przyjazdu straży pożarnej". W kilku miastach Francji, gdzie we wtorek odbywają się demonstracje przeciwko reformie emerytalnej, doszło po południu do starć z policją. Paryski marsz, centralny punkt protestu, wyruszył z placu Republiki w spokojnej atmosferze.
Zobacz więcej na temat:  Francja ŚWIAT Europa Emmanuel Macron policja

Fala protestów zalewa Francję. Jest wniosek do sądu. "Nieuzasadniona przemoc wobec demonstrantów"

Stowarzyszenie Obrony Swobód Konstytucyjnych (Adelico), we wniosku złożonym do sądu administracyjnego w Paryżu, poinformowało, że francuska policja stosuje prewencyjne aresztowania oraz nieuzasadnioną przemoc wobec demonstrantów sprzeciwiających się reformie emerytalnej. Organizacja domaga się od sądu zaprzestania prewencyjnych aresztowań - poinformowały francuskie media.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja policja przemoc sąd

Kolejna runda protestów we Francji. Władze obawiają się kulminacji napięcia

We Francji we wtorek odbędzie się kolejna runda demonstracji przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny. Protestujących oburza zarówno treść ustawy, jak i fakt, że została ona przeforsowana przez rząd bez głosowania w parlamencie. Stąd rosnący gniew społeczeństwa i coraz bardziej brutalna forma antyrządowych protestów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Stefan Foltzer.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja